Pagina 132 din 410 PrimulPrimul ... 3282122130131132133134142182232 ... UltimulUltimul
Rezultate 1.311 la 1.320 din 4136

Subiect: Afiliere Emag ProfitShare

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui lawrians
    lawrians este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    26th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    264
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Salut, as dori un raspuns de la un reprezentant PS.
    Este ok promovarea unui link de afiliere PS intr-un concurs in care se ofera ca si premiu un voucher de cumparaturi emag?
    Am un blog cu Amenajari Interioare

  2. #2
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    52
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    52


    Implicit

    Deci suntem gand in gand in legatura cu chat-ul de pe eMAG. E simplu de rezolvat, il scoateti pentru vizitatorii ce vin din link-urile afiliat. Asta daca se vrea intr-adevar performanta.
    4% nu vor oferi cei de la eMAG, ar fi prea mult, dar recunosc ca daca ar face asa ceva ar schimba un pic lucrurile.
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

  3. #3
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    84
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    49
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    84


    Implicit

    Pardon. Nu plateste taxe pentru ca NU LE DECLARA. Nu pentru ca nu trebuie.

  4. #4
    Avatarul lui Seph
    Seph este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    7th June 2006
    Posturi
    381
    Putere Rep
    38


    Implicit

    @Claudiu Farcas, faceti un sondaj pe blog sa vedeti cati sunt de acord cu eliminarea voucherelor.

    Ziceai ca aveti ca target elita afiliatilor, cu ce ii deranjeaza pe acestia sau ii ajuta eliminarea voucherelor din vreme ce ei isi scoteau banii si nu generau vouchere, cat poti sa cumperi de la emag?

    Unirea asta cu flanco si pcfun e inutila, daca faceati cu alte site-uri din alte domenii, mobila, servicii etc era alta treaba.

  5. #5
    Avatarul lui Kaa
    Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    34


    5 out of 5 members found this post helpful.

    Implicit

    Mai scriu o data si ma retrag din aceasta discutie pentru ca oricum nu va duce nicaieri.
    Si eu am cumparat vouchere de la emag desi stiam situatia fiscala in care se invart, si eu am cumparat de la magazinul din colt care nu-ti da bon, am cumparat si din piata, am cumparat si fara facturi ... le-am facut pe toate pentru ca traiesc in aceeasi societate si uneori nici macar nu ai de ales, dar sa mergi atat de departe incat sa consideri ca aceste lucruri ti se cuvin mi se pare prea mult.
    Ultima modificare făcută de Kaa; 15th May 2013 la 12:35.

  6. #6
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    52
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    52


    Implicit

    @Cluadiu B - al naibii evazionist ce esti tu si cum nu vrei tu sa fii corect fata de societatea asta care este prea corecta cu tine. Explica-i tu lui Kaa cat de corecta este societatea in care traiesti si cum in fiecare zi vrei sa faci mai mult pentru ea, poate intelege si el de acolo sus de unde e.
    @Kaa - opreste-te aici ca e mai bine. Eu am o vaga impresie ca tu traiesti pe un norisor de puf undeva sus si te uiti asa cu dispret la amaratii astia ca noi. Lasa-ne!
    Nu stiu care sunt cei 3 care au dat plus, dar eu sunt cel care ti-a dat un negativ pentru ca am considerat ca a face "pomanagii" pe o mana de oameni care au muncit corect si li s-a OFERIT posibilitatea de a fi recompensati prin vouchere mi se pare total deplasat.
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

  7. #7
    Avatarul lui Claudiu B
    Claudiu B este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    24th October 2010
    Locaţie
    Zimnicea - Teleorman
    Vârstă
    44
    Posturi
    624
    Putere Rep
    34


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Dragos Bunea Vezi Post
    @Cluadiu B - al naibii evazionist ce esti tu si cum nu vrei tu sa fii corect fata de societatea asta care este prea corecta cu tine. Explica-i tu lui Kaa cat de corecta este societatea in care traiesti si cum in fiecare zi vrei sa faci mai mult pentru ea, poate intelege si el de acolo sus de unde e.
    @Kaa - opreste-te aici ca e mai bine. Eu am o vaga impresie ca tu traiesti pe un norisor de puf undeva sus si te uiti asa cu dispret la amaratii astia ca noi. Lasa-ne!
    Nu stiu care sunt cei 3 care au dat plus, dar eu sunt cel care ti-a dat un negativ pentru ca am considerat ca a face "pomanagii" pe o mana de oameni care au muncit corect si li s-a OFERIT posibilitatea de a fi recompensati prin vouchere mi se pare total deplasat.
    Ar trebui si infund puscaria ca nu am platit impozite pe vouchere. Sa-mi fie rusine! Nu-i explic nimic lui Kaa ca oricum nu baga nimic la cap, mai ales lucruri venind din partea unui pomanagiu.

  8. #8
    Avatarul lui Octav
    Octav este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    19th March 2013
    Posturi
    324
    Putere Rep
    41


    5 out of 5 members found this post helpful.

    Implicit

    Se spun multe dar nu stiu cati inteleg cu adevarat care este adevaratul motiv pentru care se renunta la aceste vouchere, eu va pot da 2 posibile motive:

    1. Conform legilor din romania orice firma poate face cheltuieli de protocol (cafele, mese la restaurant, cadouri, etc.) care sunt considerate cheltuieli deductibile in limita a 2% din cifra de afaceri a firmei. Voucherele pe care le primiti voi de la Emag legal vorbind nu pot fi incadrate decat la "cheltuieli de protocol" si sunt deductibile pentru Emag in limita a 2% din cifra de afaceri. Cel mai probabil valoarea voucherelor a ajuns sa depaseasca 2% din acea cifra de afaceri si automat Emag ar fi trebuit sa mai plateasca inca 16% din valoarea lor catre stat, lucru cu care normal ca nu poate fi de acord din motive economice...

    2. O alta posibila motivatie pentru eliminarea voucherelor este legata de externalizarea serviciului catre conversion care va emite niste facturi de prestari servicii catre Emag, asa cum 2parale emite facturi catre advertiseri, astfel nemaiexistand temei legal in baza caruia sa se acorde aceste vouchere cum nici 2parale nu poate face acest lucru cu afiliatii sai.

    Din punctul meu de vedere (daca gresesc rog un cunoscator in ale contabilitatii/fiscalitatii sa ma corecteze) aceasta renuntare la vouchere nu are nici o legatura cu migrarea la profitshare 2.0 sau cu faptul ca nu vrea emag sa mai acorde vouchere, este strict legata de faptul ca acea cheltuiala nu mai poate fi deductibila pentru emag sau conversion sau cine mai e firma din spatele profitshare. Voi chiar credeti ca ei nu sunt constienti ca vor pierde o parte din afiliati facand aceasta miscare? Este un risc pe care si l-au asumat....

    @Kaa, daca emag vrea maine si ii face cadou lui Claudiu B 100 de tablete si 100 de laptopuri, o incadreaza la cheltuiala de protocol, plateste impozit pentru ce depaseste 2% si aia e. Claudiu B nu trebuie sa-si declare acest venit si nici nu poate fi considerata evaziune fiscala... asta e legea in Romania si in UE, pentru ca la intrarea in uniune codul fiscal a fost oarecum aliniat cu celelalte state membre.

  9. #9
    Avatarul lui Kaa
    Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    34


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Octav Vezi Post
    @Kaa, daca emag vrea maine si ii face cadou lui Claudiu B 100 de tablete si 100 de laptopuri, o incadreaza la cheltuiala de protocol, plateste impozit pentru ce depaseste 2% si aia e. Claudiu B nu trebuie sa-si declare acest venit si nici nu poate fi considerata evaziune fiscala... asta e legea in Romania si in UE, pentru ca la intrarea in uniune codul fiscal a fost oarecum aliniat cu celelalte state membre.

    Cheltuielile prin vouchere si promovare prin profitshare nu se incadreaza la cheltuieli de protocol ci la cheltuieli pentru reclama si publicitate. Emag nu-ti da "cadou", ci te plateste in urma unui contract de prestari servicii, si pentru acestea ai obligativitatea de a le declara ca venituri. Daca nu ar fi aceasta obligativitate, rincipala metoda de plata in Romania ar fi fost prin vouchere si nu prin banca.
    Cu cateva mici exceptii si conditii, pe care situatie discutata aici nu le intruneste, orice venit, castig ori suma de bani care iti intra in buzunar trebuie impozitata. Fie ca vei castiga la loto, la poker sau la ce mai vrei tu, orice trebuie impozitat.
    Si sa stii ca tocmai din UE a venit acea impozitare pe vouchere, nu stii ca inainte sa aderam era tipul ala care facuse prima companie de cupoane cadou si vouchere din Romania si avea bilant de cateva milioane?

  10. #10
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    52
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    52


    Implicit

    In sfarsit a venit cineva care a avut un punct de vedere corect si echidistant. Eu sunt in necunostinta de cauza si m-am legat doar de faptul ca acest misterios Kaa ne-a facut pomanagii pe cei care consideram ca voucherele oferite de eMAG reprezinta cea mai buna modalitate de plata. Mi se parea oarecum ciudat faptul ca eMAG sa-si asume riscuri inutile oferind aceste vouchere intr-un mod semilegal cum s-a sugerat mai sus.
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 7 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 7 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. voucher emag
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 26th January 2010, 15:04
  2. SPAM: eMAG.ro (din nou!)
    De c_n_m în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 5th July 2007, 08:55
  3. eMag.ro
    De Diana în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 20th July 2006, 21:23
  4. Emag In Rep. Moldova?
    De alfie în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 17th April 2006, 14:50
  5. Emag In Dmoz
    De Iskander în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 6th January 2006, 23:35

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •