Pagina 4 din 13 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 125

Subiect: Modificare MAJORA de algoritm - Vineri 28 sept 2012 - "Exact match" - GONE

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    48
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    48

Implicit

Cu fiecare algoritm nou, exista si o gramada de collateral damage.

scoopo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Locaţie
    constanta
    Vârstă
    35
    Posturi
    409
    Putere Rep
    22

Implicit

Din pacate aces update a fost anuntat # nu si-l doreste nimeni..# .Din pacate sau din fericire multi pentru alti,ce-i care au driblat mult timp primele pozititi prin simplu fapt ca s-au gandit sa i-a exact mach,si au urcat 20-30-40 de articole si au ajuns 1-2-3 si cumparat 4-5 linkuri,s-a dus grozavia asta...Acuma nu inseamna ca cine are exact mach si a muncit la el fresh content zilnic articole de calitate,linkuri naturale (branding etc) vor cadea si ei....din ce vad au disparut pe anumite cuvinte cheie exact ce nu merita sa fie acolo ma refer la primele 10 pozitii.Deci ce-i care au pierdut,au facut loc la alti care ar trebui sa posteze si ei....daca nu vom vedea doar partea proasta a lucrurile.Detin in jur de 40 de site-uri Exact mach 5 penalti total la ele nici nu le m-ai gasesc nici dupa url ,erau pentru redirecturi etc .cele care doar am scris aproape zi de zi cate un articol pe ele culmea au urcat si cate 40 de pozitii ...deci eu sunt un caz de mijloc am pierdut da am si castigat...Sa cautam laptopuri locul 1 emag. locul 2 ? ce cauta un domeniu acolo care nu s-a scris nimik pe el de 1 an...asa ceva sincer trebuie sa dispara..e in fata la cel.ro altex evomag.ro etc...Deci pentru uni a fost bine pentru alti rau... sa fim realisti

Dude este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    21st December 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    60
    Putere Rep
    26

Thumbs down -80 %

Asa cum era de asteptat aceasta modificare facuta de Google se traduce intr-o scadere cu 80% a traficului si implicit a veniturilor pentru site-ul din portofoliul propriu afectat, care a facut un salt maaaaaare de pe prima pagina undeva dupa primele 200 de rezultate.

As vrea sa cred ca aceasta modificare aduce lucruri bune. Ca utilizatorul google gaseste acum site-uri mai relevante insa am inca rezerve serioase legate de asta. De aici si parerea ca se va mai lucra la acest update.

I. Laurentiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    28th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    29
    Posturi
    692
    Putere Rep
    24

Implicit

Sa mai asteptam si sa nu ne pripim in afirmatii.
    Mie mi-au zburat (in pagina 2) domeniile ceva mai noi (online de maxim 1 an) si updatate rar. Cert e ca nu e vorba de vreo penalizare ci mai degraba au picat pentru ca n-au mai primit continut de ceva luni bune.
    Domeniile mai vechi (de 2-3 sau mai multi ani) sunt inca acolo, pe pozitia 1-2. Unul dintre ele chiar a urcat pe 2 dupa ce i-am mai adus ceva linkuri in ultima luna si cred c-o sa urce pe #1 in maxim 2-3 saptamani.

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

Si inca o chestie importanta, zic eu: Toate domeniile care au picat aveau tld-uri internationale...cele .ro au ramas pe pozitii.
    Vand pachet de advertoriale pe site-uri autoritare -> vezi oferta
    Ai nevoie de un site profi pentru afacerea ta? Contacteaza-ma!

matei este conectat acum Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    31
    Posturi
    883
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de I. Laurentiu Vezi Post
    Sa mai asteptam si sa nu ne pripim in afirmatii.
    Mie mi-au zburat (in pagina 2) domeniile ceva mai noi (online de maxim 1 an) si updatate rar. Cert e ca nu e vorba de vreo penalizare ci mai degraba au picat pentru ca n-au mai primit continut de ceva luni bune.
    Domeniile mai vechi (de 2-3 sau mai multi ani) sunt inca acolo, pe pozitia 1-2. Unul dintre ele chiar a urcat pe 2 dupa ce i-am mai adus ceva linkuri in ultima luna si cred c-o sa urce pe #1 in maxim 2-3 saptamani.
    Sunt situatii si situatii. Iti pot spune ca site-ul meu afectat cel mai grav de acest update e un site actualizat de aproximativ 20-25 de ori pe luna. Mai mult, in ultimele saptamani mai toate articolele au primit share-uri si link-uri naturale, semn clar ca articolele erau... quality content. Nu asta e ce vrea Google de fapt? Ideea e ca am scris intotdeauna content original, nu am adus link-uri (nu era nevoie deoarece site-ul primea link-uri naturale destule)... pe scurt, nu am facut nimic gresit. Cu toate astea, s-a dus peste 80% din trafic in doar o noapte. Am facut o cerere de reconsiderare insa nu stiu cat de mult ma va ajuta.
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

Cristian D este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th May 2012
    Locaţie
    Pitesti
    Vârstă
    29
    Posturi
    293
    Putere Rep
    0

Implicit

Mie un domeniu .ro exact match mi-a ajuns pe pozitia 10 dupa 19, asta dupa ce inainte de update scadea cu cate 1-2 pozitii la 1-2 zile. Poate ajuta pe cineva...

dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    46
    Posturi
    364
    Putere Rep
    30

Implicit

La fel si la mine, am pierdut trafic pe un site de care ma ocupam dar am castigat pozitii si trafic la un site care nu este exact match si de care nu ma ocup de peste 1 an de zile, era efectiv parasit, in deriva.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    121
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    121

Implicit

Update-ul nu e inca activ pe .ro, e valabil doar pt engleza! E foarte posibil ca modificarile pe .ro sa nu aiba legatura cu acest update!

Pentru .com, .co.uk se simte din ce in ce mai mult.

Pe .ro se poate simtii doar din cauza deindexarii anumitor site-uri english care va dau linkuri! Fara sa conteze inca acest update!
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Guess Who este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th January 2011
    Locaţie
    Romanian, Constanta
    Vârstă
    30
    Posturi
    526
    Putere Rep
    0

Implicit

Tom, esti sigur ca nu este activ si pe .ro ?

inscaun este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    30th March 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    37
    Posturi
    868
    Putere Rep
    30

Implicit

eu pot sa spun ca sunt printre fericiti, mi-a omorat concurenta, rankez pe super pozitii acum pe un site pe.ro , concurenta fiind pe emd
    la com-uri emd, am scazut doar cu 1 din 5(am scazut 4 pagini), dar meritam - nu am mai facut nimic pentru el de mai bine jumatate de an.

Pagina 4 din 13 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 20th September 2011, 13:29
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 12:54
  3. Adwords campaign - Broad match vs Exact match
    De dany24ro în forumul Adwords
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 27th October 2010, 12:58
  4. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 21:33

Permisiuni postare