Pagina 45 din 83 PrimulPrimul ... 35434445464755 ... UltimulUltimul
Rezultate 441 la 450 din 823

Subiect: Schimbari majore de algoritm in google - Aprilie 2012

Aurel Dragut este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    27th August 2006
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.077
    Putere Rep
    24

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

O altă părere, despre schimbările realizate de algoritm, care pare să ridice alte semne de întrebare
    Google’s Fresh Results: Irrelevancy In Action | WebProNews
    Scade procentului de relevanța în favoarea "prospețimii" ...
    Promovez Produse și Servicii Auto si detin un Blog personal
    Twitter: @AurelDragut

barzafurioasa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    26th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    275
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de impelo Vezi Post
    Odata cu aceste modificari dramatice, stai si te gandesti daca merita tot acest efort.. Practic, stai la cheremul lui Mister G. Eu nu ma pricep la promovare, la seo si la nebuniile astea, iar toate site-urile mele le-am crescut doar prin continutul de calitate. Este oarecum frustrant sa vezi ca niste modificari facute aiurea in algoritmul Google te duce de pe pozitii fruntase in pagina 4-5 a rezultatelor cautarilor. Asta o sa-i faca pe multi sa renunte la Google ca principal motor de cautare. Eu oricum am observat o crestere a vizitelor din motoare de cautare precum bing, sweetim, ask sau yahoo in detrimentul Google. Asta ce-mi poate spune? ca daca ma axez pe aceste motoare de cautare (in principal yahoo si bing), o sa pot renunta la G, fiindca si-asa isi bate joc de noi.
    Nu am bani sa imi promovez site-ul prin adwords, eu avand un proiect non-profit. Il fac de placere, asadar de ce sa fiu obligat sa platesc? Dar cum au spus si colegii, cui nu-i convine, sa plece. Asa o sa faca multi.
    Eu sunt de acord cu tine dar momentan depindem de G care cel putin in Romania e lider de piata.Nu trebuie sa convingi webmasterii sa foloseasca alt motor de cautare ,trebuie sa convingi pe ceilalti care nu stiu treburile astea cu ce face google.Nici eu nu stiam pana nu mi-am facut site.Deci e putin mai greu.Trebuie o casuta de search al acelui motor de cautare pe care vrei sa il promovezi pe fiecare site din Romania si asa se va schimba treaba.

bogdy este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    10th January 2011
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    33
    Posturi
    55
    Putere Rep
    14

Implicit

Din cate am citit in urmatoare perioada vor veni niste schimbari si mai drastice

vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Vârstă
    54
    Posturi
    285
    Putere Rep
    14

0 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Pe Yahoo si Bing, site-urile bune ocupa prima pagina pe anumite expresii. Pe googutza, pentru aceleasi expresii apar doar site-urile favorizate de pinguin. Incercarea lui googutza este clara si se pare ca abonamentele la adwords, au crescut in ultimele zile. Deja vad site-uri bune care activeaza in SEO, cu abonament adwords, nu au ce face, au angajati care trebuiesc platiti, pe asta se bazeaza gogutza.
    Incerc sa revin pe Romania, cu asta UX Web Design si unul pe care mai scriu cate ceva SEO

No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    31
    Posturi
    707
    Putere Rep
    31

Implicit

Am gasit un articol bun cel putin d.p.m.d.v:
    Un articol mai mult decat interesant - Nu depinde de Google

Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    57
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    40
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    57

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=nmo3z8pHX1E

Conform distinsului inginer, evaluatorii de rezultate n-au facut direfenta dintre spam si rezultatele de calitate si nici nu s-au priceput la design. Altfel noul algoritm n-ar fi urcat la cautari atat de multe spam sites...
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Vârstă
    54
    Posturi
    285
    Putere Rep
    14

Implicit

Un lucru foarte interesant descoperit de mine si cred ca am dreptate. Google nu suporta site-urile optimizate, pagini sau articole. Acum trei zile, am fost sunat de o persoana si am fost intrebat ce se intampla cu site-ul lui si ce inseamna Google Penguin. Am promis ca voi crea un articol si am sa il anunt. Am creat articolul, am adaugat imagine, titlu, fara aglomerare de expresii cheie, un articol optimizat normal. Aseara am cautat pe google, sa vad daca articolul este indexat, nicidecum, nici macar link-ul catre articol. Am ramas stupefiat sa vad un alt site cu un articol asemanator, textul era de la mine! Cine credeti ca aparea pe google? Persoana care m-a sunat, cu un articol pus pe site-ul lui. Site-ul respectiv nu are legatura cu domeniul in care eu activez, este chiar o mare tampenie ce face google. Dimineata am cautat iarasi rezultatele si apaream in google, cu categoria in care era adaugat articolul. Categoria respectiva nici macar nu avea in titlu " Google Penguin".
    Concluzie:
    -Google nu mai vrea pagini sau articole optimizate,
    -Nu mai vrea descriere la pagini, articole sau pagina de start

Pentru una din expresiile pe care le promovez, exista un site pe locul doi in google si iata cum arata:
    -fara descriere
    -expresia respectiva este asezata in continut fara valoare
    -este repetata de peste 18 ori - la mine doar de 5 ori si continutul este mult mai mare
    -platforma WordPress (si site-ul meu la fel)
    -optimizat cu plugin - al meu manual

Care sunt criteriile dupa care se ia google? Cred ca este clar, scrii un articol si il lasi asa, el ia ce vrea, daca vrea. Din aceasta dimineata, am renuntat la descrieri in site, este un fel de cobai acum, voi vedea ce se intampla. Nu stiu daca am procedat corect insa, merita sa incerc.
    Incerc sa revin pe Romania, cu asta UX Web Design si unul pe care mai scriu cate ceva SEO

No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    31
    Posturi
    707
    Putere Rep
    31

4 out of 4 members found this post helpful.

Implicit

@vertedi ... eu am descoperit ca daca taceai din gura ... filozof ramaneai ... si cred am dreptate.
    unii dintre voi spuneti numai niste aberatii, seopedia e plin de informatii valoroase care va stau gratis la dispozitie; multi dintre voi postati fara sa aveti habar de cunostinte minime sau macar logice de SEO.
    hai have a nice day.

Chivu Mihai este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    33
    Posturi
    1.105
    Putere Rep
    24

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de vertedi Vezi Post
    Un lucru foarte interesant descoperit de mine si cred ca am dreptate. Google nu suporta site-urile optimizate, pagini sau articole. Acum trei zile, am fost sunat de o persoana si am fost intrebat ce se intampla cu site-ul lui si ce inseamna Google Penguin. Am promis ca voi crea un articol si am sa il anunt. Am creat articolul, am adaugat imagine, titlu, fara aglomerare de expresii cheie, un articol optimizat normal. Aseara am cautat pe google, sa vad daca articolul este indexat, nicidecum, nici macar link-ul catre articol. Am ramas stupefiat sa vad un alt site cu un articol asemanator, textul era de la mine! Cine credeti ca aparea pe google? Persoana care m-a sunat, cu un articol pus pe site-ul lui. Site-ul respectiv nu are legatura cu domeniul in care eu activez, este chiar o mare tampenie ce face google. Dimineata am cautat iarasi rezultatele si apaream in google, cu categoria in care era adaugat articolul. Categoria respectiva nici macar nu avea in titlu " Google Penguin".
    Concluzie:
    -Google nu mai vrea pagini sau articole optimizate,
    -Nu mai vrea descriere la pagini, articole sau pagina de start

Pentru una din expresiile pe care le promovez, exista un site pe locul doi in google si iata cum arata:
    -fara descriere
    -expresia respectiva este asezata in continut fara valoare
    -este repetata de peste 18 ori - la mine doar de 5 ori si continutul este mult mai mare
    -platforma WordPress (si site-ul meu la fel)
    -optimizat cu plugin - al meu manual

Care sunt criteriile dupa care se ia google? Cred ca este clar, scrii un articol si il lasi asa, el ia ce vrea, daca vrea. Din aceasta dimineata, am renuntat la descrieri in site, este un fel de cobai acum, voi vedea ce se intampla. Nu stiu daca am procedat corect insa, merita sa incerc.
    Scuza-ma...dar tu te auzi ce spui??
    Efectuez de ani de zile inscrieri in directoare la preturi foarte bune.

Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Vârstă
    54
    Posturi
    285
    Putere Rep
    14

1 out of 7 members found this post helpful.

Implicit

Eu vad ce scriu (ma aud ce spun) si pot documenta. Ce scriu asta vad, ce face google acum este exact ce am scris.

Pagina 45 din 83 PrimulPrimul ... 35434445464755 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Google ? Ce algoritm foloseste? eu nu mai inteleg nimic
    De urania în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 19th March 2011, 14:01
  2. schimbari la google ?
    De dcosmin83 în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 7th December 2008, 14:13
  3. schimbari google
    De mariuslmm în forumul Google
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 17th May 2008, 16:54
  4. Schimbari Google
    De Ciprian Sorlea în forumul Google
    Ultimul Post: 31st August 2006, 14:25
  5. Google Cumpara Un Nou Algoritm De Cautare
    De Ben Boingeanu în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Ultimul Post: 15th April 2006, 22:04

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •