Pagina 8 din 9 PrimulPrimul ... 6789 UltimulUltimul
Rezultate 71 la 80 din 82

Subiect: Care e faza si cu razboiul asta?

  1. #71
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Ai dreptate, dar cred ca fortele de mentinere a pacii ruse din Osetia (repet, militari, nu civili) au fost cheia, sau daca vrei, pretextul. Daca, teoretic, in rebeliunea Harghitei Ungaria ar avea forte militare (nu ca Romania ar accepta vreodata, dar in Osetia e cu totul alta mancare de peste) si noi i-am omora, crezi ca Ungaria ar sta cu mana in fund?

    Si atunci revenim la intrebari mai vechi, precum:

    1. Cu ce drept Rusia avea forte militare pe teritoriul altui stat?
    2. Ce statut politic si administrativ avea/are Osetia in relatie cu Georgia si Rusia? (din cate stiu avea un grad de autonomie ridicat)

    Ah si inca o chestie. Georgia? in NATO? In inima Rusiei? Nu e cam aceeasi situatie cu URSS + Cuba vs America din Razboiul Rece?

  2. #72
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post

    Ah si inca o chestie. Georgia? in NATO? In inima Rusiei? Nu e cam aceeasi situatie cu URSS + Cuba vs America din Razboiul Rece?
    Da, numai ca acum situatia s-a inversat , locul Cubei fiind luat de Georgia .

  3. #73
    Avatarul lui Federals
    Federals este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    29th November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    612
    Putere Rep
    35

    Implicit

    Pai nu, ca Georgia e pro-America, Cuba nu

  4. #74
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Citat Postat în original de Federals Vezi Post
    Pai nu, ca Georgia e pro-America, Cuba nu
    Rolurile Rusiei si SUA din '62 s-au inversat acum, in sensul ca cel care vrea sa-si faca un aliat in inima adversarului e acum SUA iar aliatul sau e Georgia , asa cum atunci Rusia isi dorea Cuba ca aliat aflat in imediata vecinatatea a SUA .Atunci SUA au considerat prezenta rachetelor rusesti in Cuba ca o amenintare directa asupra sa asa cum Rusia considera de neacceptat intrarea Georgiei in NATO.Din acesta perspectiva am afirmat ca Georgia din 2008 e in locul Cubei anilor 60.Si atunci ca si acum a existat o relatie incordata intre cele doua puteri.

  5. #75
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Doar ca SUA nu a reusit sa bage doar o cuba in coasta Rusiei, a reusit sa bage 2, pentru ca si ucraina e acolo. Misca discret in front deocamdata....vad ca nu au invatat nimic din lectia pe care o primeste Georgia. Nu stiu daca e bine sau rau.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  6. #76
    Avatarul lui Federals
    Federals este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    29th November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    612
    Putere Rep
    35

    Implicit

    Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    vad ca nu au invatat nimic din lectia pe care o primeste Georgia.
    pai da, dar SUA nu are doar 3 tancuri si 5 soldati. cam baga frica-n rusi cu intrarea Georgiei in NATO (cat de curand).

  7. #77
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Zici tu ? eu inca zic ca sunt basme astea. Iti dai seama ce impact ar avea interventia SUA? Am avea mai mult decat un al treilea razboi mondial. cine crezi ca doreste asta? cand ei sunt prinsi in mrejele unui razboi fara final, cel din Iraq.

    Daca a fost veun interes din partea SUA aici a fost pt ca rusii sa isi detaseze o parte din trupe in Georgia, o parte au in Cecenia. daca mai reusesc sa provoace undeva [Ucraina ??? ] deja Rusia ar avea 3 fronturi...Chiar daca nu sunt lupte efectiv, si trupele de mentinere a pacii necesita intretinere...necesita bani...si sunt niste trupe pe care nu le ai disponibile. Daca rusii isi impart asa armata...sunt cam slabiti intr-o confruntare cu SUA [care nu trebuie sa fie neaparat armata] si nu pot pune piciorul asa tare in prag...Cred ca asta a fost ideea totusi, pentru ca razboiul asta tinde sa devina de uzura. Rusii nu se retrag si pun piciorul tare in prag [nu vb de declaratiile din presa...ci de negocierile lor]...pe cand de fapt ei ar putea sa fi intrat in jocul aliatilor deja.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  8. #78
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    Doar ca SUA nu a reusit sa bage doar o cuba in coasta Rusiei, a reusit sa bage 2, pentru ca si ucraina e acolo.
    Au reusit sa bage doua sau chiar mai multe cube in coasta Rusiei daca ne gandim si la tarile baltice, foste sovietice , deja membre NATO si care alaturi de Polonia ,au avut o atitudine foarte vehementa impotriva actiunii Rusiei in Georgia .
    Cert e ca prin aceasta actiune Rusia a diminuat foarte mult sansele Georgiei de a intra in NATO , deci din acest punct de vedere Rusia si-a atins obiectivul.
    Cu Ucraina situatia este mai complicata.Acolo exista o minoritate rusa foarte numeroasa ( peste 20% din populatie) , dar si o populatie ucraineana ortodoxa neostila rusilor. Sa nu uitam ca Iuscenko-Timosenko a ajuns la putere cu 52 % din voturi , iar in prezent frumoasa doamna Timosenko are o cu totul alta pozitie decat presedintele Iuscenko vizavi de interventia Rusiei in Georgia . Deci si in Ucraina se pot schimba anumite lucruri ,mai ales daca vor plati gazul mai scump.Ostilitatile economice impotriva Ucrainei au fost deja declansate prin neacceptarea pe piata ruseasca a unor produse ucrainene .

  9. #79
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Plauzibila si ideea lui Cristi cu destabilizarea economica a Rusiei. La fel si a lui Broscoi cum ca razboiul asta a fost doar un avertisment de "Pana aici!" pentru NATO.

    Oricum eu cred ca nu se va ajunge la vreun Al Treilea Razboi Mondial. Eventual un nou razboi diplomatic (rece), dar in nici un caz un razboi "full scale". Nu cred ca rusii sau americanii is destul de tampiti sa fie responsabili pentru sfarsitul civilizatiei Daca nu s-a intamplat dupa WW2, cand spiritele erau inca incinse, cand Hirosima si Nagasaki erau inca proaspete, nu cred ca o sa se intample acuma.

  10. #80
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Sunt sigur ca americanii nu ar interveni armata contra Rusiei decat daca ar invada astia asa vreo jumate de Europa in genul nazistilor in WW2.

    Populatia amricana e anti razboi cu oricine, mai ales dupa Iraq, cum dealtfel a fost intotdeauna. Desi, daca ma gandesc bine...la americani asa a stat situatia aproape de fiecare data in ultimul secol in ce priveste razboaiele americanilor
    Am dat un link cu cateva posturi mai inainte. Ei bine, nu sunt sigur daca le impartasesc ideea sau nu inca, dar acolo spune despre cauzele a 4 razboaie americane, de fapt 5. Tot timpul pop americana a fostr contra razboiului, dar cate ceva i-a facut sa accepte. Sa le luam pe rand. In primul razboi mondial americanii au trimis din "intamplare" o nava deasupra submarinelor nemtesti care evident a fost atacata. Consecinta: au intrat in razboi. In al doilea razboi mondial au fost atacati la Pearl Harbour, dupa care au intrat in razboi. Prin 67 sau cand a fost in vietnam, au fost atacati pe un portavion cica, sau ceva in genul de vietnamezi. consecinta: au intrat in razboi. 9/11 septembrie, atacul de la WTC, americanii ataca irak si afganistan. E prea mare coincidenta ca sa nu o remarci pt ca e mereu acceasi reteta. Pop e contra razboi in majoritatea ei, intervine ceva si mor 2-3 mii de americani, presupunem ca XX e responsabil, populatia vrea razbunare, america ataca .
    Ma gandesc ca e nevoie de asta ca sa atace SUA efectiv Rusia.

    Ah..si apropo...oare de ce sua nu ataca inca Iran sau nu ataca Koreea? Pt ca cele 2 state...desi isi vad de treaba lor cu bombele lor...nu ii sacaie pe americani in adevaratul sens al cuvantului pt ca nu le-au facut nimic lor....
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Pagina 8 din 9 PrimulPrimul ... 6789 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Faza enervanta analytics
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 25th February 2011, 14:59
  2. Prea tare faza
    De florin în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 1st October 2007, 03:40
  3. cea mai tare faza.....
    De meetzah în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 10th August 2007, 14:28
  4. trafic.ro - ? stie cineva care e faza? si de ce?
    De adi_novac în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st January 2007, 19:29
  5. Faza amuzanta!
    De Ben Boingeanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 3rd August 2004, 08:24

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •