Pagina 13 din 13 PrimulPrimul ... 3111213
Rezultate 121 la 125 din 125

Subiect: Modificare MAJORA de algoritm - Vineri 28 sept 2012 - "Exact match" - GONE

dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    45
    Posturi
    364
    Putere Rep
    30

Implicit

Bravo Cristina, in sfarsit un picior pus in prag!
    Revenind acum la subiect, va dau un exemplu pe una din nisele care ma intereseaza, desigur e vorba de .com
    Cum detin cateva site-uri de jocuri in lb. engleza, ma intereseaza printre altele sa rankez bine la cautarea "barbie games".
    Ei bine, un emd de care ma ocup desi a fost in top 5, sau top 10, in ultima vreme top 20 pentru cca 2 ani, a ajuns acum pe locul 550.
    Vreau sa va dau acest exemplu ca sa intelegeti ce efecte are acest algoritm asupra rezultatelor cautarii.
    Asadar, am zburat unde nu ma mai gaseste nimeni, au urcat insa in top 5, site-uri care nici pe departe nu pot fi considerate branduri sau relevante pentru cautare.
    Astefel, ne uitam pe google.com la rezultatele cautarii barbie games si gasim pe locul 3 un site (game4barbie dot com) pe care daca va uitati, realizati ca e "brand" pe acesta nisa.
    Mai exact, nu are text pe index, decat chat intre useri care nici nu inteleg in ce limba este, categoriile contin "bad english", jocurile au descrieri scurte de genul, "foloseste mouse-ul pentru a juca" sau "creeaza costumul care i se potriveste mai bine si vei avea parte de o noapte de neuitat", pe langa asta, categoriile contin alt tip de jocuri decat se specifica.
    Bun, ma uit in codul sursa al indexului:
    la meta keyw: apare cuvantul games aproape la fiecare expresie trecuta, iar descrierea este doar o insiruire de cuvinte cheie copiate de la meta keywords.
    Link-uri de abia are si nu s-a optimizat pentru "barbie games", foloseste anchor in link-uri ori url propriu, ori o expresie de genul "Game 4 Barbie".
    Ei bine, google considera ca acest site merita sa fie pe locul 3 la aceasta cautare si sa obtina astfel un trafic consistent (alexa arata un plus de 550% la trafic pe ultimele 3 luni), iar tot ce a fost pana acum in top 10, sau 20, a zburat catre fundul clasamentului.
    Concluzia mea este ca au fost protejate brandurile pe fiecare nisa dar unde era multa autoritate, in top 10 insa s-au produs modificari penibile.
    Practic daca vrei sa rankezi la cooking, iti iei un domeniu legat de fishing si dupaia scrii articole despre cook some fish.
    Si nu cumva sa pui anchoruri cu cooking ca zbori la coada clasamentului, ci iti pui cu fishing sau cook some fish ca sa rankezi la cooking. Varza!

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    93
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    93

Implicit

Citat Postat în original de Cristina Andrei Vezi Post
    Un site ca SEOBook nu va fi niciodata penalizat.

seo book - Google Search
    SeoBook cred ca a devenit brand

@dary5ro
    Daca are drept ancora "Game 4 Barbie" si nume domeniu poate google considera Game 4 Barbie ca fiind brand, nu considera ca este EMD
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    48

Implicit

Poate ar fi logic sa consideram acum, EMD-ul drept un signal (azi, negativ), si nu un factor direct in ranking. Eu asa vad ca se aplica.

Daca restul de signals este ok, domeniul EMD functioneaza inca. Daca insa se ajunge la o anumita masa critica de semnale negative, apare penalizarea. Un aspect important pare sa fie faptul ca signal-ul EMD pare sa actioneze ca un multiplicator, actionan simultan si proportional cu densitatea de keyword-uri EMD-related in portofoliul de ancore inbound.

valentino este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    28th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    33
    Posturi
    667
    Putere Rep
    23

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Trebuie sa ma abonez si eu la discutia de aici.

In weekend am plecat la munte, frumos, relaxare, vreme buna. Am mai intrat sa`mi verific AdSense`ul din cand in cand, asa cum fac de obicei. Scaderi foarte mari pe al doilea site din semnatura mea. Dat fiind faptul ca e un EMD, m`am speriat putin, am zis ca gata, o fi afectat si asta. Sambata venituri infime pe el, duminica la fel. Cand am ajuns acasa am intrat si pe analytics sa vad ce se intampla cu traficul. Scazut destul de mult pe principalele cuvinte cheie targetate. De la pozitia 1-2 am ajuns pe pagina 4-7. Nu sunt pe locul 550, cum spun altii, dar imi e clar ca a fost afectat de acest nou algoritm.

Apaream pe prima pagina la google images pentru cautarea 'facebook' cu 2 poze. Nu mai apare niciuna. Cred ca e totusi posibil sa am cam multe linkuri pe cuvinte cheie, desi am si pe cuvinte gen 'Alex' chiar link. Vreun sfat pentru a repara ceva?
    Prind toate reducerile de pe www.redumag.ro

diasomie este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    43
    Posturi
    417
    Putere Rep
    20

Implicit

Mi-a disparut de pe piata complet un site EMD, bibilit de 2 ani de zile, continut , blog etc. Poate prea ..optimizat...Ulterior l-am mai analizat mai serios si am vazut ca predominau KW pe EMD si continutul lui avea un procent cam mare de cuvinte cheie.
    Tot ce aveam gunoi, vre-o 10 situri EMD nesimtite ( noi, sub 5 luni de viata) cu 1-2 articole optimizate pe KW pe ele si cateva linkuri , TOATE au avansat masiv.

AIUREA
    vand ace acupunctura SuJok si ace acupunctura argint, in Bucuresti si in tara

Pagina 13 din 13 PrimulPrimul ... 3111213

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 20th September 2011, 13:29
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 12:54
  3. Adwords campaign - Broad match vs Exact match
    De dany24ro în forumul Adwords
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 27th October 2010, 12:58
  4. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 21:33

Permisiuni postare