Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Exact match, brand match si cat trebuie sa variem anchor text-ul

Maldinii este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    13th September 2010
    Locaţie
    Rennes
    Posturi
    842
    Putere Rep
    28

Implicit Exact match, brand match si cat trebuie sa variem anchor text-ul

Desi este relativ vechi studiul, este foarte interesant .Tipul a analizat 10 keyword-uri de top, primele 10 rezultate si cam asa arata rezultatele :

Aici este o imagine pentru nisa parfum :

Dupa cum vedeti nu este nici un site in top 5 cu mai mult de 30-40% exact match, unele au chiar 10% .

Ceea ce vrea el sa zica este ca poate fi un fel de "penalizare" pentru cei care chiar daca au mai multe link-uri, vechime, root domains si 80% exact match sa rankeze pe 8, iar altele cu mai putine link-uri si mai multe exact match pe brand , rankeze mai sus.

Cititi mai bine toate detaliile AICI daca suna interesant.
    Codeinwp.com - Wordpress experts

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    42
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    90

Implicit

Sincer eu nu prea sunt sigur ca am inteles foarte bine articolul,
    O intrebare "exact match brand" se refera la ancora care contine numele domeniului sau a brandului?
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    13th September 2010
    Locaţie
    Rennes
    Posturi
    842
    Putere Rep
    28

Implicit

exact match brand se refera la : sarcina-nasterea.ro , Sarcina si nasterea pentru mamici si burtici. , sarcina nasterea , sarcinanasterea . Adica texte naturale de genu : Am vazut pe sarcinanasterea ceva interesant .. etc .

Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    986
    Putere Rep
    40

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Sincer eu nu prea sunt sigur ca am inteles foarte bine articolul,
    O intrebare "exact match brand" se refera la ancora care contine numele domeniului sau a brandului?
    Nu exista termenul "exact match brand" in articol.

Exact match = potrivire anchor link cu keyword query. Ex pt cautarea masini, cate linkuri au anchor text masini.
    Brand match = potrivire anchor link cu numele siteului. Ex pt cautarea masini, cate linkuri au anchor text autovit, pt siteul autovit.

Testingul mi se pare inconclusiv, pt ca nu separa domeniile emd, sau domeniile keyword. De ex, pt search engine optimization, nr 2 e searchengineoptimization.org . Cand a calculat procentul de linkuri cu anchor "search engine optimization" le-a definit ca exact match sau ca brand match? Cel mai probabil le-a definit ca brand match dupa graficele respective, cand in realitate exact match = brand match in cazul asta.

Later Edit:

Autorul original a publicat ulterior un alt articol mentionand ca testingul initial a fost gresit si irelevant. Vedeti completarea aici.

Explicatia e ca siteurile care rankau in top nu aveau anchor text links catre homepage, dar aveau o groaza de anchor text links catre pagini interne, ceea ce le facea sa rankeze pt cuvintele respective cu homepage.

Oricum interesant de analizat.
    Ultima modificare făcută de Nic; 20th September 2011 la 12:05.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    42
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    90

Implicit

Citat Postat în original de Nic Vezi Post
    Explicatia e ca siteurile care rankau in top nu aveau anchor text links catre homepage, dar aveau o groaza de anchor text links catre pagini interne, ceea ce le facea sa rankeze pt cuvintele respective cu homepage.
    Am descoperit si eu tehnica asta si am succes cu ea
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    13th September 2010
    Locaţie
    Rennes
    Posturi
    842
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de Nic Vezi Post
    Nu exista termenul "exact match brand" in articol.

Exact match = potrivire anchor link cu keyword query. Ex pt cautarea masini, cate linkuri au anchor text masini.
    Brand match = potrivire anchor link cu numele siteului. Ex pt cautarea masini, cate linkuri au anchor text autovit, pt siteul autovit.

Testingul mi se pare inconclusiv, pt ca nu separa domeniile emd, sau domeniile keyword. De ex, pt search engine optimization, nr 2 e searchengineoptimization.org . Cand a calculat procentul de linkuri cu anchor "search engine optimization" le-a definit ca exact match sau ca brand match? Cel mai probabil le-a definit ca brand match dupa graficele respective, cand in realitate exact match = brand match in cazul asta.

Later Edit:

Autorul original a publicat ulterior un alt articol mentionand ca testingul initial a fost gresit si irelevant. Vedeti completarea aici.

Oricum interesant de analizat.
    Mersi de completare Nic si de precizari , eu nu am avut timp sa citesc mai mult, am postat pentru ca subiectul (brand-ul in anchor) e interesant de discutat .

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. acelasi anchor text catre 2 domenii diferite
    De whitet în forumul Teste
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 15th June 2011, 21:54
  2. Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 7th January 2011, 17:14
  3. Adwords campaign - Broad match vs Exact match
    De dany24ro în forumul Adwords
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 27th October 2010, 11:58
  4. Alt tag ca anchor text?
    De Tudi în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd January 2008, 09:18
  5. anchor text nelamurire
    De w3bmaster în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 6th November 2006, 19:48

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •