Pagina 7 din 9 PrimulPrimul ... 56789 UltimulUltimul
Rezultate 61 la 70 din 82

Subiect: Care e faza si cu razboiul asta?

  1. #61
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    Ok, dar de unde stii ca jurnalista palita in mana a fost lovita de un soldat rus? In zona respectiva (am inteles ca era la Gori reportajul?) e o forta separatista, care nu functioneaza chiar dupa regulile unei armate.

    Nu vreau sa par ca vreun iubitor de rusi ca ii tot apar, dar ma enerveaza cand lumea priveste unidimensional lucrurile. Cand americanii omorau jurnalisti de razboi europeni in irak, totul era privit ca "un accident nefericit", se punea vina pe jurnalisti (au intrat in zona militara fara autorizatie, etc). Acum, ca e vorba de rusi...da, au fost omorati de vreun betivan rus cu sange rece, ca doar asa sunt toti, n-ati vazut filmul cu Van Damme in Rusia?
    Deja e a 3 -a sau a patra oara cand ma acuzi de americanisme in conditiile in care ii critic pe ambii pe aici. Incep sa te acuz si eu atunci ca le tii partea rusilor.

    De ce trebuie sa aduci in discutie in razboiul dintre rusia si georgia de faptul ca americanii au omorat jurnalisti ?

    uita-te aici http://liveshowonline.com/
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  2. #62
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Citat Postat în original de Cathubodua Vezi Post
    Este vorba de interventia NATO in fosta Iugoslavie, nu de atacul SUA asupra unei tari. Bineinteles ca americanii au tras sforile, dar au avut girul unei organizatii suprastatale, ceea ce inseamna legitimitate pe plan international.
    NATO nu inseamna ONU ,deci actiunile sale sunt legitime numai daca au avizul ONU . NATO nu e decat o alianta politico-militara si nu Organizatia Natiunilor Unite , singurul for international care poate stabili sanctiuni inclusiv de natura miltara asupra statelor membre ( si chiar nemembre in cazuri exceptionale ). Interventia NATO in Serbia nu a avut girul ONU ( si nici n-ar fi avut cum datorita opozitiei unor state, in primul rand Rusia si China care s-ar fi opus oricum in Consiliul de Securitate ) .
    Niciuna din cele doua interventii miltare nu au avut la baza o rezolutie ONU , ci doar invocarea ,de catre cele doua puteri militare , a apararii drepturilor incalcate ale unei minoritati ( albaneze respectiv osetine ). Spre deosebire de cele doua actiuni militare interventia in Irak a avut la baza o rezolutie ONU care permitea "folosirea tutoror mijloacelor " pentru a determina Irakul sa se conformeze unor conditionari internationale .
    Conform art 6 din Definitia agresiunii armate ( adoptata de Adunarea Generala a ONU in 1974 , text cu valoare juridica internationala ,recunoscut de catre toate statele lumii ) forta poate fi folosita in urmatoarele situatii:
    1.in exercitarea dreptului de autoaparare individuala sau colectiva
    2.in urma unei decizii a Consiliului de Securitate
    Deci cele doua actiuni sunt cam tot atat de "legitime" ,iar in practica s-a dovedit ca atunci cand ai puterea ,indiferent cum te numesti ,dreptul fortei primeaza asupra fortei dreptului .

  3. #63
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    Deja e a 3 -a sau a patra oara cand ma acuzi de americanisme in conditiile in care ii critic pe ambii pe aici. Incep sa te acuz si eu atunci ca le tii partea rusilor.

    De ce trebuie sa aduci in discutie in razboiul dintre rusia si georgia de faptul ca americanii au omorat jurnalisti ?

    uita-te aici http://liveshowonline.com/
    Ma rog, nu vroiam sa acuz pe nimeni, sau in orice caz, nu am aratat cu degetul spre tine. Ziceam doar ca trend-ul general e sa fim de partea culturii americane, si cand trebuie si cand nu.

    Tocmai pentru ca trendul pro-american contrasteaza cu cel anti-rus am adus in discutie isprava cu jurnalistii (francezi parca) omorati in friendly fire de americani.

    Repet nu vreau sa pornesc o discutie aprinsa sau un flame war de genul my momma can kick your momma's ass, pentru ca nu ma pasioneaza. Punctam doar ca trebuie sa ramanem echidistanti si obiectivi, nu sa aruncam din instinct vina

  4. #64
    Avatarul lui Cristina Andrei
    Cristina Andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    11th April 2008
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    45
    Posturi
    337
    Putere Rep
    39

    Implicit

    Citat Postat în original de Broscoi Vezi Post
    NATO nu inseamna ONU ,deci actiunile sale sunt legitime numai daca au avizul ONU.
    N-am zis ca NATO inseamna ONU. Am zis ca o organizatie suprastatala (o alianta politico-militara) beneficiaza de mai multa legitimitate decat un stat care actioneaza independent, conform intereselor sale.

    Au fost discutii despre avizul ONU, care nu a fost considerat obligatoriu:
    "The United States, the United Kingdom, and most other NATO countries opposed efforts to require the U.N. Security Council to approve NATO military strikes, such as the action against Serbia in 1999, while France and some others claimed that the alliance needed U.N. approval. The U.S./U.K. side claimed that this would undermine the authority of the alliance, and they noted that Russia and China would have exercised their Security Council vetoes to block the strike on Yugoslavia, and could do the same in future conflicts where NATO intervention was required, thus nullifying the entire potency and purpose of the organization." (Wikipedia)

    Oricum, discutia a deviat.

  5. #65
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Citat Postat în original de Tudi Vezi Post
    Ma rog, nu vroiam sa acuz pe nimeni, sau in orice caz, nu am aratat cu degetul spre tine. Ziceam doar ca trend-ul general e sa fim de partea culturii americane, si cand trebuie si cand nu.

    Tocmai pentru ca trendul pro-american contrasteaza cu cel anti-rus am adus in discutie isprava cu jurnalistii (francezi parca) omorati in friendly fire de americani.

    Repet nu vreau sa pornesc o discutie aprinsa sau un flame war de genul my momma can kick your momma's ass, pentru ca nu ma pasioneaza. Punctam doar ca trebuie sa ramanem echidistanti si obiectivi, nu sa aruncam din instinct vina
    Nici eu nu am nici un interes sa creez flame si sper sa nu fi perceput aiurea postul meu, dar ideea e ca eu nu tin partea nimanui si daca ar fi posibil as vrea sa se bata ei de unii singuri pana nu ramane nici unu din ei... Sunt la fel de egale ambele in ochii mei in ce priveste raul pe care o produc.
    Eu sunt anti american si anti rus, sau mai degraba anti - ceea ce fac ei intr-un mod sau altul.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  6. #66
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Citat Postat în original de Cathubodua Vezi Post
    Au fost discutii despre avizul ONU, care nu a fost considerat obligatoriu:
    SUA si o parte din aliati , ca si Rusia , considera propriile actiuni , in Kosovo respectiv in Georgia , ca indreptatite , alte state nu ( France and some others claimed that the alliance needed U.N. approval-problema ridicata de unii aliati ai SUA nu a fost de natura politica ci de natura juridica ) . Faptul ca alaturi de SUA au mai participat si alte state releva doar ca actiunea in Kosovo a avut mai multa sustinere politica decat cea din Georgia , dar nu si legitimitate . Legitimitatea unei interventii militare nu e data de numarul statelor participante ci de incalcarea sau nu a unor norme de drept international . Norma de drept este rezolutia 3 314 (XXIX ) -Definitia agresiunii armate . Intrucat nici SUA si nici Rusia nu au fost atacate de Serbia /Georgia si nici nu au o decizie a Consiliului de Securitate , ambele actiuni militare sunt in afara legitimitatii .

  7. #67
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Uite exemplu de presa libera si echi-distanta...Fux News, at its best:

    http://ru.youtube.com/watch?v=H8XI2Chc6uQ

    Edit: si inca unul, cel putin dragut:

    http://ru.youtube.com/watch?v=WtdVS8646GI
    Ultima modificare făcută de Tudi; 19th August 2008 la 14:25.

  8. #68
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Normal ca osetienii spun ca georgienii sunt agresorii, dar chiar si asa, tot nu se justifica interventia rusiei.Totusi, ce e penibil e cum a fost intrerupta mama cand a inceput sa vorbeasca

    Pentru fanii teoriei conspiratiei recomand un film desi nu are legatura cu razboiul ruso-georgian: Zeitgeist
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  9. #69
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Da, exact cristi, ala era motivul pt care am pus link-urile Nu sunt un fan al teoriei conspiratiei, dar suspect o intrerupe si pe matusa fetitei din primul film si se "taie curentul" la intrebarea incomoda pt Rice.

    E normal ca osetienii (?) si rusii sa isi spuna partea lor de poveste si georgienii pe a lor, probabil exagerand si ascunzand anumite amanunte de ambele parti. Ce nu e normal, e ca aproape tot ce e stire vestica (CNN, Reuters, BBC, Euronews) e prezentat din punctul de vedere al georgienilor.

    Pe mine razboiul asta m-a prins la mare, nu am putut sa ma informez prea bine, decat din ce vedeam la TV. Si ce vedeam la TV? Soldati rusi care marsaluiesc si bombardeaza orase georgiene, demonstratii de pace ale georgienilor la Tblisi (atentie, ei au pornit razboiul). Primul instinct al meu a fost sa zic "da, nenorocitii aia de rusi sovietici si comunisti, uite ce le fac la saracii georgieni".

    Si inca un "food for thought": SUA curata 2 orase la sfarsitul WW2, dupa un razboi pornit in prealabil dupa un atac localizat asupra Pearl Harbor (2,500 de americani morti, unii chiar de obuze americane) si dupa 911 (3,000 de victime) curata Afghanistanul.

    In atacul georgienilor asupra Osetiei au fost omorati aproximativ 2,000 de cetateni rusi (numar contestat de mass media) si trupe de mentinere a pacii (deci militari). Eu zic ca Rusia a reactionat elegant capturand jumatate din armata georgiana (nu omorand) si oprind bombardamentele, in comparatie cu americani.

  10. #70
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    38
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    53

    Implicit

    Totusi un pic nu sunt de acord cu tine. Georgia a actionat pe teritoriul ei !!!
    Oricat de miseleste a atacat, a fost pe teritoriul ei si asta cred ca e cel mai important.

    Am mai zis eu pe aici, daca ungurii din harhita s-ar razvrati si romania ar incerca {cu forta} sa restabilizeze ordinea, ai avea acceasi parere daca Ungaria ar ataca Romania pentru asta?
    Pentru ca eu asa vad problema.

    Repet. sunt anti-american si anti-rus . e cam greu dar ma descurc
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Pagina 7 din 9 PrimulPrimul ... 56789 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Faza enervanta analytics
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 25th February 2011, 14:59
  2. Prea tare faza
    De florin în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 1st October 2007, 03:40
  3. cea mai tare faza.....
    De meetzah în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 10th August 2007, 14:28
  4. trafic.ro - ? stie cineva care e faza? si de ce?
    De adi_novac în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st January 2007, 19:29
  5. Faza amuzanta!
    De Ben Boingeanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 3rd August 2004, 08:24

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •