Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 46

Subiect: Link exchange forumisti?

Kai71 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    16th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    6

Implicit

Ignor comentariile malitioase de gen "smart ass"!
    Ca sa-i tin pe ceilalti informati, inca nu a aparut nimeni interesat (am pus subiectul vineri dupa amiaza si acum e duminica).
    Inca sper sa gasesc macar cateva situri (poate unele noi) interesate de idee.

cristi47 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    28th July 2017
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    50
    Putere Rep
    4

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Exemplul dat de tine nu e foarte concludent. Nu este o expresie prea cautata
    firme-piscine.jpg
    Totusi three-way link-exchange cred ca merge. Schemele de acest tip sunt greu de dovedit

Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    16th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    6

Implicit

Buna Cristi,

exemplul care l-am dat este doar un exemplu... Nu am dat cuvantul cheie care "ma doare" pe mine si nici situl din motive de confidentialitate pe un forum public.
    Te asigur insa, ca exista printre acei "parteneri" un competitor al meu care iese super bine (si asta de 4-5 ani) cu un site de cacao, pe keywords mega competitive. In afara de keyword stuffing si linkuri partenere nu mai are nici un fel de SEO.

Am uneori impresia ca google se incurca in propiul algoritm. L-a tot modificat pana la faza la care nu mai stie nici el ce face. Oricum pe ei nu ii intereseaza ca rezultatele organice sa iasa bine ca banii le vin de pe adwords. Poate de aia la unele cautari comerciale ies doar multinationale in combinatie cu niste situri vechi de care si proprietarii lor cred ca au uitat...

cristi47 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    28th July 2017
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    50
    Putere Rep
    4

Implicit

Si eu am intalnit un caz de genu. Mai mult, link-urile erau ascunse. Au pus in CSS ceva de genul offset -10000. Nu mai stiu exact, dar oricum ceva flagrant. Am ras, am crezut ca vor fi busite toate site-urile. Raspunsul - NU. Erau bine mersi. Acum nu mai stiu ce s-a mai intamplat

Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    16th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    6

Implicit

Pai de aia zic... eu fac programare din '98 si stau cu ochii pe SEO din 2004 ca inainte nici nu conta. Am vazut cand si cum a aparut google, toate fazele prin care a trecut de la sandbox incoace :-)
    Si de ceva timp incoace am vazut situri de 2 lei spulberand situri serioase.

Situl pe care vreau sa-l promovez e nou nout (a intrat in productie de cateva zile) si cred ca un parteneriat de genul asta i-ar ajuta pe toti participantii.

Fac o paranteza aici: la terminarea facultatii, la primul examen de licenta toti au copiat si au luat note de 8-9 iar eu 6. Normal ca la urmatoarele doua examene am copiat si am luat si io 9; asa si aici!
    Mai bine un 9 usor decat un 6 muncit; cam asa merg lucrurile!

indiscutabil34 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    12th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    376
    Putere Rep
    22

Implicit

Parerea mea este ca risti prea mult cu link exachange, nu este o treaba buna pe termen lung, chiar daca acum, pe loc, iti aduce ceva rezultate. Este exact ca inscrierea in directoare, acum vezi rezultate, iar peste ceva timp te trezesti pe jos. In SEO, nu merg lucrurile astea cu "uite ce fac aia si le merge" pentru ca sunt multe exceptii pe care nu ai cum sa le explici, si totusi sunt bine in google.

Daca google poate detecta unele linkuri cumparate, ce parere crezi ca are despre link exchange? Trebuie sa gandesti din punctul lui de vedere, cum ar arata un site catre care se linkeaza in mod natural? Clar nu se ocupa cu link exchange.

Ca o concluzie finala, daca te apuci de astfel de practici, fa pentru tine si nu te apuca sa faci pentru clienti (daca ai pe SEO) pentru ca e posibil sa te lovesti rau.

Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    16th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    6

Implicit

1. Nu am clienti pe SEO
    2. Defineste link natural. Din miile de clienti pe care i-am avut, multi au pus review dar linkuri cred ca nici unul

indiscutabil34 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    12th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    376
    Putere Rep
    22

Implicit

Link natural este cel care vine el in mod natural, sa nu trebuiasca sa il platesti, sa impui sau sa sugerezi pentru ca acolo sa apara un link. De obicei linkurile naturale sunt nofollow. Google asta vrea, ca lumea sa puna linkuri catre siteul tau, in mod natural, nu sa le fortezi prin link exchange.

Ovidescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    28th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    266
    Putere Rep
    18

Implicit

De obicei linkurile naturale sunt nofollow. Google asta vrea,
    Cum ai aflat ca Google vrea "linkuri naturale" nofollow?
    Cat de usor este, pentru un blogger, sa insereze un link nofollow intr-o postare? Cred ca jumatate dintre bloggeri habar n-au ce-i aia. Si tu zici ca este mai natural nofollow?
    Mergand mai departe, daca Google vrea linkuri naturale (care de obicei sunt nofollow, dupa cum bine ne-ai luminat), de ce algoritmul le ia in considerare pe cele dofollow (care este atributul implicit)?

Departe de mine gandul de a incuraja link exchange, dar afirmatii de tipul celor citate mai sus sunt cel putin discutabile (ca sa folosesc un eufemism).
    Stiri din domeniul tehnologiei, evaluari de produse si sfaturi IT&C.

Reputatie:
    6
    Data înscrierii
    16th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    6

Implicit

Tu, care le ai netul, linkuri, etc (nu vorbesc acum de restu de 99% din populatie care nu stiu html) de cate ori ai pus un link natural la bricostore, emag, carreffour sau pur si simplu un link natural la orice (in afara de clienti tai sau siturile tale)?

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Salutare forumisti
    De stefanutz30 în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 28th April 2016, 21:12
  2. Saluatre forumisti
    De costelg în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 23rd May 2013, 13:04
  3. Link exchange si banner exchange site animale si magazine online
    De iond în forumul Link/banner exchange
    Răspunsuri: 3