Pagina 5 din 9 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 82

Subiect: Care e faza si cu razboiul asta?

  1. #41
    Avatarul lui Cristina Andrei
    Cristina Andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    11th April 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    45
    Posturi
    337
    Putere Rep
    39

    Implicit

    E un american din statul Georgia, care a crezut ca sar rusii pe el!

  2. #42
    Avatarul lui Federals
    Federals este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    29th November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    612
    Putere Rep
    35

    Implicit

    E la misto, e clar ca nu e american la cata engleza stie. Ii gasesti cel putin 5 greseli intr-o fraza

  3. #43
    Avatarul lui mike_ppc
    mike_ppc este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    7th September 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    50
    Posturi
    839
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Pana la urma, se pare ca presedintele georgian a vrut sa fie "marele unificator" si a facut o greseala monumentala atacand in Osetia de Sud (si inca in prima zi a olimpliadei!). Intrebarea este: cine l-a "ajutat" sa faca aceasta greseala ?

  4. #44
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de mike_ppc Vezi Post
    Pana la urma, se pare ca presedintele georgian a vrut sa fie "marele unificator" si a facut o greseala monumentala atacand in Osetia de Sud (si inca in prima zi a olimpliadei!). Intrebarea este: cine l-a "ajutat" sa faca aceasta greseala ?
    Cred ca e mai mult deloc clar. Cine are mai mult interes sa cada rusii ?
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  5. #45
    Avatarul lui Federals
    Federals este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    29th November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    612
    Putere Rep
    35

    Implicit

    romanii

  6. #46
    Avatarul lui timius
    timius este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    13th October 2007
    Posturi
    26
    Putere Rep
    35

    Implicit

    si bulgarii si americanii ca noi cic-am fi furnizat arme =))

  7. #47
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    1. Noi (Europa) suntem inseminati de la sfarsitul WW2 ca "Russians are Bad, Americans are Good" si suntem sub influenta culturii americane, ca vrem, ca nu vrem. Se vede si din cateva post-uri de aici tenta anti-Rusia, fara nici o temelie.

    2. Conteaza mai putin ce a pornit conflictul si mai mult ce o sa urmeze. In Kosovo se vorbea de creearea unui precedent periculos, dupa care ne trezim cu inca un precedent periculos in Georgia.

    3. Tot dupa WW2, Europa si-a format un sistem diplomatic care a facut liant intre SUA si URSS. Nato si UE contribuie la pastrarea sistemului, pe cand superputerile (Rusia si SUA) testeaza, rand pe rand, cat mai rezista diplomatia. Ori, cu ce e mai grav ca Rusia intervine in Georgia (indiferent de motive) impotriva dorintei UE si NATO, decat, de exemplu, interventia SUA in Irak (indiferent de motive) impotriva vointei NATO?

  8. #48
    Avatarul lui Cristina Andrei
    Cristina Andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    11th April 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    45
    Posturi
    337
    Putere Rep
    39

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    1. Noi (Europa) suntem inseminati de la sfarsitul WW2 ca "Russians are Bad, Americans are Good".
    Aveam impresia ca am fost sub talpa Rusiei comuniste de la sfarsitul WW2, nu numai sub influenta sa...

    Este o falsa problema "care gresesc mai grav" in aceasta situatie, rusii sau americanii. Tot ceea ce conteaza e ca se foloseste forta, sunt dislocate comunitati de oameni si puse pe fuga, se destabilizeaza o regiune and so on.

    L-am ascultat pe fostul presedinte Emil Constantinescu spunand intr-o emisiune TV ca Rusia isi foloseste puterea militara pt a isi intari influenta economica si a o transforma apoi intr-una de ordin politic. URSS a pierdut razboiul rece odata cu prabusirea economica rezultata din cursa inarmarilor, iar acum isi reface economia pe spatele UE si al tarilor dependente de gazele exportate. Iar Romania plateste cel mai mare pret pt gaze... pt ca, nu-i asa, rusii chiar sunt baietii rai.
    Ultima modificare făcută de Cristina Andrei; 16th August 2008 la 21:19.

  9. #49
    Avatarul lui Chaos
    Chaos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    3rd April 2006
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    43
    Posturi
    389
    Putere Rep
    37

    Implicit

    Deci...
    In primul rand, razboiul asta nu a fost pregatit de azi de ieri.
    In al doilea rand: Russia a permis SUA sa isi faca damblaua in Afganistan, Irak .. etc. Sa incerci sa aduci Georgia in NATO este o insulta la adresa Rusiei. Tara aceea este traditional in sfera lor de influenta. Sa nu mai vorbim ca au tolerat baza militara americana din Romania.
    Incercarea de a face din Georgia un "varf de lance" a fost o prostie monumentala. Daca pana in acel moment proiecte economice in zona erau tolerate.. in acest moment Georgia este o tara fara viitor. Rusine Georgienilor ca au crezut macar o secunda ca cineva va face ceva in afara de a vorbi. Nimeni nu a momit pe nimeni in razboiul asta... poate Rusia a momit Georgia pentru a o readuce sub ascultare.
    Ma intreb cat de idioti trebuie sa fie americanii sa creada ca Rusia va permite ca in Caucaz sa intre NATO?
    Cateva concluzii:
    - Georgia are sa fie un stat daramat care va fi reconstruit de rusi printr-o guvernare filorusa
    - comunitatea internationala (onu, nato etc) s-au dovedit la fel de incapabile in fata agresiunii unei mari puteri cum a fost Liga Natiunilor inainte de WW2.
    - georgia, r. moldova, ucraina nu vor fi veci pururi in nato sau ue.

  10. #50
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Pe mina ma amuza incercarea timida a ucrainienilor de a pune bete in roata rusilor. Cred ca sunt sub acceasi influenta america,

    Tudi, sunt de acord cu tine la punctul 3. Dupa mine, atat Rusia cat si SUA sunt niste ciumi ale planetei. Singura diferenta e ca americanii stiu sa fie salvatori [vezi cum salveaza irak-ul acum] in timp ce rusii nu au nici o treaba cu aceasta probleme. As spune ca americanii ti-o trag...diplomatic, cauta motive plauzibile, nu pornesc de capul lor [nu ataca iran'ul, ii trimit pe israelieni in fata, nu au atacat koreea de nord, asteapta si acolo un motiv], in timp ce rusul ti-o trage cu tancul direct fara nici macar o remuscare. Asta face diferenta intre cele 2 natii...in ochii lumii americanii sunt si vor ramane salvatorii planetei iar rusii cotropitorii planetei...in timp ce intre cele 2 state nu este nici macar o diferenta.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Pagina 5 din 9 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Faza enervanta analytics
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 25th February 2011, 14:59
  2. Prea tare faza
    De florin în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 1st October 2007, 03:40
  3. cea mai tare faza.....
    De meetzah în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 10th August 2007, 14:28
  4. trafic.ro - ? stie cineva care e faza? si de ce?
    De adi_novac în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st January 2007, 19:29
  5. Faza amuzanta!
    De Ben Boingeanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 3rd August 2004, 08:24

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •