Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 29 din 29

Subiect: Crearea unui site cu rezultate organice bune, dupa noile reguli

  1. #21
    Avatarul lui Cristian D
    Cristian D este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th May 2012
    Locaţie
    Pitesti
    Vârstă
    32
    Posturi
    293
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de RoManiac Vezi Post
    Ramai la nivelul asta si va fi ok. Personal nu folosesc decat extrem de putin softuri SEO. Totul il fac ochiometric si incerc sa creez un echilibru intre roboti si vizitator ca si continut , formatare in pagina etc etc. Degeaba as folosi de exemplu un soft de calculare a densitatii cuvintelor in pagina. Pe o pagina de produs am mai mult continut iar pe alta mai putin. Daca eu decid ca in pagina numele produsului sa apara de 3 ori dorind sa targetez pe acea expresie nu mai am cum sa tin densitatea constanta. Pentru ca nu toate produsele au acelasi numar de cuvinte in descriere. Si asa mai departe ...

    Lasa softurile deoparte si pune mana practic sa vezi cum stau lucrurile . Ochiometric cum am spus mai sus pastrand limita bunului simt intre roboti si vizitator. Softurile tin mai mult de partea de teorie si oricum valorile ce ar trebui sa apara in pagina nu sunt standardizate prin nu stiu ce conventie asupra carora Google sa fi cazut de acord cu webmasterii.

    Si sa mai ti cont de un lucru care se poate aplica oricand si in viata de zi cu zi. Excesele nu fac bine aproape niciodata indiferent de natura lor. Asa si in SEO . Nu abuza foarte mult ca te frigi. Dar pentru a realiza care e limita pana la care poti impinge lucrurile ai nevoie de experienta practica si in nici un caz de softuri si teorie.
    Softurile le poti folosi pentru analiza datelor externe. Daca iti mai sunt la locul lor linkurile , care iti este locul pe cuvintele si expresiile targetate etc etc ... dar nu pentru verificarea diferitilor parametri onpage.
    Multumesc de reply RoManiac, total de acord cu ceea ce spui. Ieri am cumparat un domeniu pentru un nou proiect si o sa incerc sa-l "urc" folosindu-ma doar de articole scurte ~ 300 cuvinte. Poate nu va fi acest factor deciziv pentru cazul meu, dar cred ca o sa-mi pot face o idee despre cum stau lucrurile intr-adevar.
    O opinie personala, strict din experienta mea, dar vizitatorilor nu le prea place sa piarda timp citind articole foarte lungi, unii se plictisesc la filme de 2 ore (ca o paranteza) si daca e musai sa fie un articol lung, sa fie foarte bine structurat cu heading-uri, subpuncte, poate si o a doua culoare in text etc.

  2. #22
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Ma refeream la soft din cu totul alt punct de vedere: Softurile sunt bune pentru o verificare rapida, si ca economizoare de timp.

    De exemplu iti pot arata intr-un mod foarte usor, ca in anumite pagini nu ai pus tagul titlu, sau ca respectivul cuvant cheie apare o singura data sau deloc in pagina (sau diferit de numarul pe care il consideri optim pentru pagina respectiva) etc etc. Nu era vorba de analiza densitatii la precizie, care dealtfel nu cred ca are niciun sens - densitatea optima oricum se stabileste prin incercari.

    Sigur ca se poate si fara soft, dar trebuie lucrat cu mai multa atentie. Mie imi salveaza o gramada de timp, atunci cand sunt multe pagini de analizat. Iar timpul ma costa mai mult decat 99$ platiti o data.

    LE: E ca si in mecanica: Ai de pilit un fier, poti sa rezolvi folosind o pila, lucru care iti va lua mult timp. Sau poti sa achizitionezi un polizor de mana si sa termini treaba rapid.

    Timpul inseamna bani. Pentru mine unul, timpul e mai scump decat softul.

  3. #23
    Avatarul lui Cristian D
    Cristian D este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th May 2012
    Locaţie
    Pitesti
    Vârstă
    32
    Posturi
    293
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    Timpul inseamna bani. Pentru mine unul, timpul e mai scump decat softul.
    De acord iar. Momentan, castigurile in cazul meu nu-s indeajuns ca sa-mi permit astfel de softuri si nici nu am nevoie de ele la acest nivel.

  4. #24
    Avatarul lui adicom
    adicom este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    35
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Foarte interesant topicul, am invatat multe citind opiniile lui emm. Am si eu o intrebare totusi, vreau sa incep un proiect ce se bazeaza in special pe crearea de content. Din ce am citit pana acum am inteles ca e deajuns 300-400 de cuvinte pentru un articol, si o densitate potrivita a keywordurilor. Insa poti sa ridici un site folosind doar content? Nu vreau sa folosesc deloc metode pe care Google le-ar putea considera spam pe viitor. Inteleg ca nimic nu e sigur, si nimeni nu poate sti ce ne rezerva Google pe viitor, insa vreau un proiect pe termen lung, care nu poate fi atins de schimarile care ar putea aparea in motoarele de cautare. Cum am precizat, e un proiect pe termen lung, deci nu urmaresc venituri in primele luni.

    Sper sa nu par naiv!

  5. #25
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de adicom Vezi Post
    Insa poti sa ridici un site folosind doar content?
    Pe scurt, nu.

    Promovarea offsite, structura de link-uri inbound este la fel de importanta ca si contentul. Ai nevoie de autoritate, nu doar de content original. Adica de amandoua.

    Singura exceptie ar putea fi, daca ai un content atat de bun, incat sa devina viral. Insa asta e mai greu.

  6. #26
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Nu se poate fără backlinkuri, dar acum se poate fără a exagera.

    După pinguin și panda nu mai e nevoie de mii de linguri pentru a ranka pe keyworduri competitive.

    20-30 linkuri foarte relevante și de calitate mare sunt de ajuns.

  7. #27
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de Alex Dumitru Vezi Post
    Nu se poate fără backlinkuri, dar acum se poate fără a exagera.

    După pinguin și panda nu mai e nevoie de mii de linguri pentru a ranka pe keyworduri competitive.

    20-30 linkuri foarte relevante și de calitate mare sunt de ajuns.
    Depinde mult la ce ne referim.

    Poti avea ranking si cu 30 de link-uri bune, totusi atunci cand ai 300, nu te poate depasi un site de calitate similara dar cu 30 de link-uri, decat eventual daca optimizarea ta inpage este varza.

    Numarul conteaza inca, si face diferenta. La doua situri optimizate intern la nivel comparabil sa zicem, numarul de linkuri inbound (de calitate) poate face diferenta intre locul 1 si celelalte.

    Cu 30 de linkuri bune poti avea ranking bun, mai ales daca urmaresti o nisa ingusta. Daca insa urmaresti sa creezi un site major, cu mii de pagini care sa rankeze bine fiecare, ai nevoie si de foarte multe link-uri inbound pentru avea suficient link juice in intreaga structura a sitului, astfel incat si paginile tale pe nivelul 2 sau 3 sa rankeze bine. Deci, depinde de proiect. Daca nu ai suficient juice, numarul de pagini indexate din site poate sa scada comparativ cu cele existente, iar multe din paginile de pe ultimul nivel sa zaca ascunse in adancimea indexului.

    Pinguin da, se leaga de structura si naturaletea inbound link profile, din care motiv este mai bine sa ai 30 de linkuri bune, naturale decat 500 artificiale, cu care ai toate sansele sa zbori din index. Totusi, ramane in continuare valabil algoritmul, in care numarul conteaza, dar si calitatea.

  8. #28
    Avatarul lui adicom
    adicom este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    35
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Ok, multumesc multe pentru raspunsurile rapide. Am inteles ca cea mai buna promovare consta in construirea de linkuri ce vin de pe site-uri cu PR mare sau cu trust, de pe aceeasi nisa (link exchange, cumparare de linkuri etc) si content pe propriul site la greu, unic si informativ. Mai sunt si alte metode mai "mai sigure" sa zic asa?

    Multumesc pt raspuns!

  9. #29
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Eu vorbesc de nise competitive și site-uri mari. Așa am procedat post panda și pinguin și da rezultate excelente.

    O sa dau exemplu un site cu vechime de 6 luni, conținut in engleza și un cctld foarte obscur ( o insula pustie ).

    Am făcut 100 de pagini cu conținut în prima luna și am pus 2-3 linkuri in articole pe bloguri.

    Am continuat sa pompez conținut și foarte puțin link building.

    Acum am 1500 de pagini de conținut și aproximativ 60 linkuri pe care le iau în calcul. Exclud linkurile de la sploguri și alte prostii spam.

    Traficul a crescut încet și constant în majoritatea timpului, dar update-urile panda și pinguin m-au ridicat foarte mult. Am avut creștere și de 100% la panda.

    Totuși am observat ca la fiecare update creste traficul, iar după câteva zile rămân doar cu aproximativ 50% din creștere.

    Acum, după cele 6 luni, arata cam asa:


    Sunt pe telefon și nu pot arata screen shot din analytics, unde am cu 20% mai mult.

    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    Depinde mult la ce ne referim.

    Poti avea ranking si cu 30 de link-uri bune, totusi atunci cand ai 300, nu te poate depasi un site de calitate similara dar cu 30 de link-uri, decat eventual daca optimizarea ta inpage este varza.

    Numarul conteaza inca, si face diferenta. La doua situri optimizate intern la nivel comparabil sa zicem, numarul de linkuri inbound (de calitate) poate face diferenta intre locul 1 si celelalte.

    Cu 30 de linkuri bune poti avea ranking bun, mai ales daca urmaresti o nisa ingusta. Daca insa urmaresti sa creezi un site major, cu mii de pagini care sa rankeze bine fiecare, ai nevoie si de foarte multe link-uri inbound pentru avea suficient link juice in intreaga structura a sitului, astfel incat si paginile tale pe nivelul 2 sau 3 sa rankeze bine. Deci, depinde de proiect. Daca nu ai suficient juice, numarul de pagini indexate din site poate sa scada comparativ cu cele existente, iar multe din paginile de pe ultimul nivel sa zaca ascunse in adancimea indexului.

    Pinguin da, se leaga de structura si naturaletea inbound link profile, din care motiv este mai bine sa ai 30 de linkuri bune, naturale decat 500 artificiale, cu care ai toate sansele sa zbori din index. Totusi, ramane in continuare valabil algoritmul, in care numarul conteaza, dar si calitatea.
    Ultima modificare făcută de Alex Dumitru; 14th September 2012 la 12:11.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 9th April 2012, 14:50
  2. Care metoda da rezultate mai bune?
    De AntonioTony în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 17th November 2011, 16:13
  3. Răspunsuri: 26
    Ultimul Post: 13th November 2010, 23:22
  4. Noile reguli legate de domeniile de internet
    De romania inedit în forumul Domenii web
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 28th June 2008, 19:37
  5. Nise De Piata Pentru Crearea Site-urilor
    De mascatu în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 31st March 2006, 01:13

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •