Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 37

Subiect: Scaderi masive de trafic in Octombrie ?

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    84
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.399
    Putere Rep
    84

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit Scaderi masive de trafic in Octombrie ?

Unul din site-urile de care ma ocup (content in engleza) se pare ca a luat un soi de penalizare. Problema a aparut pe data de 19 Octombrie.

Penalizarea se manifesta prin scaderea cu 50 de pozitii a tuturor rezultatelor. Practic ce era pe pozitia 1 acum este pe 51 si tot asa... Site-ul nu mai este indexat. Daca postez 5 articole este posibil ca peste 3-4 zile sa imi apara indexat unul singur.

Am postat pe forumul de la Google problema. Cei de acolo (nu angajati Google) mi-au zis ca e foarte probabil ca problema sa fi aparut datorita unui duplicat content intern. Practic prima pagina se repeta de 100 de ori (10 articole x 100). In mod normal prima pagina are primele 10 posturi, a doua pagina urmatoarele etc. Tema nu are paginatie asa ca am banuit ca doar pagina de index arata asa, celelalte afisand posturile respective (cate 10 pe pagina).

Dupa ce am descoperit asta am sters toate cele 100 de pagini identice din index (in mod ciudat la comanda site:numelesiteului.com nu apareau, apareau la comanda site:numelesiteului.com/page/). La fel am procedat cu toate tagurile. Cei de la Google mi-au spus ca tagurile intra si ele in categoria content duplicat si ca trebuie sa le pun noindex.

John Mu de la Google a spus ca ar fi vorba de un efect al Mayday care se manifesta acum, afectand doar anumite site-uri.

Am vazut ca multa lume are probleme in perioada asta are probleme. Am gasit si un articol al celor de la alexa.com care mi se pare foarte interesant (graficele sunt foarte graitoare).

The Alexa Blog: October 2010

Site-uri mari par a avea probleme similare. Voi cum stati ?
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    31
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    54

Implicit

Eu cunosc foarte multi oameni care se plang ca le-a scazut traficul enorm. Eu fac parte din cei carora le-a crescut traficul foarte mult in perioada asta. Totusi cred ca vor rezolva problema, pentru ca siteurile respective chiar nu merita sa scada atat.

crash este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Cluj-Napoca, Romania
    Posturi
    462
    Putere Rep
    25

Implicit

eu n-am fost afectat de problema asta. din contra, in octombrie am avut o crestere de aproape 14% asta inseamna cu aproape 20k unici in plus.
    cu siguranta sunt afectate doar anumite site-uri si daca e vreo eroare google, atunci cu siguranta se va remedia. imi aduc aminte prin 2008 a fost o situatie similara, la nivel foarte mare, dar era doar pentru blogurile blogspot. au disparut efectiv din rezultate si a tinut asa vreo cateva zile... dupa care totul a revenit la normal
    keep dreaming...

bogdan.mihai este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    2nd November 2010
    Vârstă
    36
    Posturi
    56
    Putere Rep
    19

Implicit

Eu am fost afectat de problema asta la 3 site-uri cu continut romanesc. 7-10.000 vizitatori unici zilnic, au ajuns la 3.000. Tot incepand cu 19-20 Octombrie. Pe 2 din ele nu am mai modificat nimic de structura, titluri, backlinks de 1,5-2 ani. Pe altul mai lucram la optimizare keyword-uri, dar numai din linkuri externe, deci pot considera ca nu am mai modificat nimic de 1 an. Penalizarea este tot de tipul -50, continut indexabil mai rar, scaderi ciudate de CPM in adsense.

Problema ar fi ca nici nu stiu de unde sa o iau acum. As da un "site reconsideration" (nu am folosit niciodata) macar pentru unul din ele, sa vad ce se intampla. Dar nu cred ca e bine sa dau asa cum este acum site-ul, pt ca sigur exista un motiv pentru care am fost penalizat, desi nu exista blackhat seo sau alte prostii.

Cika-Bum este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd November 2010
    Locaţie
    Romania, Constanta
    Vârstă
    37
    Posturi
    145
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Unul din site-urile de care ma ocup (content in engleza) se pare ca a luat un soi de penalizare. Problema a aparut pe data de 19 Octombrie...
    Raspunsurile angajatului Google cat si a Ctribuabilului au fost mai mult decat se poate de clare: Acel site impreuna cu celelalte care au scazut drastic, au cazut dintr-un singur motiv:CONTENT, la modul ca acul content nu era original si se dorea oarecum castigarea unui venit dintr-un CONTENT care nu it apartine.

Cam asta ar fi mesaj, daca nu gresesc cu ceva...

As putea vedea si eu site-ul? pote fi pe PM, nu ma deranjeaza, oricum ramane condfidential. ptr ca si in acel post, site-ul a fost pus pe o adresa temporara, dar acum nu mai este valabila si nu l-am putut vedea....

Multumesc anticipat
    Ultima modificare făcută de Cika-Bum; 5th November 2010 la 04:10.

Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    56
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    56

Implicit

Am citit si eu articolul din ALexa, si am ajuns mai departe in update-ul Mayday.

Google Confirms “Mayday” Update Impacts Long Tail Traffic
    YouTube - Can you give us an update on rankings for long-tail searches?

Eu unul nu prea pot specula, pentru ca "across the board" am traficul absolut la fel.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    93
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    44
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    93

Implicit

La mine este o usoara crestere pe majoritatea site-urilor, iar pe un site traficul a scazut brusc la jumatate (acel site are un continut de mai slaba calitate)
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Fium este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    29th March 2009
    Locaţie
    TIMISOARA
    Posturi
    556
    Putere Rep
    23

Implicit

Am avut aceasi problema la cateva site-uri, majoritatea au revenit in afara de unul. In ceea ce priveste continutul site-ului acesta este original, site-ul este cu vechime, etc............

Cika-Bum este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd November 2010
    Locaţie
    Romania, Constanta
    Vârstă
    37
    Posturi
    145
    Putere Rep
    0

Implicit

Nichita, inca astept url-ul, chiar as vrea sa vad si eu site-ul, daca nu este SECRET sau ceva...

Marylina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    22nd October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    350
    Putere Rep
    22

Implicit

pic cu unele, ma ridic cu altele... dar pic cu cele cu care nu m-am asteptat sa pic, nu cred ca asta e motivatia in cazul meu, o caut in alta parte (n-am gasit-o inca, oricum)

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Scaderi destul de mari in Adsense
    De StarNET în forumul Adsense
    Răspunsuri: 53
    Ultimul Post: 8th November 2010, 12:01
  2. Deindexari masive
    De StarNET în forumul Google
    Răspunsuri: 43
    Ultimul Post: 27th June 2010, 17:54
  3. Deindexari masive de pagini?
    De Nosfer în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 29th December 2009, 13:44
  4. Scaderi de pagerank
    De fabby în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 28th April 2009, 17:45
  5. Intalnire SEOpedia Cluj (4-5 octombrie)
    De crash în forumul Intalniri si Conferinte SeoPedia
    Răspunsuri: 35
    Ultimul Post: 6th October 2008, 20:51

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •