Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 26

Subiect: Experienţă neplăcută freelancer

  1. #11
    Avatarul lui enzoloco
    enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    43
    Posturi
    391
    Putere Rep
    17

    Implicit

    Mai baieti, nu va inteleg. La ce naiba sariti pe Hobart in halul asta? Ce importanta are ca era 1 euro, 30 de euro sau 300 de euro? Omul a cerut un serviciu, a gasit pe cineva dispus sa il faca si a platit pentru asta. Pe urma s-a trezit cu niste costuri ascunse, fara prestarea serviciului si cu banii luati. Pai nu e asta motiv destul sa avertizeze si pe altii? Foarte bine a facut. Ca s-a zgarcit, sau nu, nu conteaza. Ce dracu, voi nu v-ati zgarcit niciodata? @Haotik, tu vrei reducere la sisteme solare in schimbul publicarii de articole. Si Empire... las-o moarta, ca si tu sigur ai facut ceva de genul la un moment dat. Daca nu recunosti nu faci decat sa fi ipocrit.

    In concluzie... Mc Hobart ca ne-ai zis. Eu unul sigur nu mai apelez la Freelancer pentru proiecte.
    Listare articole gratuit aici si aici

  2. #12
    Avatarul lui Hobart
    Hobart este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    19th May 2009
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Posturi
    737
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Ca sa lamuresc cateva aspecte:
    - supliments.ro nu mi-a adus in 7 ani 300 eur ! De ce as plati eu suma asta ? Daca suntem poeti, da.
    - 100 de produse cat are site-ul se copiaza manual intr-o zi-doua de un indian mic pentru 30 eur.
    Eu n-am spus ce metoda. Asta as fi facut eu. Daca erau mii de produse, de acord.
    - Stiu ce presupune un asemenea upgrade si sunt deja softuri care fac asta
    Cea mai buna metoda cred este pe un Prestashop versiune noua, instalat, sa importi in MySql csv-uri cu date exportate din programul vechi.
    Structurile de MySql sunt complet diferite, scripturile de asemenea.
    - Nu totdeauna ce este scump este si bun. Sunt multi tepari pe bani multi.

    Dar ce este cel mai important:

    Problema care a pus capat colaborarii a fost nu indianul, care in fapt nu ii eliberam suma daca nu facea ce a scris, ci proprietarii platformei care mi-au activat contul de Paypal si au tras apoi de acolo comision fara sa aiba autorizarea mea.
    ASTA ESTE DE FAPT PROBLEMA MAJORA
    Atunci am sistat colaborarea cu indianul desi el era portit sa rezolve treaba.
    Este o chestie de principiu. Am oprit proiectul pentru 2.4 eur luati smechereste de proprietarii platformei.
    Evident a fost legal, ca in termeni si conditii sigur au scris asta, dar cine citeste pomelnicul ?

    Eu am vrut sa informez pe acei din comunitate care ar fi tentati sa lucreze cu freelanceri ce am patit eu.

    Pentru cei care o asemenea solutie ieftina nu este plauzibila, informatia pe care am vrut sa o transmit nu are nici o valoare
    - Intrebare: Da' ce ? Tu chiar ai crezut ca poti face upgrade la 30 eur ? lol lol lol lol
    - Raspuns: DA. Chiar cred. Dar nu o fac in orice conditii
    Am un magazin de licente Microsoft, un director web si multa pasiune

  3. #13
    Avatarul lui LogOn
    LogOn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    17th April 2015
    Locaţie
    Nespecificat
    Vârstă
    39
    Posturi
    343
    Putere Rep
    18

    Implicit

    Citat Postat în original de Hobart Vezi Post
    Nu e vorba de refacut ci de upgrade.
    Un soft care face asta costa 69 eur
    Daca cineva il cumpara il poate amortiza usor
    Preturile in zona aia sunt mult mai mici decat in Europa/SUA
    Upgrade-ul poate insemna modificare de structura database, de aia ti-a recomandat tipa de la zero. Softul care face asta costa 69 EUR, dar esti sigur ca doar trebuie apasat un buton si voila, e gata site-ul?
    La un prestashop si instalarea unui modul iti poate da totul peste cap, pot interveni o gramada de probleme la orice modificare.

    Eu pentru 23 EUR nu as scrie nici macar randurile astea, daramite sa ma bag intr-un prestashop neactualizat.

    L.E.: - Raspuns: DA. Chiar cred. Dar nu o fac in orice conditii
    - Raspunsul meu: De 23 de EUR va fi si update-ul

  4. #14
    Avatarul lui Hobart
    Hobart este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    19th May 2009
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Posturi
    737
    Putere Rep
    34

    Implicit

    @LogOn
    Tipa nu mi-a recomandat sa rescrie pe un prestashop, ci o platforma noua, cu design nou, cu o conceptie noua, o noua navigatie intuitiva, bla, bla, bla etc proiect ambitios care costa nu 30, nu 300 ci mii de euro.
    Come on ! O escroaca. Discursul ei nu avea nimic in comun cu Prestashopul

    Revenind:
    Diferenta de structuri MySQL: fix ce ti-am spus si eu
    D'aia copy/paste manual 100 de produse este varianta cea mai buna, fara nici cea mai mica bataie de cap, incompatibilitate etc. Asa o sa fac eu upgrade-ul. Manual. Stau o zi si il fac.
    Nu sunt asa de pretios ca nu scriu nimic fara x eur

    Doar la mii de produse te incurci cu csv-uri si pupulezi gradat noua baza de date.
    Am un magazin de licente Microsoft, un director web si multa pasiune

  5. #15
    Avatarul lui C. Andrei
    C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    16

    Implicit

    Comentariul meu se refera strict la prestarea serviciului.

    Atunci cand esti zgarcit, asta primesti, servicii necalitative.

    Apoi, ca site-ul i-a adus in 7 ani 300 de euro este fix treaba celui care are site-ul. Cine pune problema asa, greseste.

    Luati-o ca pe o gluma daca vreti, dar doar comentariile lui LogOn, care s-a hotarat sa piarda timpul explicand, valoreaza 23 de euro. Si n-am pus tva !

  6. #16
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.318
    Putere Rep
    37

    Implicit

    @hobart, nu aveam nici macar idee ca este siteul unui utilizator de pe forum si nici nu aveam de gand sa atac vreun membru. Am avut clienti care au dat 700 de euro pe un site si cand au venit la mine le-am spus ca decat sa le iau 1000 de euro sa repar ce e acolo mai bine imi da 700 si ii fac ceva de la zero cum trebuie, deci da, se dau tepe si pe sume mult mai mari.

    Dar. VIn cu un exemplu personal, am luat un Logan nou cu 8000 de euro sau pe acolo, 5 ani mai tarziu l-am dat cu 1000 de euro. Masina in stare buna, dar trecuse prin niste accidente, bara din fatza am indreptat-o legand un cablu de un stalp si dand in mansalier, in rest motorul bun, de 2 ani merge perfect la noul proprietar dar na la 1000 de euro nu pute sa fie ca noua. Acum, daca as fi cerut 100 de euro pe Logan-ul ala nu era clar ca are o problema foarte mare ca nu are cum sa fie 100 de euro pretul lui???

    Daca un student cere pe un site cam 100-200 de euro, un programator mai buncel cere 200-300 si o firma cere 1000-5000 de euro. Ce asteptari puteai sa ai la 30 de euro sau 20? De asta m-am legat de pret. In rest si eu pierd uneori clienti din cauza preturilor, au fost si cazuri cand au lucrat cu altcineva si si-au dat pumni in cap dar nu neg ca au fost si cazuri cand cel cu care au lucrat a facut treaba mai buna ca mine.

    Daca te gandesti sa treci o solutie wordpresss-woocomerce poate discutam pe privat si te pot ajuta eu cumva (nu gratis, deja domnu Dan stie) dar poate asa la niste preturi pentru un membru. Nu am nimic impotriva la PrestaShop dar cand am vrut sa iau un modul de permalink (ceea ce wp face gratis default) era 100 de euro. Mai mi-a trebuit un modul de nu stiu ce mai era 100 de euro, asta la cerintele de baza, motiv pentru care am zis ok, nu e cea mai buna solutie.

    Legat de freelancer si elance stiu romani care fac treaba buna si castiga 600-1000 de euro pe luna acolo. Nu mai stiu acum preturile dar acum 2-3 ani cereau cam 15-20 de euro pe ora, proiecte mari de la 500-600 de euro. In privinta indienilor am auzit doar de rau din pacate pentru ei.

    Offtopic: Eu am niste indieni aici jos care vin in fiecare seara la bancile din fata blocului meu, nu stiu programare dar poate ii aranjeaza cineva.... aaa angajeaza am vrut sa zic.

  7. #17
    Avatarul lui Empire
    Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    40
    Posturi
    360
    Putere Rep
    25

    Implicit

    Daca softul de upgrade costa 69 EUR, cel care l-a scris estimeaza o astfel de operatiune realizata manual la de cateva ori acel pret.

    Eu inteleg ca vrei sa iesi cat mai ieftin, ca nu renteaza, etc., dar asta nu inseamna ca nu ai fost ridicol cu bugetul si asteptarile. Am dreptul sa fac misto de cei ca tine, ca inca traim intr-o tara libera.

    Dar da, daca ai doar 100 de produse e mai usor sa le transferi manual, daca ii dai cuiva de lucru, asta chiar merita 100 de lei. Si instalezi tu un prestashop 1.7, iti ia 5 minute, vad ca si acum ai varianta standard fara vreo modificare.

  8. #18
    Avatarul lui Hobart
    Hobart este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    19th May 2009
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Posturi
    737
    Putere Rep
    34

    Implicit

    @Empire si @haotic
    no offence
    Nu ma deranjeaza nici alte pareri nici chiar mistouri

    Dar da, daca ai doar 100 de produse e mai usor sa le transferi manual, daca ii dai cuiva de lucru, asta chiar merita 100 de lei. Si instalezi tu un prestashop 1.7, iti ia 5 minute, vad ca si acum ai varianta standard fara vreo modificare.
    La solutia asta m-am gandit si eu dar nu am vrut sa impun vreuna ca, na, poate ei stiu mai bine ce fac.
    Da inca o data, indienii erau gata sa faca pe 30 eur si banii erau in mana mea.
    Am spus deja ce m-a deranjat
    Am un magazin de licente Microsoft, un director web si multa pasiune

  9. #19
    Avatarul lui LogOn
    LogOn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    17th April 2015
    Locaţie
    Nespecificat
    Vârstă
    39
    Posturi
    343
    Putere Rep
    18

    Implicit

    Hobert, nimeni nu iti vrea raul sau sa fie prea critic... Ideea este ca natia asta minunata a noastra are dezvoltata o cultura care nu ne este buna: vrem sa platim cat mai putin, daca se poate chiar NIMIC. Dar mai apoi tot noi suntem suparati ca nu am primit ceva de calitate, si culmea, pierdem de obicei mult mai multi bani decat am economisit!
    Iar mai apoi avem obiceiul de a uita repede si o luam de la capat

    Andrei Chira o spune foarte bine pe blogul lui, chiar iti recomand sa ai rabdare sa citesti acest articol si vei intelege: Nu ne place deloc profesionalismul și vrem sclavi, nu colaboratori

    P.S.: O gandire sanatoasa este sa investesti ca mai apoi sa faci bani, si nu invers.
    Ultima modificare făcută de LogOn; 27th April 2017 la 22:08.

  10. #20
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22

    Implicit

    Prestashop are un modul gratuit de upgrade Actualizare cu un clic - pentru fiecare versiune. Poti seta sa faca actualizarea fin si faci pas cu pas de la o versiune la alta, daca trebuie sa faci mai multe actualizari deodata este de recomandat sa faci de la o versiune la alta si nu toate deodata. Am lucrat pe mai multe siteuri prestashop si actualizarile au mers foarte bine, chiar nu este filozofie mare ca sa ceri un buget mare daca stii ce faci. Se mai intampla sa dea erori, atunci mergi inapoi si incep din nou pana nu te plictisesti.

    https://addons.prestashop.com/en/dat...kup/5496-.html

    Mai exista o solutie, sa exporti produsele, categoriile si sa importi intr-o noua instalare, dar tot trebuie sa lucrezi pe el si la diferente de versiuni la fel este posibil sa-ti dea din nou erori, sa nu-ti importe toate produsele sau categoriile. Daca merge si nu da erori e super ca poate fi setata sa pastreze permalinkurile. Vezi cum aici:

    https://www.hostknox.com/tutorials/p...nd-import-data

    Se mai intampla sa inceapa sa dea erori, asa am patit si eu cu un site la firma unde lucrez, mi am prins urechile desi poate ca era doar o chestie simpla. Cum nu sunt programator am preferat sa refac siteul de la zero, erau in jur de 150 de produse asa ca am avut cate ceva de mutat. Daca nu ai multe produse mai bine refa siteul. Era vorba exact de un upgrade 1.4.... site facut acum multi ani la ultima versiunea de Prestashop 1.6.

    Nu ofer astfel de servicii doar am dorit sa impartasesc din experienta mea, poate ajuta pe cineva.
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 28th April 2017 la 10:24.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Caut freelancer cu experiență in X-Cart
    De Olivian Breda în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 1st August 2013, 11:53
  2. Review megapetrecere.ro - fluctuatie SERP neplacuta
    De Andrei S în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 8th October 2010, 16:01
  3. Freelancer
    De reico în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 7th November 2009, 12:41
  4. Freelancer
    De goguaremere în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 28th July 2008, 17:28
  5. Flash Freelancer
    De Cristian Mezei în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 6th November 2005, 00:14

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •