Pagina 3 din 17 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 167

Subiect: Penguin 2.1 update - vineri 4 octombrie 2013

100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    32

Implicit

De ceva vreme nu mai sunt la zi cu SEO, dar cred ca actualizarea asta prinde mai bine spamul pe bloguri dofollow cu pagerank, cele pe siteurile universitatilor, pe blogurile nemoderate, de genul asta. Cred asta pentru ca am un site asa, linkurile sunt de vreo 2 ani aproximativ, multe linkuri au disparut dar au si ramas, tot ce e nemoderat era asaltat de sute, mii de comentatori, actualizarea asta a fost capabila sa detecteze linkurile astea, homepage-ul a disparut zeci de pagini chiar aseara cand s-a lansat actualizarea. Spamul pe astfel de siteuri mai functiona destul de bine, recent am gasit un site cu astfel de linkuri pe primul loc cu linkuri pe bloguri dofollow, nemoderate in special, acum l-am cauat pe keywodul ala si a disparut. Poate mai sunt si alte cauze dar la asta ma gandesc acum.

Din ce observ eu, pozitiile sunt stabile, aseara a fost furtuna, variatiile poate mai depind de IP sau alti factori, cum se propaga.
    Ultima modificare făcută de 100R; 5th October 2013 la 19:47.

MrSparrow este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    14th August 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    59
    Putere Rep
    16

Implicit

Am atasat evolutia pozitiilor a 2 site-uri pe care le urmaresc. Cred ca se vede destul de clar impactul acestui update.

ex1.jpgex2.jpg

Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.468
    Putere Rep
    43

Implicit

Ati putea sa dati mai multe detalii cei care aveti fluctuatii (caderi in special). Se aduc extraordinar de multe informatii cu ""si la mine au cazut 2 siteuri".
    Ceva gen:
    - site ce vinde (site de firma) sau site de tip portal/advertoriale/blog/afiliere etc.
    - durata cat a fost "sus" inainte
    - pozitii de top pe cuvintele importante din domeniu sau nu
    - ....

Pe domeniile/nisele verificate de mine sunt fluctuatii mici.
    Siteurile mele (de firma, vand produse servicii, in general pe cuvinte mult peste medie ca importanta, unele sunt emd-uri, altele nu) au ramas pe locurile de top ptr cuvintele importante din nisa.
    Un site penalizat de vreo 4 ani vad ca pare a-si reveni.

MrSparrow este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    14th August 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    59
    Putere Rep
    16

Implicit

Site-urile mentionate de mine mai sus sunt din aceeasi nisa, iar graficele sunt pentru cuvinte cheie importante cu peste 10.000 cautari/luna.
    Ambele site-uri se aflau pe prima pagina de mult timp...nu stiu sa zic exact, dar cam 1 an de zile daca nu chiar mai mult.
    Nu sunt site-uri de afiliere.

Nu vreau sa intru in mai multe detalii. Sper sa fie de folos totusi

Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Ati putea sa dati mai multe detalii cei care aveti fluctuatii (caderi in special). Se aduc extraordinar de multe informatii cu ""si la mine au cazut 2 siteuri".
    Ceva gen:
    - site ce vinde (site de firma) sau site de tip portal/advertoriale/blog/afiliere etc.
    - durata cat a fost "sus" inainte
    - pozitii de top pe cuvintele importante din domeniu sau nu
    - ....

Pe domeniile/nisele verificate de mine sunt fluctuatii mici.
    Siteurile mele (de firma, vand produse servicii, in general pe cuvinte mult peste medie ca importanta, unele sunt emd-uri, altele nu) au ramas pe locurile de top ptr cuvintele importante din nisa.
    Un site penalizat de vreo 4 ani vad ca pare a-si reveni.

100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    32

Implicit

Ce am eu e, era un site de divertisment, siteul e in deriva de mult, de luni bune e si fara publicitate, fara Analytics, n-am cumparat sau vandut linkuri pe el nicicand, n-am vandut adveroriale, fara link exchange, doar anumite linkuri ramase de odinioara, pe siteuri in engleza, cu pagerank, de pe tot felul de siteuri, de cand erau la moda si mergeau, site-ul nu era in engleza dar doar pe .com versiune in engleza se mai pozitiona bine pentru ca Google il trata ca site in limba engleza, desi nu era in engleza, nici romana. A fost afectat la primul Pinguin, apoi acum se poate ca au detectat si de restul linkurilor ramase desi de atata timp au dispaut din linkurile alea spam, pe fraze densitatea pe keyworduri e undeva la 20-30%, pe cuvant cheie insa ajunge la peste 60% pentru keywordul principal, ma refer cuvant cheie ce apare in diferite fraze folosite ca ancore. Dar n-a fost afectat doar keywordul asta, si altele nesemnificative.

Andrei Ursachi este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd May 2013
    Vârstă
    29
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

LA mine situatie e roz, site pe nisa seo, a urcat din top 3-4 pe primul loc ,pe mai multe cuvinte cheie.

Site-ul are 2 ani vechime si a fost mai mereu stabil in serp.Astazi si-a consilidat pozitiile.

In schimb, site-urile unor clienti au pierderi masive de pozitii, din cate vad,cele care aveau directoare , chiar vechi au fost zburate din top 100.

La fel si site-uri supra optimizate pe money keywords se pare ca au avut de suferit,revin cu alte detalii dupa ce nu mai exista fluctuatii si reusesc sa ma uit la toate site-urile pe care le monitorizez.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    121
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    121

Implicit

Observatiile mele rapide:

- avantaj social (fb rulls)
    - aparitie tpu (in forta) pe diverse cautari
    - aparitie stiri si youtube pe nise care nu aveau
    - nu conteaza continut, linkurile sunt baza (au crescut site-uri si pagini fara continut)
    - au crescut site-uri fara seo (noi si vechi)
    - au disparut site-uri cu linkuri gratis (comentarii, directoare + articole, etc.)
    - nu conteaza emd, nu face parte din update
    - rankeaza mai multe site-uri in engleza pe cautari generaliste
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

demonbogdan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    15th May 2008
    Locaţie
    Direct din Cripta
    Posturi
    268
    Putere Rep
    23

Implicit

mie mi se pare ca prea se baga ei in fata cu youtube pe taguri pe care pe care nu au nici o relevanta. am observat astazi cautand anumite cuvinte pe care le promovez, imi aparea google egipt, care nici intr-un caz nu are acel tag in pagina,title,etc. sa speram ca o sa fie bine slefuit acest update.

RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    37

Implicit

Confirm si eu ca linkurile din comentarii si-au pierdut valoarea. La mine cel putin asta nu a atras penalizari, ci doar s-au pierdut pozitii.
    Totusi bate la ochi cum pleaca din serp siteuri bune si apar pagini de facebook, videouri irelevante de pe youtube, idiotenii de pe tpu etc. Rezultatele acestor updateuri par a fi exact ceea ce se lauda google ca vrea sa inlature din serp

GabriELoS este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Ionut D Vezi Post
    Ce observ eu este urmatoare chestie: Domeniile noi au urcat in draci, iar cele vechi ( domeniile ), fara schimbari, sau chiar mai jos decat precedentele pozitii.

Legat de intrebarea ta ce inseamna un EMD .

Exact Match Domain -adica domeniu care se potriveste perfect cu expresia cheie care vrei sa o promovezi.

Exemplu:
    domeniu tau: haineblana.tld
    ancora: haine blana ( expresia care vrei sa o promovezi pentru domeniul tau )
    nu, site-urile mele nu sunt emd. unul dintre ele contine doar o jumatate de keyword ca sa zic asa
    cantareste si acest lucru? emag nu este emd pe nisa mea dar este 1st in google

Pagina 3 din 17 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Update Penguin, Sambata 06 Octombrie 2012
    De Robert în forumul Google
    Răspunsuri: 95
    Ultimul Post: 23rd October 2012, 14:23
  2. Scaderi masive de trafic in Octombrie ?
    De Nichita în forumul Google
    Răspunsuri: 36
    Ultimul Post: 14th December 2010, 09:40
  3. Răspunsuri: 43
    Ultimul Post: 14th December 2010, 08:32
  4. Intalnire SEOpedia Cluj (4-5 octombrie)
    De crash în forumul Intalniri si Conferinte SeoPedia
    Răspunsuri: 35
    Ultimul Post: 6th October 2008, 20:51
  5. Nou IBL update?
    De too_night în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2007, 23:45

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii