Tudi, sunt de acord cu tine la punctul 3. Dupa mine, atat Rusia cat si SUA sunt niste ciumi ale planetei. Singura diferenta e ca americanii stiu sa fie salvatori [vezi cum salveaza irak-ul acum] in timp ce rusii nu au nici o treaba cu aceasta probleme. As spune ca americanii ti-o trag...diplomatic, cauta motive plauzibile, nu pornesc de capul lor [nu ataca iran'ul, ii trimit pe israelieni in fata, nu au atacat koreea de nord, asteapta si acolo un motiv], in timp ce rusul ti-o trage cu tancul direct fara nici macar o remuscare. Asta face diferenta intre cele 2 natii...in ochii lumii americanii sunt si vor ramane salvatorii planetei iar rusii cotropitorii planetei...in timp ce intre cele 2 state nu este nici macar o diferenta.
E vorba pana la urma de marketing si cine stie mai bine sa manuiasca arma asta decat SUA?

Aveam impresia ca am fost sub talpa Rusiei comuniste de la sfarsitul WW2, nu numai sub influenta sa...
Tocmai de-aia am specificat ca ma refer la Europa cand zic "noi". Evident noi (Romania) avem si alte motive sa fim anti-rusi. Dar spune-mi, cand zic cuvantul "Rus", primul lucru care iti vine in minte nu e un tip semi-beat cu un pahar de vodca in mana? Dar cand zic "American"?