Pagina 146 din 577 PrimulPrimul ... 4696136144145146147148156196246 ... UltimulUltimul
Rezultate 1.451 la 1.460 din 5770

Subiect: 2parale, afiliatii si marketingul afiliat

  1. #1451
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    48


    Implicit

    @Prometeu - nu intelegi ca ei se spala pe maini cand vine vorba de lucruri de genul asta, citeste ce am scris mai sus si o sa intelegi. 2Parale le-a permis sa modifice perioada de procesare fara sa ne anunte pe noi doar ca nu cumva comisioanele sa se aprobe automat, bine, unele s-au aprobat deja si acum se cauta solutii sa revina la stadiul de "pending". QuickMobile a respins azi comisioane pe banda rulanta pentru ca riscau sa se aprobe automat, ei cica timp de o luna jumate nu au vazut ca clientul s-a razgandit sau what ever ci acum cand suna ceaul al 13-lea au observat si au zis sa le respinga, mai ales ca era vorba si de comisioane cu 5% din valoare, ca doar au uitat si de procentul afiliatilor cand au facut preturile pentru telefoane.
    Eu am asa o vaga impresie ca evomag si quickmobile ba chiar si 2parale ne iau de prosti uneori si cred ca daca ne arunca un os o sa sarim precum caini la el si uitam de toate, ei bine, unii dintre noi am mai invatat cate ceva si nu va merge asa usor.
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

  2. #1452
    Avatarul lui Mihai Petroff
    Mihai Petroff este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    12th March 2012
    Posturi
    102
    Putere Rep
    29


    0 out of 7 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Dragos Bunea Vezi Post
    Eu am asa o vaga impresie ca evomag si quickmobile ba chiar si 2parale ne iau de prosti uneori si cred ca daca ne arunca un os o sa sarim precum caini la el si uitam de toate, ei bine, unii dintre noi am mai invatat cate ceva si nu va merge asa usor.
    @Dragos,
    Doua idei, scurte:
    1. Ti-e clar ca daca tie ti-e anulat comisionul, la fel se intampla si cu 2parale?! Adica si ei primesc tot 0 lei.
    2. Desi stiai ca un advertiser e dubios, ai ales sa-l promovezi. Cine pe cine ia la misto? Nu cumva tu ai folosit timpul si energia ta ca sa ti se confirme ceva pe care il banuiai? Si asta folosind 2parale fara ca ei sa primeasca niciun ban? Ce rai, 2parale astia. Ti-au dat voie gratis sa-ti pierzi banii. Daca ai fi ales un advertiser ok, ar fi primit si ei bani. Dar 2parale sunt de vina pentru alegerea ta. Yeah, right.

  3. #1453
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    Implicit

    Citat Postat în original de Mihai Petroff Vezi Post
    @Dragos,
    Doua idei, scurte:
    1. Ti-e clar ca daca tie ti-e anulat comisionul, la fel se intampla si cu 2parale?! Adica si ei primesc tot 0 lei.
    2. Desi stiai ca un advertiser e dubios, ai ales sa-l promovezi. Cine pe cine ia la misto? Nu cumva tu ai folosit timpul si energia ta ca sa ti se confirme ceva pe care il banuiai? Si asta folosind 2parale fara ca ei sa primeasca niciun ban? Ce rai, 2parale astia. Ti-au dat voie gratis sa-ti pierzi banii. Daca ai fi ales un advertiser ok, ar fi primit si ei bani. Dar 2parale sunt de vina pentru alegerea ta. Yeah, right.
    Deci cumva recunosti ca prin 2parale se dau tepe? Si tetele sustinea cam acelasi lucru mai sus. E doar vina noastra ca nu le evitam.

    Vai de capul nostru...

  4. #1454
    Avatarul lui Mihai Petroff
    Mihai Petroff este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    12th March 2012
    Posturi
    102
    Putere Rep
    29


    0 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de -Rares- Vezi Post
    Deci cumva recunosti ca prin 2parale se dau tepe? Si tetele sustinea acelasi lucru mai sus. E doar vina noastra ca nu le evitam.

    Vai de capul nostru...
    @Rares,
    Teapa e prima oara, ma repet. De la a doua incolo e masochism.
    Si sa revenim, ai nevoie si de martori ca sa te prinzi ca ai luat teapa? Nu poti sa te prinzi singur cu cine faci treaba si de la cine iei tepe?

  5. #1455
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Petroff: nu uita ca afiliatii au contract cu 2p, nu cu magazinele, iar afiliatii promoveaza marfa "prezentata" de 2p, dupa regulile impuse de 2p.

    2p e identic afectat in acest moment, din zecile de milioane respinse aveau si ei o felie, ca doar pentru asta muncesc. Ma indoiesc ca ii premiaza magazinul ptr buna purtare.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Citat Postat în original de LensFlare Vezi Post
    P.S. Singurii care au scris macar motivul pentru care a fost anulat comisionul au fost Altex, pe ei ii mai promovez din cand in cand..
    Altex a avut permanent 4-6% respinse. Stocul imens si sistemul de livrare bine pus la punct isi spune cuvantul. Pentru cine nu stie, comenzile online sunt procesate cu produse din orice magazin Altex/Mediagalaxy din Romania, nu doar din depozitul central. Cel putin din august fiecare anulare este motivata cu "amanunte" ( unde este cazul ).

    Si inca un amanunt, daca o comanda este procesate de operatori si are status ca a fost refacuta sau clientul revine, se verifica dupa noua comanda si daca e valida, se proceseaza comisionul. In aceeasi idee, o comanda modificata telefonic de catre operatori si introdusa de operatori in sistem este urmarita si comisionul initial aprobat/modificat dupa caz ( inclusiv in sus ).

  6. #1456
    Avatarul lui bogdan985
    bogdan985 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    21st November 2006
    Posturi
    224
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Buna seara,

    Inainte de toate si inainte de a vedea ce se va intampla cu aceste comisioane, cu Quickmobile si cu afiliatii afectati, e nevoie sa clarificam urmatoarele aspecte:

    1. 2Parale trateaza cu seriozitate si corectitudine fiecare acuzatie de frauda. Tocmai pentru ca intelegem si respectam faptul ca in afiliere riscul este la afiliati.

    Pana acum nu a venit pe adresa pe care credem ca o stiti cu totii (afiliati at 2parale punct ro) niciun email legat de respingerea comisioanelor de la quickmobile cu niciun fel de cerere, dovada, intrebare etc. In momentul in care aveti nevoie de 2Parale pentru a media o situatie cu un magazin scrieti-ne. E atat de simplu.

    Cati dintre voi ati cerut explicatii magazinului?

    Pentru a putea lua o decizie corecta in acest caz, asteptam emailurile voastre. Toate emailurile ne vor fi de ajutor in solutionarea problemei – vor fi discutii si investigatii suplimentare.

    In orice moment, orice afiliat sau advertiser care fraudeaza sistemul va fi eliminat. De cele mai multe ori am facut aceste cazuri publice.

    2. E foarte important sa clarificam urmatorul aspect: 2Parale incaseaza banii din comisioane doar pentru vanzarile platite de advertiser. Daca un advertiser respinge o vanzare (un comision) atunci nici 2Parale nu va incasa banii pentru acel comision. Asadar, interesul nostru este comun.

    3. Ratele de respingere sunt afisate (fontul e chiar cu rosu).
    Mai mult performantele campanilor sunt afisate public in directorul de campanii dupa 3 indicatori: comisioane, RON/100 clickuri, clickuri.

    Asteptam emailurile voastre. Pastram legatura.

    Multumesc.

  7. #1457
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Citat Postat în original de bogdan985 Vezi Post
    Cati dintre voi ati cerut explicatii magazinului?
    Glumesti, nu?

  8. #1458
    Avatarul lui Claudiu Farcas
    Claudiu Farcas este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    12th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    404
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Ah, acum mi-am amintit ca am dat si eu un Galaxy S3 la Quickmobile si mi-au anulat comisionul. Iti dai seama, magazin care vinde telefoane sa aibe o rata de anulare a comenzilor atat de mare la telefoane

    2Parale cred ca au un abonament lunar pentru magazine..si ar fi de inteles ca mai bine cu cateva comisioane plus abonamentul, decat sa piarda un advertiser. Nu cred ca ei sunt de condamnat ci magazinul care ne/va ia de fraieri.

    Comentariul meu e inutil.

    Ideea este ca cel mai naspa in 2parale este perioada de procesare a comenzilor, pentru ca pot astazi sa aduc 100 comenzi, comision 100 lei si sa investesc 50 lei, sperand ca macar 70% vor fi confirmate. Ei bine, continui asa cateva saptamani pana se proceseaza comenzile si imi dau seama ca in loc de 70% aprobare cum este oarecum media primesc 70% anulate. In acel moment am 30 zile in care am fost pe minus si nu am de unde sa stiu asta decat testand. Of course, afiliere, riscuri - dar 2Parale ar trebui sa isi faca treaba ALTFEL pentru ca imi par mult prea permisivi cu advertiserii. Si pe de alta parte, ar trebui sa incaseze niste garantii materiale de la advertiseri. 2Parale ar trebui sa reprezinte afiliatii si nu magazinele dpmdv.
    Ultima modificare făcută de Claudiu Farcas; 9th November 2012 la 21:12.

  9. #1459
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    48


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    @Miahi Petroff
    1. Nu stiu care sunt motivele pentru care te-ai bagat in discutie, dar nu cred ca ai inteles intocmai tot ce-am zis eu.
    2. Eu am contract cu 2parale si nu cu evomag.ro sau quickmobile.ro, deci daca am suspiciuni e logic sa ii atentionez pe ei mai intai si daca vad ca stau cu mana-n san sa ma iau de iei, sa incerce sa remedieze lucrurile, sa faca ceva pentru ca eu am luat de bun faptul ca evomag si quickmobile sunt de incredere odata ce presteaza in sistem de atat amar de timp.

    @bogdan - am discutat cu Vlad Stanila, raspunsurile au fost evazive de fiecare data, am discutat si cu evomag.ro si in ultima instanta le-am trimis si un mesaj celor de la quickmobile, dar nu s-au obosit sa-mi raspunda. Si in ceea ce priveste suspiciunile cred ca e destul de clar ca cei de la quickmobile vor sa scape de plata comisioanelor pentru iPhone 5 altfel nu modificau in prima instanta comisioanele de la 5 la 1 (s-au speriat cand au vazut avalansa de comenzi) si apoi dupa ce i-ati luat la suturi au modificat la 3. Nu mai punem faptul ca 2Parale le-au oferit o perioada de procesare a comisioanelor mai mare decat cea prevazuta in mod normal, cand am intrebat despre acest lucru, iar mi s-a raspuns evaziv, nimeni pare sa nu tina cont de acest lucru, dar aspectul asta e foarte important in economia finala a problemei pentru ca evomag a ramas cu ceva comsioana auto aprobate deoarece nu au fost atenti sa le respinga la timp, iar quickmobile chiar daca au primit inca 15 zile in plus tot le-au respins ca sa nu fie procesate automat ca aprobate.
    Eu am atras atentia in cateva randuri, atat 2parale cat si celor de la evomag despre faptul ca nu voi sta cu mainile in san sa vad cum munca mea de cateva luni se duce pe apa sambetei doar pentru ca unii advertiseri isi imagineaza ca pot trage tepe cand vor ei si cui vor ei.
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

  10. #1460
    Avatarul lui puthre
    puthre este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    21st February 2011
    Locaţie
    București
    Posturi
    2.154
    Putere Rep
    80


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Rata de comisioane respinse din 2 parale e cam inutila daca nu e completata de rata de conversie.
    As prefera un magazin cu o rata de respingere de 50% si o rata de conversie de 10% fata de un magazin cu o rata de respingere de 20% si o rata de conversie de 5%.
    Rata de comisioane respinse de una singura nu comunica mare lucru.
    Caut cu jingle.ro.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 3 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 3 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •