Pagina 144 din 577 PrimulPrimul ... 4494134142143144145146154194244 ... UltimulUltimul
Rezultate 1.431 la 1.440 din 5770

Subiect: 2parale, afiliatii si marketingul afiliat

Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.032
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de tetele Vezi Post
    *afiliatii care ii promoveaza sunt cei care au de pierdut...
    Ok, si eu sau alt afiliat de unde sa stiim ca QuickMobile ne va trage teapa daca ei pana acum erau cat de cat ok, adica aveau un procent de comisioane respinse mai reale? Acum cu nebunia telefoanelor si tabletelor ce-au zis, oricum vindem destule si fara astia de ce sa le mai dam 5% hai sa le dam 1%, 2parale i-a lasat in pace, apoi ei au zis ca lasa ma, mai bine la dam 3 sau 3,5% si cand e de plata le refuzam si gata.
    Dupa logica ta, orice advertiser poate sa dea un tun din asta si apoi sa revina la normal ca nu e nimic in neregula sa tragi teapa afiliatilor.
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

tymbark este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.355
    Putere Rep
    40

Implicit

Asa-i... Dar important e ca sunt advertiseri de genul care sunt inca pastrati in 2p. Si stii proverbul cu marul stricat care le strica pe celelalte... Daca 2p trece cu vederea astfel de cazuri, incurandu-le intr-un fel, unde crezi ca o sa se ajunga in viitorul apropiat? Vor ramane doar cativa advertiseri seriosi care chiar aproba sau resping comisioanele corect, restul vor incepe sa mai respinga pe ici, pe colo...

Eu as lua cativa din advertiserii care au "performante" de 50-60% comisioane respinse si as cere sa pot analiza tranzactiile respective. Nu stiu daca se poate face sau nu acest lucru, dar daca nu se poate, atunci trebuie sa ne asteptam in continuare la astfel de rate de respingere.

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

@Dragos acuma, daca se intampla intr-o luna sa le mearga mai prost cu serviciul de curierat sau au ghinion sa dea peste clienti nehotarati, se poate trece cu vederea... Dar ce te faci cu advertiserii care au astfel de rate de respingere constant? Pe mine asta ma deranjeaza... ca e o pb ce persista de ceva timp si nu se ia nicio masura.

Poate quickmobile au avut o luna mai proasta, s-a razgandit lumea si a zis sa ia rechizite pt copii in loc de tablete... dar sa ai constant respingere de 50%, deja bate la ochi
    Signatura lipsa

Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    73
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    73

Implicit

Citat Postat în original de Dragos Bunea Vezi Post
    QuickMobile.ro isi dau in petec:
    Sunt doar operativi, in 60 min au "procesat" 26 comisioane. Binenteles, nici un mesaj, o scuza, o ciunga, cenusa in cap... Nu comentez mai mult.

tetele este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    27th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    281
    Putere Rep
    34

Implicit

M-am plictisit de cate ori am spus asta: hai sa facem un rationament simplu.

Se da o campanie oarecare, care iti genereaza tie, afiliat, 200 de lei pe luna, dintre care 80% sunt acceptate. Suma pe care tu o investesti pentru a promova campania este de 100 de lei pe luna. Chit ca nu platesti hosting, programare, nimic, asa ti-ai calculat timpul dedicat acelei campanii. Atat valoreaza el. Deci iesi pe plus cu 160 - 100 = 60 de lei. Perfect!

Dupa X timp, din varii motive, rata de aprobare scade la 40%. Deci daca ii promovezi in continuare, pierzi 100-80 = 20 de lei pe luna. Imi scapa motivele pentru care preferi sa te plangi ca resping prea multe comisioane in loc de a renunta la promovarea lor. Caz in care costurile de promovare vor fi fix egale cu veniturile din acea campanie. Adica 0.

Analog, nu cred ca ar accepta cineva sa ia un salariu mai mic decat da pe transportul pana la serviciu, nu? Ca de-aia munceste, sa ramana cu un ban in buzunar la sfarsitul lunii.

Daca toata lumea ar actiona dupa acest principiu nu foarte complicat, atunci advertiserii neperformanti ar ramane nepromovati, ar plati de pomana taxa minima lunara catre 2Parale si s-ar cere singuri afara.

Pe cealalta parte, 2Parale nu-si propune NICIODATA sa ia de la un advertiser taxa minima lunara. Acea taxa exista doar ca sa descurajeze sedentarismul advertiserilor. Evident ca avem acelasi scop ca si afiliatii: un numar cat mai mare de comisioane. Nu de alta, dar ne-o dicteaza modelul de business. Si - culmea! - si advertiserii cu cap au acelasi scop cu antementionatii!

PS: Va recomand cu caldura o carte.

Citat Postat în original de tymbark Vezi Post
    Eu as lua cativa din advertiserii care au "performante" de 50-60% comisioane respinse si as cere sa pot analiza tranzactiile respective.
    Sunt foarte curios ce anume te impiedica sa faci asta. Este dreptul tau, stii, nu?
    Sa solicite explicatii suplimentare in cazul respingerii unui comision sau suspendarii dintr-o campanie.
    LE: sau trebuie sa "se ceara"?

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    92
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    92

Implicit

la comenzile respinse sunt cam aceleasi produse?
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    73
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    73

Implicit

Citat Postat în original de tetele Vezi Post
    Sunt foarte curios ce anume te impiedica sa faci asta. Este dreptul tau, stii, nu?
    Sa solicite explicatii suplimentare in cazul respingerii unui comision sau suspendarii dintr-o campanie.
    Oh, c'mon. Vrei acum, scurt, 3 exemple de advertiseri care nu au raspuns never-ever la vre-un mesaj din partea afiliatilor ?

Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.032
    Putere Rep
    41

Implicit

Nu, e vorba de comisioanele pentru iPhone 5 ca sa nu ma mai ascund, s-a discutat si aici QuickMobile - Morar, Linkuri, 2Parale | zoso blog , mi-a fost atrasa atentie de mult ca asa vor proceda cei de la quickmobile, dar am zis sa vad cu ochii mei si acum am vazut. S-au inregistrat comisioane mari si multisoare, iar lor nu le convine sa plateasca pentru ca oricum cererea e mare si stocul e limitat, de ce sa plateasca si comisioane mari afiliatilor, au bagat bani in promovarea produsului si nu mai au si pentru afiliati asa ca le resping comisioanele si aia e, nu vezi ce rata au la valoarea comisioanelor (72%!!!!). Problema e alta, inca un advertiser vrea sa faca la fel, dar e o mica problema, unele comisioane s-au aprobat automat si ne roaga sa le dam voi sa fie trecute inapoi in pending ca asa le-au zis cei de la 2parale, ca fara voia noastra nu au ce sa faca. Stai sa vezi ce o sa fie in continuare, comsioane respinse la greu si bani aruncati pe fereastra de mine si alti afiliati ca nu-i asa, performanta vrem, dar fara sa platim.
    Spor la conversii! - deja imi suna ironic

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    92
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    92

4 out of 4 members found this post helpful.

Implicit

@tetele dar ce a muncit in ultima perioada pentru promovarea respectiva nu si-a scos costurile, nu pentru ca nu am facut eu treaba buna, cu pentru ca am luat teapa de la advertiser.

si nu conteaza daca si-a scos investitia, ci pentru ca cineva trage tepe, poate in cazuri de genul asta 2parale ar trebui sa ceara o investigatie suplimentara, sa ceara acces la datele clientilor care au comandat produsele respective si prin sondaj sa ii intrebe daca au primit comanda.

Eu am facut asta pentru o perioada in care curierul imi spunea ca nu a gasit clientul sau nu raspunde, si am aflat ca respectivul curier nici nu se ducea la client
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

tymbark este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.355
    Putere Rep
    40

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

@Tudor faptul ca ies pe profit sau nu, cu 20 sau cu 40 de lei, este irelevant. Calculele astea le fac eu, e pb mea. Dar asta nu trebuie sa aiba legatura cu aprobarea sau respingerea comisioanelor. Deci exemplul tau este irelevant.

@lovelife +1
    Signatura lipsa

Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.032
    Putere Rep
    41

Implicit

Si ca fapt divers, mi-au fost respinse comisioane cu valori de: 129 lei, 131 lei, 171 lei, 90 lei si de 77 lei, toate 5 dintr-un foc, mai sunt cateva care urmeaza zilele urmatoare.

Opa, acum am vazut screen-ul lui Serban C., eu trebuie sa tac, am "doar" 600 lei respinsi, eu acum as dori macar bani de o guma, Turbo daca se poate ca sa-mi aduc aminte de copilarie si cat de frumoasa mi se parea viata, asa un fel de tratament zen ca vor urma niste socuri cred.
    Ultima modificare făcută de Dragos Bunea; 9th November 2012 la 17:45.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •