Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 27 din 27

Subiect: Experiment 1: influenta in SERPS a extensiei domeniului

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    48

Implicit

Felicitari pentru test.

Ar fi insa interesant de facut, si un test intre .com si .ro, in acelasi conditii si pe acelasi nume de domeniu...

Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    43

Implicit

Citat Postat în original de emm Vezi Post
    Ar fi insa interesant de facut, si un test intre .com si .ro, in acelasi conditii si pe acelasi nume de domeniu...
    In una din cele 3 nise inclusesem si un ro, nu am pomenit in primul post. Din pacate rezultatele nu au fost chiar asa de spectaculoase (intrari sporadice in pagina 2 pentru com, ro si info) si pozitiile in SERPS nu s-au stabilizat, iar diferentele intre ele au fost mari (pozitionari intre paginile 2-8).
    Toate combinate (doar un singur "set" de domenii implicate, rezultate aflate prea putin in "aria de click", un anumit procent de diferentiere a conditiilor in care au fost puse siteurilor datorita sistemului simulat entropic de IB-uri samd) au marit marja de eroare si astfel n-am indraznit sa trag nicio concluzie.
    Ezit sa mai reproduc testul fiindca acesta a implicat utilizarea unor resurse proprii de IBL-uri si dupa momentul 25.04.2012 ma tem ca google si-a schimbat comportamentul de la justitiarul "mai bine sa scape zece vinovati decat sa condamnam un nevinovat" la tiranicul "decat sa scape un vinovat, mai bine sa infunde puscaria zece nevinovati".

Poate ca intr-un chestionar isi vor exprima mai usor parerile multi din memvbrii seopedia: Diferenta valoare domenii ro / intl

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    48

Implicit

Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    "...decat sa scape un vinovat, mai bine sa infunde puscaria zece nevinovati".
    Bine zis.

felix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Locaţie
    Dubai
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.241
    Putere Rep
    35

Implicit

.info par destul de privilegiate, am inceput un test acu 2 luni pe un .info si merge destul de bine, il monitorizez zilnic, la cateva cautari a urcat in top 10, sa vedem in urmatoarele 30-60 de zile ce face, revin cu rezultate.
    KiwiGym Magazin Online de Suplimente pentru Culturism si Fitness

100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    32

Implicit

.info , sa aiba legatura cu faptul ca Godaddy nu mai ofera .info pe cativa centi? oare... Ca ofera. info gratis cu un .com e altceva dar trebuie sa platesti mai mult de 89 de centi cat stiu ca era intr-o vreme.
    Ma gandeam acum la un .co.cc, un .tk nu cred ca sunt egalul unui .ro, .com. Mergand mai departe trateaza oare Google diferit .co si .cc (intre ele).
    Ce se va intampla cu domeniile .free,
    Eu interpretez ce zice Google cam asa, toate domeniile sunt promovabile dar nu toate egale in orice conditii.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    121
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    121

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Diferente intre tdl-uri exista, mai ales daca vb de .cc sau .tk, iar asta se observa prin faptul ca nu dam (eu cel putin) de ele pe nici o cautare. Ar fi mai interesant daca am posta, linkuri pe anumite nise unde google ofera in rezultate "exotice".

Info costa putin la inregistrare, dar la reinoire nu mai e asa ieftin

Nu poti compara .com cu un .ro tocmai pentru ca site-urile nu sunt identice!

Sunt foarte multe tdl-uri care au rostul de a "targeta" site-ul intr-o anumita tara (.ro, .de, .no.....cc) sau generaliste (.com,.net,.info,.biz,.... .ws, .co) si aici cred ca google face un pic de diferenta dupa un patent simplu (limba continut, content, targetare in wmt , linkuri....).

Cred ca ai un MARE dezavantaj daca incerci sa-ti promovezi firma de curatenie pe un domeniu .tk (curatenie.tk), cu content in limba romana, linkuri generaliste, si cu target in WMT pe romania, cand .tk = "Tokelau este un grup de trei atoli tropicali din Pacificul de Sud, teritoriul aparținând Noii Zeelande. De la nord-vest la sud-est acești atoli sunt: Atafu, Nukunonu și Fakaofo." sau .cc = "Insulelor Cocos sunt un grup de insule din Oceanul Indian"

Offtopic: Nu mai vb de "brand" pentru ca oricum in romania nu se cauta "brand" decat teoretic, in practica e doar exact match. Sunt curios cum poti faca reclama offline la un domeniu super bun gen: mancare.cc Cum spui? Mancare punct "ce-ce" si eu inteleg mancare punct "caca".

Parerea mea este ca trebuie luat in calcul si scopul site-ului, iar in functie de scop si bineinteles "exact match" sau "brandabil" se alege tdl-ul. EU de exemplu am ales sa cumpar vacanta.com in detrimentul vacanta.ro pentru ca serviciile oferite sunt "internationale" nu doar pentru Romania. Daca ofer servicii doar pentru romania, aleg oricand un ro, nu pot inregistra inchiriez.com cand eu public doar anunturi in Romania, deci aleg inchiriez.ro.

Daca ofer informatii despre o anumita nisa sau am un blog (.me), aleg .info. Nu aleg .info daca ofer servicii. Aleg .net, .org sau .biz pentru impingatoare sau in cazul in care nu gasesc chiar nimic liber, dar .biz nu poate devenii un brand, implicit un domeniu pe care sa il tastezi in browser sau in search. .net si .org, sunt brandabile in functie de nisa. haine.net (haine pe net), asigurari.net (asigurari pe net).....dar nu domeniu ce contine online, xxxonline.net suna naspa, pare pleonasm, ...... .org dupa cum spune si numele se preteaza pentru organizatii ca institutie sau organizat (a, e). De ex am luat licitatie.org pentru ca suna bine (licitatie organizata de anaf, bcr, ....).

Cand oferi servicii cu domenii generaliste .biz, .org, .info, .me, .eu, e foarte greu de a crea un domeniu brandabil pentru Romania. .ro, .com si .net sunt favorite. (nu suport subdomeniile: .com.ro, .info.ro.... care se dau drept domenii )

Discutia e lunga, dar discutii despre brand sau brandabil nu sunt inca de interes pe seopedia, acum e la putere "exact match" = optimizare mai usoara! Dar eu le recomand clientilor domenii brandabile, fara exact match, daca vor proiecte de viitor, niciodata exact match. Cred de altfel ca dupa update-ul de "brand" (inceput cu cele 7 rezultate), urmeaza update-ul de "exact match", care e alt mare bug al lui google. Mai devreme sau mai tarziu o sa dispara avantajul de exact match, pentru ca update-ul de "brand" o sa promoveze fix acest bug, si atunci google e nevoit sa ia masuri.

Atunci se schimba abordarea inregistrarii numelor de domenii, dispar tdl-urile exotice, si se curata un pic rezultatele Abia atunci incepe cu adevarat era serviciilor SEO. NU sunt carcotas , citesc prea des abecedarul!
    Ultima modificare făcută de Tom; 25th August 2012 la 20:31.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    32

Implicit

Avantajul exact match va disparea cand importanta ancorelor mai ales, chiar si a backlinkurilor va trece in plan secund, deocamdata EMD sunt mai puternice si utile ca niciodata de cand cu Pinguin, iti permit sa creezi mai multe linkuri cu keywordul, chiar si URL, acum avantajul EMD e mare.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 48
    Ultimul Post: 18th December 2015, 11:34
  2. Influenta Social Media in algoritmul de ranking al GOOGLE
    De sergiuliano în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 20th August 2012, 17:49
  3. experiment AdSense
    De serban în forumul Adsense
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 28th June 2009, 12:09
  4. Un experiment intr-o zona aglomerata