Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 125

Subiect: Modificare MAJORA de algoritm - Vineri 28 sept 2012 - "Exact match" - GONE

folobush este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    19th July 2007
    Posturi
    93
    Putere Rep
    0

Implicit

Gugl ma face sa cred ca peste jumate de an va penaliza si pentru CPU. Se va intoarce era internetului fara seo. Sait-uri html cu url abracadabra.com/35543/21.html, fara link-uri si doar signale sociale sau altcareva porcarii

Sandu Stefan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    10th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti/TR
    Posturi
    152
    Putere Rep
    21

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Eu zic sa va mai calmati. Este normal sa lucreze Google si la pozitionarea acestor domenii emd, doar este cel mai utilizat motor de cautare. Daca nu ar face update-uri periodice si nu ar incerca sa isi modifice algoritmi toate cautarile ar fi monopolizate de cativa webmasteri & firme iar restul fie ei webmasteri sau nu ar fi inexistenti.

Acum revenind la update cred ca ar fi interesant de citit acest articol (Barry Schwartz).

"This should come as no surprise, as Cutts said a couple years ago that Google will be looking at why exact domain matches rank well when they shouldn’t, in some cases."

"Keep in mind that this doesn’t mean sites with keywords they hope to rank for in their domain names are now doomed. Rather, the change aims to target low quality sites that might be riding on on the basis of exact matching."

Cred ca acel 0,6% are tinta precisa la fel ca si update-urile Panda si Pinguin.

"Cutts said this will impact 0.6% of English-US queries to a noticeable degree. He added it is “unrelated to Panda/Penguin. Panda is a Google algorithm filter aimed at fighting low quality content; Penguin is one aimed at fighting web spam."

Nu era normal ca cei care aveau emd sa aiba un asemenea avantaj. Cred ca google incearca sa corecteze anumite cautari. In perioada urmatoare vor urma mai mult ca sigur rectificari ale algoritmului.

In continuare domeniile emd vor fi foarte bune mai ales cele care suna bine pentru utilizatori si sunt usor de retinut.

In sfarsit cred ca ar trebui gandit si in acest mod.
    În timpul liber scriu sfaturi utile și articole interesante.

klaudiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th August 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    170
    Putere Rep
    17

Implicit

cui nu-i place google sa foloseasca bing, yahoo si alte motoarce de cautare. pana una alta, utilizatorul vrea google si tu ca webmaster te dai dupa utilizator si iti faci afacerea in jurul google.
    e treaba lor cum isi fac treaba, ce criterii sunt importante pentru ei. pana una alta, sunt numarul 1 si asta de departe. ce dovada mai vrei ca sunt cei mai buni?

Citat Postat în original de pushtius1 Vezi Post
    Poate ca asa este nu face rau, dar observ ca lunar trebuie sa mai apara cate o modificare cate o chichita si tot asa. Parerea mea este ca toate aceste schimbari per ansamblu nu sunt bune, asta deoarece creaza confuzie atat la nivelul webmaster-ilor (aici irelevant) dar cel mai important la nivelul utilizatorului. Ca sa explic de ce apare confuzia la utilizator, tin minte ca atunci cand internetul abia patrundea pe la noi prin tara te exprimai ceva de genul: "intra acolo cauta asta si in rezultatul 3 o sa gesesti ceea ce iti trebuie". Acum un site il poti gasi in primul loc cum stiai sau in pagina 100, ceea ce nu e deloc ok.

Sunt perfect de acord ca se doreste ca site-urile de calitate sa stea la loc de cinste, dar parerea mea este ca trebuie facut un update care sa faca treaba asta cu cap si gata nu sa ne frece zilnic cu tot felul de gradini zoologice.

In ritmul in care merge situatie eu nu vad ca se va ajunge unde spun eu, ci mai degraba maine poimaine intram pe google.QQQ si dupa ce tastam "seo" unicul rezultat o sa fie seo.google.QQQ si tot asa.

Imi cer scuze ca sunt oarecum pe langa subiect si putin frustrat de gogu' dar asta e realitate.

Si ceva legat strict de subiect, am observat ca daca EMD-ul are link-uri aduse (de calitate si nu in numar exagerat) nu pateste nimic. Cel putin pana in momentul de fata.
    Kinetoterapie si fizioterapie la cabinet de recuperare medicala

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    48

Implicit

Confirm topicul.

Am un domeniu relativ nou, singurul EMD (nu prea mizez pe asa ceva, este pentru un prieten). Merge bine, pe toate cuvintele cheie, mai putin cel Exact Match, care nu mai este in primele pagini.... gone.

Edit: Oricum dupa parerea mea, avantajul EMD a fost disproportionat de mare pana in prezent. Se pare insa ca acum a trecut in extrema cealalta.

neo
    neo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    13th August 2007
    Posturi
    277
    Putere Rep
    29

Implicit

Situația celor 5 domenii emd administrate de noi pe uk :

- domeniul 1 - keyword .co.uk - creștere de pe 5 pe 2 - online din 2005 - emd > 100.000 exacte locale uk - magazin online.
    - domeniul 2 - keyword .com + creștere de pe 8 pe 4 - online din 2007 - emd > 100.000 exacte locale uk - magazin online + prezentare.
    - domeniul 3 - keyword1 keyword 2 .co.uk - staționare pagina 1 - online din 2009 - emd > 100.000 exacte locale uk - website prezentare produse.
    - domeniul 4 - keyword1 keyword 2 kezword 3 .co.uk - scădere din pagina 1 în pagina 5 - online din ianuarie 2012 - emd > 100.000 exacte locale uk - website de articole / blog de promovare pentru unul dintre domeniile anterioare.
    - domeniul 5 - keyword1 keyword 2 keyword 3 .com - scădere din pagina 1 în pagina 7 - online din 2010 - emd > 100.000 exacte locale uk - website de articole + adsense.

Pentru .com nu am avut timp să verific. Ca o primă concluzie, pentru mine, nu cred că toate emd sunt afectate / au pierdut avantajul. Par afectate foarte tare cele long tail și cele foarte noi online.

Cine este afectat și tot postează în acest topic, ar fi de dorit să ofere câteva date statistice, în genul celor de mai sus. Poate ne dăm seama ce înseamnă pentru Google "low-quality "exact-match" domains".

dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    45
    Posturi
    364
    Putere Rep
    30

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de matei Vezi Post
    Problema nu e faptul ca se vrea inlaturarea avantajului oferit de domeniile EMD (desi, in mod natural, un avantaj ar trebui sa existe), ci faptul ca unele site-uri obisnuiste, care nu incalcau Google Guidelines in mod neaparat, au fost zdrobite, facute praf, ciuruite.
    Asta e baiul.
    Exact, au fost facute praf, iar faza cu EMD se pare ca nu se aplica in toate cazurile, vad in nisa mea site-uri care sunt exact match si in loc sa dispara doar au castigat pozitii mai bune desi nu sunt cu nimic diferite de cele care au picat sute de pozitii.
    Parerea mea e ca la ora actuala algoritmul asta implementat azi noapte e o batjocura cu care google incepe incetul incetul sa ne obisnuiasca.

Si inca ceva, daca EMD reprezenta un avantaj atat de mare, inseamna ca de acum inainte daca vrem sa rankam bine la cautarea "bla bla", desi domeniul bla-bla.net sa zicem e liber, nu putem sa il luam ca doar exista algoritmul asta nou care te penalizeaza, e o tampenie.

<conspiratie>Treaba e ca lumea e condusa de corporatii, iar G e o corporatie mai mica care trebuie sa faca jocul greilor de pe planeta, iar astia odata cu 11 septembrie, razboaiele din Afgan si Irak, criza planetara si acum amenintarea cu un alt razboi mondial din cauza problemei lor cu Iran-ul nu ne aduc decat saracie si moarte, de parca tot ce e bun trebuie sa dispara!</conspiratie>
    Ultima modificare făcută de dary5ro; 30th September 2012 la 01:07.

Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de dary5ro Vezi Post
    Exact, au fost facute praf, iar faza cu EMD se pare ca nu se aplica in toate cazurile, vad in nisa mea site-uri care sunt exact match si in loc sa dispara doar au castigat pozitii mai bune desi nu sunt cu nimic diferite de cele care au picat sute de pozitii.

Hai ma nene, deja deveniti paranoici. Toata chestia asta a fost implementata special sa-ti pice tie site-urile. Nu?
    Din moment ce anumite domenii EM si-au pastrat pozitia ori au crescut iar altele au picat de tot, inseamna ca nu aveau ce cauta acolo. In niciun caz ca update-ul nu se aplica in toate cazurile.

Am citit cateva articole pe aceasta tema si in niciunul nu scria ca domeniile EM sunt dezavantaje ci doar ca nu mai sunt avantajate. Nu ar avea nicio logica sa-ti pice site-ul daca aveai ceva care avea cu adevarat ce sa caute in primele pozitii.
    In ultima vreme chiar si in cautarile din RO, la orice cautare, primeai in prima faza domenii EM facute pentru afiliere si abia dupa astea ceva mai relevant.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    121
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    121

Implicit

@emm & neo. Merci
    Sa mai lasam totusi cateva zile sa se propage. In cazul de fata cred ca sa aplica mai greu, pentru ca google vad ca si de-indexeaza dupa ce acum 2 sapt anula Pr-uri. Site-urile deindexate vor elimina implicit si linkuri catre alte site-uri ok, deci am avea 2-3 sapt minim de dance.

Momentan ne intereseaza EMD, pentru ca eu cred ca pe .ro se schimba foarte multe nise!

Va rog, monentan, sa ne mentinem ontopic!

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

Apropo, cu fix 1 luna in urma am zis(vezi poza avatar) in topicul asta : Experiment 1: influenta in SERPS a extensiei domeniului

Fix urmatoarea fraza:
    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Discutia e lunga, dar discutii despre brand sau brandabil nu sunt inca de interes pe seopedia, acum e la putere "exact match" = optimizare mai usoara! Dar eu le recomand clientilor domenii brandabile, fara exact match, daca vor proiecte de viitor, niciodata exact match. Cred de altfel ca dupa update-ul de "brand" (inceput cu cele 7 rezultate), urmeaza update-ul de "exact match", care e alt mare bug al lui google. Mai devreme sau mai tarziu o sa dispara avantajul de exact match, pentru ca update-ul de "brand" o sa promoveze fix acest bug, si atunci google e nevoit sa ia masuri.

Atunci se schimba abordarea inregistrarii numelor de domenii, dispar tdl-urile exotice, si se curata un pic rezultatele Abia atunci incepe cu adevarat era serviciilor SEO. NU sunt carcotas , citesc prea des abecedarul!
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    93
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    93

Implicit

In curand o sa se contruiasca prin fiecare un oras un templu cu altar pentru Zeul Google, va fi in dreapta templului Zeului Facebook
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    45
    Posturi
    364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Kaa Vezi Post
    Hai ma nene, deja deveniti paranoici. Toata chestia asta a fost implementata special sa-ti pice tie site-urile. Nu?
    Din moment ce anumite domenii EM si-au pastrat pozitia ori au crescut iar altele au picat de tot, inseamna ca nu aveau ce cauta acolo. In niciun caz ca update-ul nu se aplica in toate cazurile.

Am citit cateva articole pe aceasta tema si in niciunul nu scria ca domeniile EM sunt dezavantaje ci doar ca nu mai sunt avantajate. Nu ar avea nicio logica sa-ti pice site-ul daca aveai ceva care avea cu adevarat ce sa caute in primele pozitii.
    In ultima vreme chiar si in cautarile din RO, la orice cautare, primeai in prima faza domenii EM facute pentru afiliere si abia dupa astea ceva mai relevant.
    Nu e vorba de site-ul meu, e vorba in general si nu mai bate campii ca esti pe dinafara.
    Update-ul asta a afectat site-uri exact match care nu aveau treaba nici cu afiliatii nici nu se incadreaza in ceea ce numesti tu "...daca aveai ceva care avea cu adevarat ce sa caute in primele pozitii."
    Algoritmul a lovit la gramada, nu esti tu in masura sa judeci care ce poztii merita, au scapat in mare site-urile vechi cu mare autoritate si daca nu sunt neaparat branduri.
    Iar eu vorbeam de .com nicidecum de .ro unde nu am astfel de probleme.

Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 20th September 2011, 13:29
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 12:54
  3. Adwords campaign - Broad match vs Exact match
    De dany24ro în forumul Adwords
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 27th October 2010, 12:58
  4. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 21:33

Permisiuni postare