Nu, doar eu am venit cu ideea asta

Investind bani in Adwords, de pe Facebook, Twitter sperand ca cei ce viziteaza siteul il vor trimite prietenilor si tot asa, vorbim de o lume perfecta.

Dar ai atins un punct bun, o povestioara:

George are un site bun, Vasile unul mai putin bun, Vasile cumpara 50 de advertoriale si ajunge pe prima pozitie, George continua sa investeasca in continut dar nu e remarcat, ceea ce face Vasile e etic incercand sa propulseze un site mai slab in fata celui mai bun a lui George? E normal ca Google sa considere influentele astea nocive pentru ranking si sa le penalizeze? Sunt intrebari care sa si le puna toata lumea pentru ca deseori auzim referiri doar la spam, dar George din poveste are aceeasi frustrare pe care Vasile o are cand un al treilea personaj, Marcel il intrece prin metode de spam. Cine are de suferit? calitatea, in toate cazurile