Daca ati remarcat cand Matt Cutts vorbeste de seo se refera la on page (Google nu are nimic cu cei ce fac seo, e util pentru aranjamentul in pagina etc), nu stiu sa se fie referit la backlinkuri decat ca spam si tendinta de manipulare si incalcare a normelor. Asta corelat cu ultimele declaratii duc la concluzia ca Google vrea sa impinga mai mult motorul de cautare spre unul social in care ponderea celor ce voteaza sa fie mult mai mare decat e acum. E greu sa ne imaginam asta acum dar desi +1 pot fi manipulate Google poate avea o istorie mult mai detaliata a lor, cand, cum au fost obtinute, regiune, oras si un sistem de detectare a fraudelor mai bun. Ok nu toti au cont, bun, dar va fi ca la vot, toti au drept de vot dar cine vrea sa voteze sa participe la vot (sa-si faca cont) pentru ca opinia ta conteaza daca te implici si mergi la vot, asta ar fi ideea. Am mai vorbit pe aici de asta, suna infricosator dar teoretic aduce in prim plan oameni care nu puteau sa "voteze", care nu au bloguri, care nu stau pe forumuri dar care sunt consumatori de internet. +1 e menit sa aduca calitatea in prim plan prin implicarea consumatorilor (care doresc), am sustinut si data trecuta, backlinkurile nu reprezinta idealul, sa luam forumurile, cumpar-vand, ce? popularitate, noi fraudam un sistem, fie comentand, fie cumparand linkuri si advertoriale si ne numim white si imaculati (nu ma exclud, eu sunt un fel de spammer) dar sunt obiectiv. Cum poate arata rankingul viitor, ai site nou, Adwords sa atragi trafic sau Digg, Stumbleupon, Facebook, Twitter pentru a primii +1 ca abia apoi sa poti fi pozitionat (backlinkurile cu pondere mai mica decat acum). E un punct de cotitura "companeros" (glumesc) ca si atunci cand EMD era suficient, se pare ca trecem la alta etapa, motorul de cautare social, interactiv. Prin miscarea asta Google rezolva mai multe, va elimina treptat EMD-urile, spamul EMD-urilor ca tot zice, brand, brand, brand. Desigur unii vor incerca sa faca retele cu mii de oameni reali care sa voteze, dar sunt mai simplu de prins, se infilteaza om in retea, creaza panica, sirul constant (ca trebuie sa fie oarecum constant (raport trafic +1 etc) de voturi se intrerupe, siteul e penalizat. Ideea initiala si permanenta a Google a fost oamenii sa spuna, consumatorii (sa puna link) nu tu sa influentezi, si +1 ii ajuta in planul asta de eliminare al artificialului, consumatorul de internet (interesat) "sa puna votul".
Se apropie sfarsitul erei backlinkurilor asa cum o stim azi, ceea ce face implementarea +1 e sa dea puterea consumatorului de internet, pentru ca era de pana acum a fost era webmasterilor (cu bloguri etc), incepe era consumatorilor de internet, dupa o perioada de cativa ani de tranzitie, sunt idei si concluzii personale atata tot![]()



Răspunde cu citat