Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 40

Subiect: PayPal - Mare grija- va blocheaza banii !!!!

  1. #1
    Avatarul lui dorordro
    dorordro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th February 2008
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0


    Thumbs down PayPal - Mare grija- va blocheaza banii !!!!

    In sfarsit...Paypalul accepta si Romania...ca doar suntem in UE...sa mai mulga si de la noi...ca si leii nostri sunt buni....
    Dar sa o iau de la capat....Lucrez cu paypalul de vreo 3 ani(un cont dincolo...)si din august ,de cand a luat Luxemburgul sefia pe Europa,mi-am facut si un cont in Romania.Toate bune si frumoase...contul e verificat,am platit de pe el,am primit bani pe el,i-am transferat in cont(la BRD...acolo,fiind o suma maricica ,i-au tinut blocati o luna).Asta a fost anul trecut...
    Anul acesta,in ianuarie,am vandut cate-ceva pe ebay si normal...am acceptat paypal ca plata...au inceput sa se adune banii pe cont...o suma MARE...si cand am vrut sa-i transfer in contul bancar...surpriza..CONTUL DE PAYPAL BLOCAT PENTRU VERIFICARI!!!!
    Mi-au cerut scanuri dupa ID,permis,pasaport,facturi,tracking number la itemurile trimise si in cele din urma sa le spun de unde provin itemurile ce le-am vandut si sa le demonstrez ca ,cumparatorii au primit itemurile...
    OK,m-am conformat,am trimis tot ce au cerut si surpriza...dupa cateva zile de asteptari primesc raspunsul: contul mi-a fost inghetat pentru 180 de zile!!!! Ne-avand nici o disputa deschisa de cumparatori...Zile in care ei se vor folosi de banii mei cum doresc!!!Iar dupa juma' de an imi scriu ca imi vor retine din bani 10%...
    Am inceput sa-i amenint, deoarece este ilegal ceea ce fac,si le-am facut apel la OMBUDSMANUL EUROPEAN...poate rezolva ei.


    In final aici am vrut sa ajung.Aveti grija ce sume primiti si daca sunteti dispusi sa-i IMPRUMUTATI pe 6 luni cu ceva bani...

    Daca mai este cineva in situatia mea,si nu rezolva nimic cu paypalul ar trebui sa incerce un apel la Ombudsman...ca o ultima solutie.

    MULTA BAFTA ...IN U.E....

  2. #2
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    49


    Implicit

    S-au mai auzit cazuri cu inghetare pe 6 luni, suna-i la telefon si vorbeste cu ei. In principiu, daca ai documente cu care certifici toate tranzactiile, nu au ce sa iti faca.

  3. #3
    Avatarul lui dorordro
    dorordro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th February 2008
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Le-am trimis tot ce au cerut,am sunat...am vorbit,mi-au spus ca-l vor debloca si apoi am primit emailul cu cele 180 de zile.Dupa acest email...nimic.Nu mai raspund.Acesta e ultimul email:

    "Limited Account Access Appeal Denied

    After reviewing your PayPal account, we have determined there to be
    excessive risk involved and we would like to begin parting ways in a manner
    that is least disruptive to your business.

    If your PayPal account balance is zero, and you have no outstanding issues,
    such as unresolved Buyer Complaints or chargebacks, your account will
    remain limited.

    If there are funds in your account, the remaining account balance will be
    held for a period of 180 days in order to minimise chargeback risks. Any
    Buyer Complaints or chargebacks received against your account during this
    time will be paid from your account balance. Once the 180-day period has
    elapsed, you may either withdraw to a bank account that is registered on
    your PayPal account, or request a wire transfer for a fee of 40.00 USD."

    Ce sa mai fac?????

  4. #4
    Avatarul lui romania inedit
    romania inedit este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th October 2007
    Locaţie
    Slatina
    Vârstă
    48
    Posturi
    793
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Naspa rau de tot !
    Bine ca scrisasi , ca nu mai trimit bani prin paypal , ca eu nu vreau sa dau imprumuturi neremunerate !

  5. #5
    Avatarul lui rickysyv
    rickysyv este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    21st January 2008
    Posturi
    76
    Putere Rep
    30


    Cool

    Nu vad de ce postezi asemenea titluri alarmiste care nu au nici un fel de fundament real.

    Din cele ce ai scris tu tind sa inclin ca e vina ta. Nu ai mentionat ce fel de produse ai vandut dar nu prea se pusca "cate-ceva pe ebay" cu "o suma MARE".
    De fapt cei de la paypal ti-au scris clar ca suspecteaza un risk ridicat de chargebacks. Acum tu poate nu ai nici o disputa cu clientii tai, dar in timpul celor 180 de zile se pot trezi suficienti amarasteni pagubiti pentru ca terte persoane au cumparat produse pe ebay cu conturile lor si normal ca o sa-si vrea banii inapoi. Si cum legea nu discuta in astfel de cazuri, paypal o sa le inapoieze banii din contul tau.

    Astfel de tranzactii cu conturi de ebay/paypal furate sunt cel mai des intalnite in cazul produselor virtuale/intangibile unde nu trebuie sa livrezi nimic prin posta ci doar informatii prin email sau link-uri la download-uri. Cateva exemple de astfel de produse cu risk ridicat de chargebacks sunt: "conturi de shell", "membership la diferite forumuri", "tot felul de ebooks", etc.
    Acum fii cinstit, am cat de cat ceva dreptate aici? Ce fel de produse ai vandut?

  6. #6
    Avatarul lui dorordro
    dorordro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th February 2008
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Toate tranzactiile au fost corecte si am feedback pozitiv pentru ele .Nu conteaza ce am vandut.Nu am vandut produse virtuale.Si dupa cum am spus folosesc paypal de 3 ani(cont facut dincolo) si am rulat pe acel cont nu sute de euro ci zeci de mii!!!
    Dar toate problemele au inceput la paypal anul acesta in Ianuarie.Am colaboratori in Australia,Germania,UK,USA ce au patit la fel.
    De fapt eu nu cer ajutorul nimanui(nu cred ca e vreo institutie in Romania abilitata sa rezolve astfel de cazuri) ci am vrut doar sa nu fie mai multi in situatia mea.
    Accesati si link-ul acesta sa vedeti ce spun si ceilalti europeni in legatura cu paypalul nopaypal.co.uk

  7. #7
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Nu discut daca ai sau nu dreptate, pentru ca nu stiu ce afaceri ai facut si noi nu avem de unde sa ne dam seama daca tu sau Paypal aveti dreptate.

    Ce ma deranjeaza e ca te smiorcai ca suntem din Romania si, excuse my french, ne f*te PayPal pt ca suntem romani. Dupa cum ai zis chiar tu, se intampla si in strainatate deci ia sa nu mai fim noi asa victime.

    Iti urez bafta cu disputa, sper sa se rezolve in favoarea ta, daca intr-adevar ai dreptate. Insa cred ca ar fi spre binele tau si al nostru sa scapam de mentalitatea de victima balcanica.

  8. #8
    Avatarul lui rickysyv
    rickysyv este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    21st January 2008
    Posturi
    76
    Putere Rep
    30


    Cool

    LOL, povestile de pe site-uri gen nopaypal.co.uk sau paypalsucks.com sunt atat de neverosimile si cusute cu ata alba incat ma mir ca mai sunt inca oameni care sa le si creada, mai ales ca la sfarsitul fiecarei pagini fac reclama la un site de merchant accounts, cica alternativa la paypal, lol sa fim seriosi.

    Daca n-ai avea nimic de ascuns ai spune ce produse ai vandut.

  9. #9
    Avatarul lui dorordro
    dorordro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th February 2008
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de rickysyv Vezi Post
    LOL, povestile de pe site-uri gen nopaypal.co.uk sau paypalsucks.com sunt atat de neverosimile si cusute cu ata alba incat ma mir ca mai sunt inca oameni care sa le si creada, mai ales ca la sfarsitul fiecarei pagini fac reclama la un site de merchant accounts, cica alternativa la paypal, lol sa fim seriosi.

    Daca n-ai avea nimic de ascuns ai spune ce produse ai vandut.


    Nu conteaza ce am vandut...poti primi si bani de la altii fara sa vinzi ceva...Daca ai pe cineva sa-ti trimita vreo 2000 euro pe contul tau de pp....iti urez succes...

  10. #10
    Avatarul lui dorordro
    dorordro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th February 2008
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Domnilor,eu am vrut doar sa va atentionez cu pp .Daca ma credeti sau nu,e problema voastra.Dar sincer...nu va doresc sa fiti in situatia mea.Bafta...

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Pret CPM blocheaza comertul?
    De attempt în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 2nd December 2009, 13:33
  2. myCash.ro - are grija de banii tai
    De kleampa în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 30
    Ultimul Post: 31st March 2009, 11:16
  3. Firefox blocheaza adsense ?
    De Popescu Marian în forumul Adsense
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 14th February 2008, 17:34
  4. cum scot banii de pe paypal?
    De stefanut în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 5th February 2008, 00:53
  5. Stupid Yahoo blocheaza newsletter-ul. Cum sa fixx???
    De WeaselMan în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 24th November 2007, 20:26

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •