Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 18

Subiect: Efectele schimbarii titlului

  1. #1
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit Efectele schimbarii titlului

    Am o problema si nu sunt sigur daxca e ok sa o rezolva in felul urmator: titlul articolului este "bla bla bla 2017" si pare in TOP 3 in SERP, ma gandesc sa schimb in "bla bla bla 2018" si sa las URL, etc identic, poate sa pun un alt h1 in text cu "bla bla bla 2017" , oare care vor fi urmarile in cautare?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  2. #2
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Google: Taking Old Content & Relabeling It As New Is A Bad SEO Hack: https://www.seroundtable.com/old-con...ack-26220.html
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  3. #3
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Google: Taking Old Content & Relabeling It As New Is A Bad SEO Hack: https://www.seroundtable.com/old-con...ack-26220.html
    Google's John Mueller said on Twitter, with the disclaimer of him putting his user hat on (not Google hat), that relabeling old content as new, without any additional changes is a bad SEO hack.
    In cazul in care faci si modificari in articol nu cred ca este nici o problema.

    As a user, recognizing that old content is just being relabeled as new completely kills any authority that I thought the author / site had. Good content is not lazy content. SEO hacks don't make a site great. Give your content and users the respect they deserve.
    Mi se pare ca a pus mai mult accent pe partea imorala a acestui actiuni si pe utilizator, decat pe cat de abili sunt ei in a penaliza astfel de pagini.

    Am si testat si a functionat.

    Evident, ca si recomandari ar fi:
    1. Creezi un nou articol, pt. acelasi subiect 2019, rescris, mai bine documentat, mai vast, mai bun.
    2. Ajustezi articolul (adaugi/modifici continutul) si Titlu, H1, etc.
    3. Faci doar "manevra" editezi Titlu, H1 si aia e.

    Fiecare face dupa cum isi respecta site-ul, clientul, vizitatorul.
    Fara semnatura.

  4. #4
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Citat Postat în original de Claudyou Vezi Post
    Mi se pare ca a pus mai mult accent pe partea imorala a acestui actiuni si pe utilizator, decat pe cat de abili sunt ei in a penaliza astfel de pagini.
    Legat de abilitate: e simplu sa compare versiunea noua cu cea updatata. Daca tot ce se schimba la pagina este anul >> site-ul intre in zona descrisa ca fiind problematica.

    Personal am testat cu modificarea anului, restul articolului ramanand neschimbat. Daca intr-o prima faza articolele au "stat bine", odata cu trecerea timpului au inceput sa scada. O sa incerc un refresh pe baza sugestiilor, ca sa vad daca exista un impact asupra pozitionarii.

    Articolul de mai sus e relativ nou, nu am apucat sa experimentez efectele reale asupra continutului refresh-uit al unei pagini.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  5. #5
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Nichita Vezi Post

    Articolul de mai sus e relativ nou, nu am apucat sa experimentez efectele reale asupra continutului refresh-uit al unei pagini.
    Cu articol nou am incercat eu, degeaba, tot cel vechie e in fata culmea si cand adaugi anul, tot ala din 2017 e sus, doar ca evident ca lumea il ocoleste, el a scris 2018... nu 2017. O sa caut sa vad un articil care are putine cautari si deci daca-l stric nu pierd cine stie ce, o sa merg pe titlu + UpDate [ adauga peste 100% content nou! Apoi discutam peste 3 - 6 luni - ca la mine si asa august e mereu in groapa cu 30%.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  6. #6
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    3 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Cel vechi e in fata pentru ca a apucat sa creasca dpdv al autoritatii. Daca ai si cateva backlinks postate catre el va fi dificil ca articolul nou sa il detroneze pe cel vechi.

    O solutie ar fi un redirect 301 de la articolul vechi catre cel nou.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  7. #7
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Cel vechi e in fata pentru ca a apucat sa creasca dpdv al autoritatii. Daca ai si cateva backlinks postate catre el va fi dificil ca articolul nou sa il detroneze pe cel vechi.

    O solutie ar fi un redirect 301 de la articolul vechi catre cel nou.
    Ar fi o solutie daca cel vechi nu ar fi TOP 3 si cel nou pe 9 sau 10 in functie de tara de unde se face cautarea... tare mi-e teama ca ajung la final pe 5 - 6 ceea ce ar fi pentru trafic dezastru. as scade de la un 40% trafic la 3 - 4 % .. in fine, cum ziceam am sa ma joc cu ceva articole la care am gresit si le-am pus anul, invatatura de minte... ce-i drept nici nu sperasem ca o sa fie asa de cautate.. si au prins cateva links "organice" .. Mersi de sfaturi.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  8. #8
    Avatarul lui Adelin
    Adelin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th June 2013
    Locaţie
    Tg. Jiu
    Posturi
    466
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Iti spun ce fac eu: anual schimb anii din titluri si merg bine articolele. De ex. de 7 ani am un articol pe prima pagina.
    Nimic.

  9. #9
    Avatarul lui ucozer
    ucozer este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    6th December 2016
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    27
    Posturi
    74
    Putere Rep
    14


    Implicit

    Salut ,

    Schimba din 2017 in 2018 , iti scade CTR-ul pe G .

    Pune un script daca ai wordpress gen : Article last updated on : zz/ll/year

    Adauga 2-3 propozitii noi in acel articol si include cuv. "bla bla bla 2017"

    Dupa dute pe Google Webmaster Tools si da un fetch la site si vezi cum se misca kw care te intereseaza , daca a scazut mult , dupa si baga l intr un h2 , si mai poti trimite eventual cate backlinks cu "bla bla bla 2017" sau din alt articol care il ai pe site ( care are ceva backlinks) , trimite un link spre pagina respectiva cu kw care vrei sa rankezi .

    BTW : Nu fa ce a zis claudiu " 1. Creezi un nou articol, pt. acelasi subiect 2019, rescris, mai bine documentat, mai vast, mai bun."

    Multa bafta !

  10. #10
    Avatarul lui cris
    cris este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th July 2007
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    0


    Implicit

    tagul titlu trebei sa fie a.i daca cei care acceseaza google si vad mai multe rezultate , tu sa ii atragi prin titlu

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Efectele schimbării temei in SEO
    De Rapsodia în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 25th July 2015, 17:05
  2. featured image imi modifica pozitia titlului!
    De Bogdan Patru în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 1st March 2014, 15:57
  3. Vantul schimbarii in SEO
    De emm în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 16th June 2013, 20:45
  4. Cum schimb formatul titlului?
    De Bogdan Patru în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 31st August 2012, 12:28
  5. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 20th August 2012, 02:19

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •