Ai dreptate, dar cred ca fortele de mentinere a pacii ruse din Osetia (repet, militari, nu civili) au fost cheia, sau daca vrei, pretextul. Daca, teoretic, in rebeliunea Harghitei Ungaria ar avea forte militare (nu ca Romania ar accepta vreodata, dar in Osetia e cu totul alta mancare de peste) si noi i-am omora, crezi ca Ungaria ar sta cu mana in fund?
Si atunci revenim la intrebari mai vechi, precum:
1. Cu ce drept Rusia avea forte militare pe teritoriul altui stat?
2. Ce statut politic si administrativ avea/are Osetia in relatie cu Georgia si Rusia? (din cate stiu avea un grad de autonomie ridicat)
Ah si inca o chestie. Georgia? in NATO? In inima Rusiei? Nu e cam aceeasi situatie cu URSS + Cuba vs America din Razboiul Rece?




Răspunde cu citat