Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Cum rezolvam problema cu paginarea?

Maldinii este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    13th September 2010
    Locaţie
    Rennes
    Posturi
    842
    Putere Rep
    29

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit Cum rezolvam problema cu paginarea?

Daca nu se intelege din titlu ma refer la cazul in care avem un articol compus din 3 parti, sau avem o categorie pe mai multe pagini, sau chiar prima pagina are subpagini .

Eu personal am preferat sa blochez indexarea subpaginilor chiar daca pierdeam din continut pentru a pastra o relevanta cat mai mare, si a evita probleme de continut duplicat, sau sa am 10 pagini cu acelasi lucru, spus cu alte cuvinte .

Se pare ca acum vine cu cateva solutii pentru aceste probleme :

1.rel="next" and rel="prev" folosite pe ( 1,2,3..etc)

2.Cream o pagina view all, si o indexam pe asta, iar pe 1,2,3 punem rel canonical catre ea .

Mai multe detalii : AICI
    Codeinwp.com - Wordpress experts

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    42
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

Eu nu sunt de acord cu asta, cu cat pagina aceea de tip view all este mai mare cu atat se "dilueaza" cuvintele cheie, si apoi acele sub pagini ale categoriilor ofera si ele link-uri interne catre articole, cu cat sunt mai putine link-uri interne pe pagina cu atat creste valoarea.
    Eu de jumatate de an am inceput sa imi "hranesc" si anumite sub pagini cu link-uri si efectul sa simtit imediat
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    13th September 2010
    Locaţie
    Rennes
    Posturi
    842
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Eu nu sunt de acord cu asta, cu cat pagina aceea de tip view all este mai mare cu atat se "dilueaza" cuvintele cheie, si apoi acele sub pagini ale categoriilor ofera si ele link-uri interne catre articole, cu cat sunt mai putine link-uri interne pe pagina cu atat creste valoarea.
    Eu de jumatate de an am inceput sa imi "hranesc" si anumite sub pagini cu link-uri si efectul sa simtit imediat
    Cum sa se dilueze ? Nu se pierde nimic, o sa ai doar 1 singura pagina cu aceeasi putere ca toate celelalte, da cu mai multe link-uri interne, dar puterea fiind mai mare, puterea/link e aceeasi .Cred ca ti-a scapat ceva..

Importanta este pana la urma experienta userului , si nu vrea nimeni sa caute ceva pe google si sa gaseasca page2 apoi treburile astea sunt pentru google sa il ajuti sa stie care pagini spun acelasi lucru, si sa duca valoarea uneia doar .

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    42
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

Legat de experienta userului, fiind o pagina mai lunga se incarca mai greu, este mai greu de urmarit se da mult scroll
    diluarea cuvintelor cheie, sa spunem ca acea pagina ar iesi la cautarea "masini" avand densitatea de 2% pentru ca in 3 titluri de articole si in descrierea lor este cuvantul respectiv, daca unesti toate cele 3-10 pagini densitatea cuvintelor cheie scade mult.
    La fel si cu relevanta link-urilor interne
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    13th September 2010
    Locaţie
    Rennes
    Posturi
    842
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    Legat de experienta userului, fiind o pagina mai lunga se incarca mai greu, este mai greu de urmarit se da mult scroll
    diluarea cuvintelor cheie, sa spunem ca acea pagina ar iesi la cautarea "masini" avand densitatea de 2% pentru ca in 3 titluri de articole si in descrierea lor este cuvantul respectiv, daca unesti toate cele 3-10 pagini densitatea cuvintelor cheie scade mult.
    La fel si cu relevanta link-urilor interne
    Este vorba de experienta user-ului pe motoarele de cautare. Legat de diluarea cuvintelor cheie, ok pierzi din densitate la masini, dar daca site-ul nu este de masini nu te intereseaza asta (daca ar fi de masini, ar fi in mai multe articole ) , cu articolele alea o sa rankezi separat, sau daca sunt mai multicele , le pui un tag/categorie masini si rankezi cu pagina respectiva .

Tu nu ai control la subpagini, continutul se schimba mereu, poate acum pe pagina2 sunt masini , maine sunt gaini, nu poti face optimizare.Mie mi se par destul de clare lucrurile ..

Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    42
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    60

Implicit

Eu nu cred ca paginarea e(ra) o problema, ei au omologat doar o metoda (veche). In rest, lucrurile raman asa cum a fost si pana acum, multe site-uri vor avea paginatie traditionala. Asta pana cand platformele vor adera la genul asta de paginare.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Problema cod postal ? care este problema ?
    De Guess Who în forumul Adsense
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 10th April 2011, 20:37
  2. Problema FTP
    De steff în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 28th March 2008, 23:09
  3. Problema cu un PM
    De c_n_m în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 14th September 2007, 19:33
  4. Problema
    De Cristian Mezei în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 6th March 2005, 20:16

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •