Pagina 4 din 17 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 167

Subiect: Penguin 2.1 update - vineri 4 octombrie 2013

cronoslord este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    43
    Posturi
    117
    Putere Rep
    15

Implicit

Si la mine au fost depunctate siteurile sustinute de comentarii si/sau directoare de linkuri. Cu cat am avut la baza mai multe web2-uri cu atat au ramas mai in fatza. Parerea mea e ca au ramas valoroase doar linkurile venite de pe domenii cu pr mare si putine linkuri externe. Sunt favorizate linkurile de pe domenii nofree.

Cam asta a fost sfarsitul directoarelor de linkuri si al comentariilor autoapprove. Probabil vor reveni in unu-doi ani.

Andrei Ursachi este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd May 2013
    Vârstă
    29
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Din cate observ eu,fluctuatiile au incetat.

Poate confirma cineva acest lucru?

Guvi este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th August 2011
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0

Implicit

La mine din 4 siteuri aduse pe primele locuri cu linkuri din directoare si sustinute de 1-2 siteuri(link footer sau sitewide) 3 au picat rau, pag 10 sau au disparut, iar unul a ramas pe locul 2 din aproape 5 milioane rezultate. Singura diferenta e ca asta vad ca a fost bagat si in siteuri de genul "firmeprahova.net", probabil de propietar.
    Deci din cate vad directoarele sunt pa si pusi, intrebarea este daca linkurile de acolo si-au pierdut doar valoarea sau fac rau si trebuie scoase?

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    56
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.944
    Putere Rep
    56

Implicit

Sper sa nu ramana asa Din pozitia 8 imi afiseaza in pozitia 106 o pagina interna acum
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

muzica9 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

la mine pt site-ul personal fluctuatiile par sa se fi stabilizat.

are cineva vreo idee acum, care sa fi fost principalele cauze pentru retrogradare?

pentru mine lovitura a fost grava!

Tot ce insemna cuvinte situate in pagina 1 s-au dus in pagina 2 iar care erau in pagina 2 s-a dus in 3-4. Cuvinte situate in top 3 s-au dus pe pozitia 15-20. asta pentru peste 75 de cuvinte monitorizate

interesant este ca in ultimele 3 luni de zile am observat pe anumite cuvinte o retrogradare similara. dar se manifesta lent. cite 1 cuvint la 1-2 saptamini, pica din top 5 pe pozitiile 15-20 si nu isi revenea. sau revenea pe pozitia initala dar pica din nou. explicatiile de la cei cu care colaborez pe partea seo au fost duale. ba ca este panda, ba ca este din cauza optimizarii onpage. acum tind sa cred ca nu.

interesant este ca aceste cuvinte nu au mai suferit retrogradari in 04-05 oct!!!

le: unii din competitorii mei care in ultimii ani s-au promovat doar prin directoare sunt bine plasati pe aceleasi pozitii fruntase. cu activitate social 0.

deci care este factorul de influenta??
    Ultima modificare făcută de muzica9; 6th October 2013 la 13:15.

redu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th March 2011
    Posturi
    108
    Putere Rep
    19

Implicit

eu cred ca a fost un mix de updateuri, siteuri in care nu aveam continut unic au plecat, siteurile cu directoare la fel ...

geo888 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    12th December 2007
    Posturi
    259
    Putere Rep
    26

Implicit

din ce observ cu fiecare update/schimbare de algoritm, se pare ca domnii de la google vor ca cei care detin site uri sa faca o treaba unica pe internetul acesta, adica sa nu ne inspiram/copiem deloc unii de la altii, cum se inventeaza o cale de urmat pentru a urca in cautarile google, cum dupa un timp ni se taie/inactiveaza calea. Cred ca dupa fiecare update, cei mai priceputi vor inventa "alte cai", si tot asa, cind le descopera google, cum le taie. Sper sa nu ajunga sa faca update uri la fiecare saptamina/chiar zilnic, ca ar fi foarte greu pt toti

slobodan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    28th August 2006
    Vârstă
    41
    Posturi
    581
    Putere Rep
    29

Implicit

Ok, hai sa va povestesc si experienta mea cu acest update: site nou, emd, curat, cu linkuri putine dar bune, si-a intarit pozitiile dupa update si apare si cu linkurile pe serps in cautarea pe keyword-ul principal.

Site vechi si-a pastrat pozitiile in linii mari, continut de calitate dar multe linkuri vechi slabe (si bune, amestecate, posibil lovit de pinguin) cu mici fluctuatii in functie de keyworduri.

Site pe blogspot, aproape emd, care pana acum statea bine, fara linkuri si alte parghii, acum a disparut total din cautari.

Poate ajuta cu ceva pe cei care vor sa traga concluzii din acest update...

haiduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    22nd June 2011
    Locaţie
    oriunde
    Posturi
    122
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de slobodan Vezi Post
    Site pe blogspot, aproape emd, care pana acum statea bine, fara linkuri si alte parghii, acum a disparut total din cautari.
    Interesant, mai ales ca au fost/sunt voci care sustin ca-si supraestimeaza marfa (blogspot).
    In alta ordine de idei, am tot citit in ultimul timp (numai) despre content de calitate, ca principal factor care determina suisuri/coborasuri. Ceea ce vad insa in aceste miscari nu prea are mari tangente cu mult trambitata calitate, pentru ca (inca) vad sus, pe pozitii fruntase, site-uri semitangentiale cu calitatea.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    121
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    121

Implicit

Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Observatiile mele rapide:

- avantaj social (fb rulls)
    - aparitie tpu (in forta) pe diverse cautari
    - aparitie stiri si youtube pe nise care nu aveau
    - nu conteaza continut, linkurile sunt baza (au crescut site-uri si pagini fara continut)
    - au crescut site-uri fara seo (noi si vechi)
    - au disparut site-uri cu linkuri gratis (comentarii, directoare + articole, etc.)
    - nu conteaza emd, nu face parte din update
    - rankeaza mai multe site-uri in engleza pe cautari generaliste
    Mai daug o observatie de astazi:

- site-uri penalizate in trecut (dar cu eliminare penalizare prin review manual), sunt penalizate din nou. Cred ca a sarit peste "review manual" sau peste disavow + reconsideration. Nu cred ca le mai repara (vedem in zilele urmatoare).
    Ultima modificare făcută de Tom; 6th October 2013 la 18:29.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Pagina 4 din 17 PrimulPrimul ... 2345614 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Update Penguin, Sambata 06 Octombrie 2012
    De Robert în forumul Google
    Răspunsuri: 95
    Ultimul Post: 23rd October 2012, 14:23
  2. Scaderi masive de trafic in Octombrie ?
    De Nichita în forumul Google
    Răspunsuri: 36
    Ultimul Post: 14th December 2010, 09:40
  3. Răspunsuri: 43
    Ultimul Post: 14th December 2010, 08:32
  4. Intalnire SEOpedia Cluj (4-5 octombrie)
    De crash în forumul Intalniri si Conferinte SeoPedia
    Răspunsuri: 35
    Ultimul Post: 6th October 2008, 20:51
  5. Nou IBL update?
    De too_night în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2007, 23:45

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii