Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: Efectele schimbarii titlului

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.972
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de cris Vezi Post
    tagul titlu trebei sa fie a.i daca cei care acceseaza google si vad mai multe rezultate , tu sa ii atragi prin titlu
    Tag-ul nu ma ajuta, omul vede ca articolul se numeste ďmpozite 2017... el cautand impozite, fiind in 2018, nu se mai oboseste sa citeasca acutualizarile .. bla bla bla... o sa fac o chestie - bag cu H1 : actualizare 2018:...... aici bag vorbarie... in speranta ca Google va prelua partea asta de descriere... oricum titlul ramane si mogaldanii ma sar... asta e netul... nu ai ce face..
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

fanseo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd August 2018
    Locaţie
    cluj
    Posturi
    56
    Putere Rep
    0

Implicit

schimbarea ar trebui sa te ridice dar doar daca vei face un update si in pagina gen "Update 2018" si sa scrii ceva actualizari. Sau sa mai adaugi in titlu pe langa bla bla 2017 "update 2018"
    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Am o problema si nu sunt sigur daxca e ok sa o rezolva in felul urmator: titlul articolului este "bla bla bla 2017" si pare in TOP 3 in SERP, ma gandesc sa schimb in "bla bla bla 2018" si sa las URL, etc identic, poate sa pun un alt h1 in text cu "bla bla bla 2017" , oare care vor fi urmarile in cautare?

Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    447
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de ucozer Vezi Post
    Salut ,

Schimba din 2017 in 2018 , iti scade CTR-ul pe G .

Pune un script daca ai wordpress gen : Article last updated on : zz/ll/year

Adauga 2-3 propozitii noi in acel articol si include cuv. "bla bla bla 2017"

Dupa dute pe Google Webmaster Tools si da un fetch la site si vezi cum se misca kw care te intereseaza , daca a scazut mult , dupa si baga l intr un h2 , si mai poti trimite eventual cate backlinks cu "bla bla bla 2017" sau din alt articol care il ai pe site ( care are ceva backlinks) , trimite un link spre pagina respectiva cu kw care vrei sa rankezi .

BTW : Nu fa ce a zis claudiu " 1. Creezi un nou articol, pt. acelasi subiect 2019, rescris, mai bine documentat, mai vast, mai bun."

Multa bafta !
    De ce sa dai Fetch daca site-ul e bine indexat si crawl budget bun?
    In rest de acord, merita incercat.

De ce sa nu faca? Sunt nise in care ai ce sa scrii pentru un articol up-to-date/year. Un exemplu este cel dat de Rapsodia, legislatie, taxe si impozite, turism, etc.
    Intr-adevar sunt nise unde nu se poate schimba, dar in principiu daca un topic are cautari de tipul "keyword" + an, teoretic ar trebui sa ai spatiu sa vii cu un articol proaspat, cel pe care il ai pentru anul anterior cu pozitii bune va ramane acolo daca nu il duci pe cel nou in zona de "Common content" si duci acel buget de linkuri catre noul articol.
    Fara semnatura.

ucozer este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    6th December 2016
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    22
    Posturi
    62
    Putere Rep
    4

Implicit

Citat Postat în original de Claudyou Vezi Post
    De ce sa dai Fetch daca site-ul e bine indexat si crawl budget bun?
    In rest de acord, merita incercat.

De ce sa nu faca? Sunt nise in care ai ce sa scrii pentru un articol up-to-date/year. Un exemplu este cel dat de Rapsodia, legislatie, taxe si impozite, turism, etc.
    Intr-adevar sunt nise unde nu se poate schimba, dar in principiu daca un topic are cautari de tipul "keyword" + an, teoretic ar trebui sa ai spatiu sa vii cu un articol proaspat, cel pe care il ai pentru anul anterior cu pozitii bune va ramane acolo daca nu il duci pe cel nou in zona de "Common content" si duci acel buget de linkuri catre noul articol.
    Salut ,

Stiu ce zici , de obicei 90% din cazuri este bine sa dai update la content pe pagina respectiva , sa nu faci zeci de pagini cu aceeasi idee ,poate aparea keyword cannibalization si oricum da mai bine la G daca ai o pagina cu mult content , poze , video etc .

Noroc !

fanseo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd August 2018
    Locaţie
    cluj
    Posturi
    56
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Am o problema si nu sunt sigur daxca e ok sa o rezolva in felul urmator: titlul articolului este "bla bla bla 2017" si pare in TOP 3 in SERP, ma gandesc sa schimb in "bla bla bla 2018" si sa las URL, etc identic, poate sa pun un alt h1 in text cu "bla bla bla 2017" , oare care vor fi urmarile in cautare?
    o zicala spune : Daca nu incerci nu o sa stii nici odata cum ar fi fost!. Ceea ce iti spunem noi aici sau mai bine zis concluziile ar putea fi diferite fata de lucrul tau aplicat.

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.972
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de fanseo Vezi Post
    o zicala spune : Daca nu incerci nu o sa stii nici odata cum ar fi fost!. Ceea ce iti spunem noi aici sau mai bine zis concluziile ar putea fi diferite fata de lucrul tau aplicat.
    Eu intreb pentru ca e posibil ca cineva sa fi facut deja, teorie stim toti aici ca de aia citim la greu. Experienta e alta treaba, iar incercarile au si ele rostul lor.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Alado este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    7th September 2018
    Locaţie
    ALL OVER THE WORLD
    Vârstă
    30
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Am facut 10 experimente de curand despre aceasta neclaritate.
    Nu schimba numai anul. Daca vei face asta, vei avea de pierdut.
    Te sfatuim sa schimbi titlul dar sa te bazezi pe acelasi keyword, schimbi H2,H3..Hx si adaugi mai mult continut. Google iubeste partea de "keep up to date your articles", dar uraste modificarea catorva cuvinte. Asta ar fi, sa zicem, modificarea mai lenesa.

Totusi, este mai bine sa faci un nou articol (fresh content), cu totul. In articolul vechi sa incluzi link spre articolul nou (astfel vei pasa ceva din PR juice de la cel vechi la cel nou). Daca ai alte articole care contin link-uri spre "bla bla bla 2017", le muti spre "bla bla bla 2018".
    In acest fel, vei face noul articol sa aiba un rank mai mare decat cel vechi, si totusi sa ai vizitatori veniti si de pe cel vechi. WIN-WIN

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.972
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de Alado Vezi Post

Totusi, este mai bine sa faci un nou articol (fresh content), cu totul. In articolul vechi sa incluzi link spre articolul nou (astfel vei pasa ceva din PR juice de la cel vechi la cel nou). Daca ai alte articole care contin link-uri spre "bla bla bla 2017", le muti spre "bla bla bla 2018".
    In acest fel, vei face noul articol sa aiba un rank mai mare decat cel vechi, si totusi sa ai vizitatori veniti si de pe cel vechi. WIN-WIN
    Am facut si zeci de experimente, mai multe articole pe aceiasi trema nu ajuta, iar cel care deja a rankat ramane TOP, dar scade ca pozitionare. Evident ca vorbim de acelasi nr de links, nu mai zic de cele externe "organice" pe care nu prea ai cum sa le schimbi. Am incercat o chestie "desteapta"am zis eu, am facut redirect 301 catre articol nou... degeaba.. nu am ajuns TOP 3 cum era cel vechi... naspa .. eu zic ca ar trebui sa fii atent si sa nu mai pui in titlu si meta description ani.. ci in H2 H3, asa tepretic rankezi si dupa an, dar nu pierzi din cauza titlului .. cam asta e concluzia mea pana azi.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Efectele schimbării temei in SEO
    De Rapsodia în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 25th July 2015, 16:05
  2. featured image imi modifica pozitia titlului!
    De Bogdan Patru în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 1st March 2014, 14:57
  3. Vantul schimbarii in SEO
    De emm în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Ultimul Post: 16th June 2013, 19:45
  4. Cum schimb formatul titlului?
    De Bogdan Patru în forumul Subiecte pentru incepatori
    Ultimul Post: 31st August 2012, 11:28
  5. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 20th August 2012, 01:19

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente