Citat Postat în original de Federals Vezi Post
Pai nu, ca Georgia e pro-America, Cuba nu
Rolurile Rusiei si SUA din '62 s-au inversat acum, in sensul ca cel care vrea sa-si faca un aliat in inima adversarului e acum SUA iar aliatul sau e Georgia , asa cum atunci Rusia isi dorea Cuba ca aliat aflat in imediata vecinatatea a SUA .Atunci SUA au considerat prezenta rachetelor rusesti in Cuba ca o amenintare directa asupra sa asa cum Rusia considera de neacceptat intrarea Georgiei in NATO.Din acesta perspectiva am afirmat ca Georgia din 2008 e in locul Cubei anilor 60.Si atunci ca si acum a existat o relatie incordata intre cele doua puteri.