Pagina 155 din 577 PrimulPrimul ... 55105145153154155156157165205255 ... UltimulUltimul
Rezultate 1.541 la 1.550 din 5770

Subiect: 2parale, afiliatii si marketingul afiliat

  1. #1541
    Avatarul lui Mihai Petroff
    Mihai Petroff este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    12th March 2012
    Posturi
    102
    Putere Rep
    28


    0 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    @Dragos Bunea,
    Hai sa explic in cuvinte mai multe, poate intelegi.
    2parale nu are aproape nicio responsabilitate in faptul ca un advertiser e tepar, cum nu are aproape nicio responsabilitate in faptul ca un afiliat e tepar. E un intermediar care pune la dispozitie o platforma, in fapt un instrument. De fiecare data cand cineva vorbeste de tepe legate de 2parale, toti cei care folosesc aceasta platforma pierd. Pierd si advertiserii, si afiliatii si 2parale. Destui afiliati, printre care te numeri si tu, nu faceti distinctia intre 2parale si tepari. Nu e de vina fabricantul de cutite pentru faptul ca din cand in cand unul foloseste un cutit ca sa omoare/raneasca pe cineva, daca vrei o comparatie. Nu e vina 2parale ca tu ti-ai luat teapa de la un advertiser sau mai multi. Cand ti-ai luat tu teapa si 2parale si-a luat teapa, iar responsabilitatea ta e mai mare decat a 2parale. E adevarat, tu nu ai responsabilitate decat fata de tine insuti. Insa cand tu ii balacaresti pe 2parale, pierde platforma si pierd advertiserii si afiliatii care isi fac treaba corect. Te las pe tine sa ghicesti in ce categorie ma numar. Si oricum ai lua-o, 2parale e un lucru bun pentru .ro si este muuult mai prietenoasa pentru afiliati decat celelalte doua optiuni clasice de monetizare, profitshare si Adsense.
    Mai mult decat atat, ma stupefiaza modul in care reactionezi cand iti iei o teapa. Tu te apuci si te certi cu 2parale, a caror vina e discutabila, asta daca ar exista. Primul lucru pe care l-as face cand sunt nemultumit (si cred ca sunt tepuit), ar fi sa fac ceea ce tine de mine. M-a fript advertiserul X? Nu ii mai trimit trafic in secunda imediat urmatoare. Ori tu, chipurile ca sa il pedepsesti, ii trimiti in continuare trafic si eventuale conversii. Sa admitem ca ce spun te enerveaza. Pedepseste-ma si pe mine cu o aroganta, trimite-mi trafic. Promit ca voi plati comisioanele.

  2. #1542
    Avatarul lui LensFlare
    LensFlare este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Posturi
    1.114
    Putere Rep
    39


    Implicit

    @Mihai tu nu ai inteles faptul ca afiliatul are contract cu 2Parale nu cu magazinul respectiv. Oricum nu inteleg inversunarea asta a ta...

  3. #1543
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    79
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    79


    Implicit

    Evomag s-a apucat sa mi modifice comisioanele deja aprobate. Acordul meu nu il are si ma indoiesc ca 2P i-a dat voie.

  4. #1544
    Avatarul lui Mihai Petroff
    Mihai Petroff este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    12th March 2012
    Posturi
    102
    Putere Rep
    28


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Serban Cristian Vezi Post

    Astept cu interes momentul in care advertiserii din 2parale sunt obligati contractual sa :
    - modifice valoare comisioane si leaduri doar cu preaviz de 15 zile
    Mi-ar placea sa am recurenta de 48h dar sa implementeze cele de mai sus...
    Citat Postat în original de Serban Cristian Vezi Post
    Eu m-am plictisit de atata schimbare de comisioane, fiecare advertiser, cand i se scoala, modifica ceva: comision, lead, recurenta. 2Parale chiar nu are chef sa le impuna o perioada minima de avertizara a publisherilor ? Nu e normal sa ma apuc sa ii fac campanie unui advertiser si dupa x zile ma trezesc ca am un comision cu 30% mai mic. Sau alte procente. Ca sa nu dau exemple mai drastice gen -80%.
    Cata ipocrizie ... Cand e vorba de altii preaviz de 15 zile si eventual sa ii oblige 2parale la preaviz. Cand e vorba de Altex, 6 zile sunt suficiente. De incredere Altex, inceput promitator.

  5. #1545
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    Implicit

    Interesanta manevra Altex-ului de a iesi din 2parale exact inainte de Black Friday si anuntata cu 6 zile inainte. Parerea mea e ca oprirea unei campanii ar trebui anuntata inainte cu o perioadata echivalenta perioadei de recurenta, asta ca sa fim corecti si sa nu aiba nimeni nimic de pierdut.
    In acest momemtn putem discuta tot de o forma de teapa. Corect?

  6. #1546
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    79
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    79


    Implicit

    Anuntul e dat de 2Parale, nu de Altex, revino la realitate, te rog. A fost vreo alta ocazie cand 2Parale anunta iesirea unui advertiser la alt termen decat o saptamana ?

  7. #1547
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    Implicit

    Ti se pare ca te-am acuzat pe tine de ceva? Am spus a cui e vina? Mai citeste o data te rog si revino-ti. Am spus doar cum ar trebui ca sa fie bine pentru toata lumea. Daca e asa cum spui tu, e vina 2parale.

  8. #1548
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    @Mihai
    Nu ai inteles
    Afiliatii au contract cu 2parale, acestia fac intermedierea cu magazinele, si pentru asta primesc un comision.
    2parale trebuie sa implementeze mecanisme antifrauda eficiente (gasim tepari si in randul magazinelor si in randul afiliatilot). 2parale are obligatia sa gestioneze situatia astfel incat nimeni sa nu traga teapa nici afiliatii nici magazinele
    Eu ca afiliat nu am nici o unealta sa trag la raspundere un magazin ce imi trage teapa, degeaba renunt sa ii mai promovez dupa ce am primit teapa, mai ales daca am investit in promovare (articole, seo, soft, etc)
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  9. #1549
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    79
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    79


    Implicit

    Rares: era reply pentru Petroff, te ai interpus intre cele doua, sry

    Sa nu plangem in pumni, stia toata lumea ca Altex iese din 2Parale, nu a fost nici o data stabilita, in momentul in care s-a considerat ca putem face public programul asta s-a intamplat.
    Oricum ar fi fost, nu era bine decat daca il lansam in iunie sau ceva de genul. Stiu ca este iChallenge, ca vine BF, ca urmeaza decembrie.

  10. #1550
    Avatarul lui Mihai Petroff
    Mihai Petroff este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    12th March 2012
    Posturi
    102
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Ati dat voi mesaj pana pe 4 noiembrie si mi-a scapat cumva? Se pare ca sunt suficienti afiliati carora le-a scapat anuntul Altex.

    Da, am uitat, responsabila pentru Altex e tot 2parale.

    @Rares,
    Teapa e cam dur spus. Dar ipocrizie e cat cuprinde.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •