Pagina 395 din 577 PrimulPrimul ... 295345385393394395396397405445495 ... UltimulUltimul
Rezultate 3.941 la 3.950 din 5770

Subiect: 2parale, afiliatii si marketingul afiliat

  1. #3941
    Avatarul lui tataraseni
    tataraseni este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    15th July 2005
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.482
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Market Online dubleaza comisionul timp de o luna! Se pare ca Dragos avea dreptate!

  2. #3942
    Avatarul lui LensFlare
    LensFlare este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Posturi
    1.114
    Putere Rep
    39


    Implicit

    Au renuntat la transformarea comisionului in 3 lei?

  3. #3943
    Avatarul lui Octav
    Octav este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th March 2013
    Posturi
    324
    Putere Rep
    37


    Implicit

    E la dublu.... deci cel mai probabil vei primi 6 Lei....

  4. #3944
    Avatarul lui Stefania Trandafir
    Stefania Trandafir este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    18th June 2012
    Posturi
    550
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Am intalnit urmatoarea situatie cu o campanie de fashion.
    Acum vreo 3 saptamani am inregistrat un comision de ''0'' lei la o comanda de ''0'' lei . Nu este vorba de b-mall unde se intampla acelasi lucru, ei m-au lamurit ca era un bug si clientii faceau o comanda chiar daca nu comandau nimic.
    Azi am primit raspunsul:"Nu platim comision, pentru ca clienta a avut un vaucher"
    M-au lamurit bustean , asa ca am intrebat :'' Inteleg din raspunsul dvs. ca, comisioanele inregistrate in urma clientilor cu vaucher care comanda prin linkurile afiliate, se ANULEAZA oricum? Cum se obtin vaucherele''
    Raspuns:''voucher inseamna ca, clienta nu a platit nimic pentru comanda respectiva, si de aceea nu se aproba nici comisionul. clientele pot primi un voucher in urma returnarii unor produse. afiliatii nu beneficiaza de aceste vouchere.''

    Inteleg ca acest magazin ofera vauchere clientilor care au platit online deja marfa, dar in viitor vor sa cumpere de banii respectivi...sau poate nu li s-au potrivit hainele respective si au cerut un vaucher.
    Personal consider ca ar trebui sa primesc comision, chiar daca clienta a platit cu vaucher. Ea a comandat din linkul meu de afiliere, am si verificat... a intrat la mine pe site dintr-o cautare pe google...deci comisionul trebuie sa-l primesc, asa cum si magazinul si-a primit banii pe marfa.
    Voi ce ziceti?
    If you don’t build your dream, someone will hire you to help build theirs ✔

  5. #3945
    Avatarul lui Octav
    Octav este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th March 2013
    Posturi
    324
    Putere Rep
    37


    Implicit

    @Stefania, eu am mai inregistrat si comisioane negative.... pentru comenzi in care valoarea voucherului a fost mai mare decat valoarea comenzii...

    Pana la urma tu primesti un comision pentru valoare incasata de comerciant, fara discount/transport/tva, asta este viata....

    Incearca sa te pui un pic si in pielea comercianutului: presupunem ca un client cumpara din link-ul tau afiliat, tu incasezi comision. Dupa 2 saptamani returneaza produsul, primeste un voucher in schimb si plaseaza o noua comanda..... conform logicii tale ar trebui sa primesti un nou comision.... nu zic ca nu ar fi frumos..... dar nu si sanataos!

    Spor!
    Ultima modificare făcută de Octav; 16th September 2013 la 17:17.

  6. #3946
    Avatarul lui Stefania Trandafir
    Stefania Trandafir este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    18th June 2012
    Posturi
    550
    Putere Rep
    32


    Implicit

    @Octav

    Magazinul respectiv aproba comisioanele dupa ce a trecut perioada de gratie de 10 zile conform legii. Deci este exclus ca eu sau alt afiliat sa fim in situatia expusa de tine.

    Ideea este ca vaucher=bani, daca magazinul a primit bani sub orice forma in urma unei tranzactii facute in urma unui link de afiliere, trebuie sa plateasca comision.

    Sunt magazine care vand vauchere pentru cadouri. Si vine un client cu un astfel de vaucher si face o comanda printr-un link afiliat...normal ca afiliatul trebuie sa-si primeasca comisionul. Care este treaba afiliatului ca a fost vaucher sau nu? Asta-i punctul meu de vedere si am scris si la 2p sa lamurim situatia
    If you don’t build your dream, someone will hire you to help build theirs ✔

  7. #3947
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    Pai cum adica, primesti comision si cand clientul cumpara voucher si cand il foloseste?
    Adica un magazin plateste comision catre doi afiliati pentru o singura comanda? Ce tare. Exista magazine d'astea? Ca ma fac si eu afiliat.

  8. #3948
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    80


    Implicit

    Discutia e veche, trebuie doar sa aflii ce s-a intamplat cu primul (eventual) comision:

    - clienta comanda, plateste cash, se inregistreaza comision.
    - clienta returneaza comanda, primeste un voucher si reface comanda folosind respectivul voucher
    - de aici ai variante: ti se aproba sau respinge primul comision? la a doua comanda daca cumpara mai multe de 300 lei si are voucher de retur de 100, iti acorda comision pe diferenta?

    La programul pastorit de mine, treaba e simpla, se acorda comision la valoare comenzii fara voucher/discount/transport/tva ( cum zicea Octav mai sus ). Altfel pur si simplu dublezi valoarea comisionului.

  9. #3949
    Avatarul lui Dragos Bunea
    Dragos Bunea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Tulcea
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.036
    Putere Rep
    48


    Implicit

    Market Online dubleaza comisionul timp de o luna! Se pare ca Dragos avea dreptate!
    Dap, au percutat dupa o discutie in care am incercat sa le explic ca nu e sanatos deloc sa intrebi daca e ok ce oferi si apoi sa incerci sa oferi altceva. Ma bucur ca intr-un final au reusit sa inteleaga si au dat drumul la campanie.
    Ca un impuls, cei interesati vor putea inregistra comisioane intre 4 si 20%:

    Comisioane MarketOnline.ro 16.09.2013 - 16.10.2013:

    • Bebe - 10% (NOU!) - 20%
    • Jucarii copii - 5% (NOU!) - 10%
    • Produse incorporabile – 5% - 10%
    • Masini de facut paine - 5% - 10%
    • Expresoare – 5% - 10%
    • Hote – 5% - 10%
    • Produse de climatizare exterioara – 7% - 14%
    • Aparate de aer conditionat – 4% - 8%
    • Toate celelalte produse din site: 2% - 4%
    Nu uitati ca e vorba doar de comisioanele ce se si aproba in aceasta perioada. Aici au gandit oarecum ok pentru ca vor fi in curand si cateva produse disponibile la precomanda
    E o perioada buna si cred ca se pot face comisioane bunicele, cine stie, un record ceva. Spor!
    "Blog de afiliat si calatorii: Dragos Bunea Blog"

  10. #3950
    Avatarul lui Mihai_Is
    Mihai_Is este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th February 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    525
    Putere Rep
    0


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Personal consider ca ar trebui sa primesc comision, chiar daca clienta a platit cu vaucher. Ea a comandat din linkul meu de afiliere, am si verificat... a intrat la mine pe site dintr-o cautare pe google...deci comisionul trebuie sa-l primesc, asa cum si magazinul si-a primit banii pe marfa.
    E logic sa primesti comision, despre ce magazin e vorba?
    Cu asemenea politica (returnezi produsul, primesti voucher) clientul e fericit, magazinul la fel, mai putin afiliatul. Si poate deveni o practica!

    @octav
    Pana la urma tu primesti un comision pentru valoare incasata de comerciant, fara discount/transport/tva, asta este viata...
    Nu inteleg chestia cu "asta este viata". Aici e vorba de un business, tu ca afiliat ai facut un serviciu magazinului, e normal sa fi renumerat.

    Incearca sa te pui un pic si in pielea comercianutului: presupunem ca un client cumpara din link-ul tau afiliat, tu incasezi comision. Dupa 2 saptamani returneaza produsul, primeste un voucher in schimb si plaseaza o noua comanda..... conform logicii tale ar trebui sa primesti un nou comision.... nu zic ca nu ar fi frumos..... dar nu si sanataos!
    Cand clientul returneaza produsul ti se respinge comisionul ca afiliat. Conteaza cand trimite magazinul voucher-ul si perioada de recurenta a magazinului respectiv.
    Daca perioada de recurenta a magazinului respectiv ar fi mare, incat sa existe posibilitatea ca clientul sa faca o noua comanda in timpul ei, atunci ar ajuta si afiliatul.
    Ultima modificare făcută de Mihai_Is; 16th September 2013 la 20:47.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 2 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 2 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •