Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 23

Subiect: A incercat cineva seo fara linkbuilding?

  1. #11
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de Nichita Vezi Post

    7. The citations of a domain/brand (without links) are important for Google?

    Again, real world analogy is the best way to answer this question. I would put it like: How important is for a consumer/user to hear and see the name of a brand in different context and scenarios? We believe something that falls out of natural behavior is not natural. So while brand mentions without links might not be a direct factor, they will influence the overall perception of your brand
    "they will influence the overall perception of your brand", e corect, dar nu are legatura cu rezultatele serp, si seo implicit.

    Poate avea legatura cu autoritatea (brand awareness), si implicit sa ajute la pozitionarea paginilor interioare, dar fara un test clar, tind sa NU cred ca ajuta!

    Faceti un test, e mai simplu
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  2. #12
    Avatarul lui indiscutabil34
    indiscutabil34 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    12th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    377
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Deci cu alte cuvinte, ar trebui sa se simta, nu? Daca se vorbeste de tine, daca cineva face referita, fara backlink, ajuta. Chiar r fi interesant sa punem la bataie un domeniu nou si sa incepem sa discutam pe bloguri si peste tot pe unde putem despre el, sa vedem cum se misca in SERP
    Si cel mai important, daca il indexeaza, fara link spre el.

  3. #13
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59


    Implicit

    O sa-l indexeze, dar fara linkuri o sa dureze enorm. Si mai punem si faptul ca nu poti controla cine linkeaza spre tine, iar cand siteuri automatizate(gen cele de whois) o sa inceapa sa puna linkuri catre tine, o sa-ti dea experimentul peste cap.

    Pe scurt, acest experiment nu se poate efectua in conditii concludente. Mai bine gandesti teoretic si matematic (+ experienta celor care au facut seo pana acum) decat sa te apuci de un experiment care nu este practic.
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  4. #14
    Avatarul lui SeoMox
    SeoMox este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    26th October 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    405
    Putere Rep
    24


    Implicit

    De indexat il indexeaza clar, fie mai repede printr-un sitemap in WMTools, fie mai greu... dar fara link-uri externe cred k poate aparea doar pe niste longtail-uri mari cu <10 exact match / luna cel mai fericit caz.

  5. #15
    Avatarul lui remy
    remy este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    31st July 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    145
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Daca nu ai o nisa competitiva (si nu vorbesc sa te apuci sa inventezi ceva si sa scrii despre el ci pur si simplu sa fie o nisa neaglomerata) se poate si fara nici un backlink, doar din continut + On Page

  6. #16
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de indiscutabil34 Vezi Post
    Deci cu alte cuvinte, ar trebui sa se simta, nu? Daca se vorbeste de tine, daca cineva face referita, fara backlink, ajuta. Chiar r fi interesant sa punem la bataie un domeniu nou si sa incepem sa discutam pe bloguri si peste tot pe unde putem despre el, sa vedem cum se misca in SERP
    Si cel mai important, daca il indexeaza, fara link spre el.
    NU cred. Eu raportez tot timpul seo la real life.

    Un link = recomandare, 1 site = persoana (companie, ....entitate) .

    Cand vrei sa recomanzi de ex o firma de web design, ii dai un link. Daca nu ii dai link, inteleg ca NU vrei sa o recomanzi.

    Domeniile nu sunt intodeauna = brand. De ex: B&H e unul dintre cele mai mari branduri (magazine) foto&video din us, tu cum il ajuti daca scrii b&h in content? Sau doar BH, gogole trebuie sa stie ca BH=www.bhphotovideo.com ?

    Din reflex ai scrie: bh.com, sau altfel, dar daca vrei sa adaugi un link, e simplu: copy paste!

    Daca vrei sa recomanzi un doctor bun chirurg, ii dai un link, altfel daca scrii doar numele, vizitatorul ajunge la "cautarea" in Google, deci tu nu l-ai recomandat.
    Daca vrei sa recomanzi pe blogul tau o gradinita buna pentru copii, ii scrii numele si adresa, fara site sau link, eu ca user ce fac? Ma duc pe google si caut dupa numele gradinitei, si gasesc alte 10 care au acelasi nume, dar in alte localitati. E user friendly?

    Branding

    Daca vrei sa recomanzi pe site-ul firmei tale, o alta firma (de contabilitate), ce scrii in content? Numele firmei: XYZ Conta srl, link catre site-ul lor : contu.ro, sau scrii doar contu.ro fara link?

    Google ce alege dpdv seo din content: Colaboram cu cea mai buna firma de contabilitate: XYZ conta srl, din Bucuresti. Au cei mai inteligenti contabili, ma scapa de taxe si impozite tot timpul. Cu ajutorul lor, statul imi plateste mie anual taxe, ceea ce este extraordinar. Mai multe detalii puteti gasii pe site-ul lor conta.ro, la sectiunea, cum sa-ti plateasca statul taxe!

    Ce e brand (autoritate) in fraza de mai sus, daca nu ai link?
    Dar daca pui link?

    off: e doar un exemplu, contu e masculinul de la conta
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  7. #17
    Avatarul lui danielicb
    danielicb este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    3rd February 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    440
    Putere Rep
    35


    Implicit

    La citatii sunt destul de sigur ca e important sa iti asociezi cuvintele pe care vrei sa rankezi cu brandul.

    SEo fara link building... cred ca se poate in lumea lui SEOoz, unde cad linkuri din cer. Tot trebuie macar sa faci ceva indirect pentru linkuri. Scrii continut, faci link bait, pui butoane de social pt share-uri poate obtii asa niste linkuri pe bune care sa iti aduca trafic.
    SEOarch.ro - Strategii si Tehnici de Optimizare. SEO nu inseamna SPAM.

  8. #18
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Citat Postat în original de indiscutabil34 Vezi Post
    Buna treaba Nichita!

    Ce zici Mox, te mai gandesti?
    Este un factor ce se cumuleaza cu restul, el singur nu cred ca are prea mare valoare.
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  9. #19
    Avatarul lui djgabor
    djgabor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    11th February 2011
    Vârstă
    34
    Posturi
    87
    Putere Rep
    0


    0 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Asta ce spui tu tine de offline marketing si nu are absolut nici o legatura cu acest forum..

    Tine de marketingul clasic , de politicile de brand si campanii de comunicare.

    Iar apoi poti folosi ca si instrumente si internetul, dar personal nu inteleg de ce sa public numele siteului fara link ?

    Mi se pare un post facut doar sa vorbim .. asa in gol....No offence!!

    PS trebuia sa pui linkul text spre articol sa vezi ce se intampla daca tot erai asa curios?

  10. #20
    Avatarul lui indiscutabil34
    indiscutabil34 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    12th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    377
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Se simte un iz de invidie in tine, nu vrea sa ma cert cu nimeni, dar nu cred ca iti ai locul pe-aici.

    P.S.: O sa incerc sa traiesc si cu negativul de la tine

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Backlink-uri fara anchor deloc (fara text, fara imagine, fara nimic)
    De tymbark în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 14th May 2012, 21:34
  2. Linkbuilding MNS
    De Popa Flavian în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 26th April 2012, 21:31
  3. A incercat cineva - beyond.ro?
    De DubluQ în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 21st June 2009, 19:32
  4. A incercat cineva Procash?
    De thefan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 16th March 2009, 19:34

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •