Vezi Rezultate Sondaj: Advertoriale sau linkuri platite?

Alegători
55. Nu puteţi vota în acest sondaj
  • Advertoriale

44 80,00%
  • Linkuri

11 20,00%
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 30

Subiect: Advertoriale vs Linkuri

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    86
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.992
    Putere Rep
    86

Implicit Advertoriale vs Linkuri

E clar ca lumina zilei ca cele doua sunt cele mai utilizate metode mioritice de linkbuilding.
    Hai sa ne dam cu parerea: Care vi se par mai eficiente?Advertorialele sau linkurile (evident cele platite). Daca se poate sa va si argumentati opinia.
    Incep eu:
    1. Advertoriale
    au ca punct forte prezenta incontent a linkurilor ceea ce le face sa para naturale in ochii motoarelor de cautare. Continutul relevant care inconjoara linkurile deasemenea ii da forta.
    De asemenea, un alt mare avantaj il prezinta faptul ca de regula sunt for life.
    Si al treilea punct forte care imi vine in minte este pretul, de regula mult mai mic decat al unui link.
    Ca si dezavantaje, mai ales daca este publicat pe un site cu o rata de update mare va disparea rapid de pe index, pierzandu-se in categorii. Daca siteul nu are o structura buna, exista riscul ca in timp sa devina useless.
    2. Linkurile platite.
    Au marele avantaj ca daca le achizitionezi pe index, acolo raman pe toata perioada pentru care a fost cumparat stiindu-se ca indexul ace cel mai consistent linkjuice.
    Daca reusesti sa le inserezi in continut, probabil capata o valoare mai mare decat advertorialele.
    Ca si dezavantaj as remarca pretul sensibil mai mare si perioada limitata de achizitie (limitata de buget evident)
    Desi balanta este extrem de echilibrata, votez pentru linkuri
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    983
    Putere Rep
    37

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

@robyroy - ai votat?
    Eu sunt adeptul advertorialelor dar trebuie sa recunosc ca un link platit intr-un site din aceleasi profil cantareste mult mai mult.
    Dar si advertorialele au puterea lor, chiar am obtinut rezultate bune pe .com obtinand linkuri doar din advertoriale.

Reputatie:
    86
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.992
    Putere Rep
    86

Implicit

@Marian, da am votat. Rog un Moderator sa imi modifice primul post. Din greseala am scris ca am votat linkurile, de fapt voiam sa scriu advertoriale.
    Hmm, 5 voturi si doar doua opinii? Cam putin. Hai, dati share parerilor voastre. Bune, rele, mai invatam unii de la altii
    Ultima modificare făcută de Robert; 29th July 2011 la 21:33.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    983
    Putere Rep
    37

Implicit

Desi balanta este extrem de echilibrata, votez pentru linkuri
    te-am intrebat daca ai votat pentru ca sunt 0 voturi pt Linkuri.
    Imi cer scuze pentru greseala "aceleasi profil" si vreau sa adaug pentru cei care vor dori sa obtina linkuri din advertoriale sa incerce folosirea domeniului ca ancora (link pe domeniu.tld, nu pe keyword). Sper sa nu fie adevarat ceea ce se discuta pe forumurile straine si anume ca google o sa inceapa sa scada valoarea linkurilor.

Reputatie:
    86
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.992
    Putere Rep
    86

Implicit

Citat Postat în original de Popescu Marian Vezi Post
    te-am intrebat daca ai votat pentru ca sunt 0 voturi pt Linkuri.
    Am scris eu gresit. Ma gandeam la advertoriale si am scris linkuri. Mi-au luat-o destele' inainte Deci votul meu este pentru Advertoriale.
    Am rugat un moderator sa imi corecteze postul
    Sper sa nu fie adevarat ceea ce se discuta pe forumurile straine si anume ca google o sa inceapa sa scada valoarea linkurilor.
    Ar fi o treaba, asta Oricum, chiar daca va scadea valoarea linkurilor, va da credit altor criterii de ranking. Cumva tot vom putea "manipula" motoarele de cautare.

Bogdan Ungureanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    29
    Posturi
    431
    Putere Rep
    21

Implicit

Chiar mă gândeam ieri la un astfel de thread, dar am uitat să-l fac.
    Să presupunem că am avea un buget de 150 ron alocat linkbuildingului pe o anumită perioadă. Să înțeleg că ar fi de preferat 3-4 advertoriale pe bloguri pe aceeași nișă decât câteva mii de linkuri site wide pe 10 bloguri diferite?
    Am un blog personal nou.

Reputatie:
    86
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.992
    Putere Rep
    86

Implicit

Linkurile sitewide incep sa scada ca importanta. Iar prea multe deodata deja bate la ochi. E ok sa ai si ceva sitewide, dar parerea mea ca in proportie de maximum 10%.
    Foarte adevarat, poti beneficia de linkuri sitewide de exemplu in blogroluri, linkuri puse de webmasteri pentru simplul fapt ca te citeste si considera ca esti o resursa utila. Pe acestea clar nu le poti controla.
    E bine sa le alternezi.
    Si DA, eu as alege advertorialele.

Edica este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2011
    Posturi
    75
    Putere Rep
    0

Implicit

Din punctul meu vedere treburile stau astfel:

Un advertorial este ideal de obtinut pe un site care nu este din aceasi nisa, cu siteul ales pentru promovare, deoarece intr-un advertorial exista un text ce are legatura cu cuvantul/expresia ancorei pe care o folosesc, acest lucru dand o improtanta mai mare fara de un hyperlink obisnuit.

Un link este ideal de obtinut pe un site din aceasi nisa, deoarece cuvantul/expresia folosita ca ancora in hypelink are relevanta cu continutul siteului, fiind din aceasi nisa.

In concluzie ambele sunt la fel de importante, din pct meu de vedere, diferenta fiind facuta de nisa siteului pe care este pus link/advertorialul.

doro este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    30

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Ambele. Nici prea multe linkuri, nici prea multe advertoriale. Echilibrul e mai tot timpul undeva la mijloc, din cauza asta nici nu prea pot să votez :-)

Florin M este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    27th June 2011
    Locaţie
    Suceava, Romania
    Vârstă
    32
    Posturi
    121
    Putere Rep
    17

Implicit

Eu am votat cu advertoriale. Dar nu strica nici link-urile. Cel mai bine ar fi sa le alternezi.
    E drept ca advertorialul nu o sa stea prea mult pe prima pagina (la cei care obisnuiesc sa scrie destul de des) si astfel risti sa nu vada prea multa lume despre ce e vorba.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Vand advertoriale si linkuri
    De Claudiu B în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 19th July 2011, 04:11
  2. Cumpar linkuri si advertoriale pe bloguri
    De Reaper în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 28th June 2011, 20:25
  3. Vând linkuri, advertoriale, bannere
    De cbogdan în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 3rd June 2011, 14:00
  4. Cumpar advertoriale si linkuri
    De dontedro în forumul Link-uri/Bannere