Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 37

Subiect: Furnizori pentru Magazin online

  1. #21
    Avatarul lui Roland
    Roland este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    1st March 2011
    Locaţie
    Sfantu Gheorghe
    Vârstă
    39
    Posturi
    314
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Mersi Dragos....comentariile tale(dar nu numai a ta) sunt foarte folositoare. Multumesc

  2. #22
    Avatarul lui stanccone
    stanccone este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    5th May 2011
    Locaţie
    Giurgiu
    Vârstă
    36
    Posturi
    162
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de rejja Vezi Post
    Da am mai citit despre asta, oricum eu as prefera sa nu am stoc propriu.....ci eu transmit comanda la furnizorul meu si el trimmite coletul( cu factura mea).
    Cam simpu, nu crezi? Toti am vrea asa ceva. Ii spune "dropshipping" ceea ce vrei tu. E relativ greu sa reusesti in Romania cu asa ceva. Poti gasi furnizori dispusi la un astfel de business in Asia dar cum timpul de livrare va fi incredibil de mare iar clientul nostru nerabdator, posibil sa fie un esec. Poti incerca asa ceva dar sa alegi ca si curier DHL, Fedex, TNT care se vor misca destul de repede (cam 4-5 zile) dar costul transportului isi va face simtita prezenta in calcule. Merita totusi incercat o vreme cu un adaos foarte dar foarte mic si sa te gandesti ca a fost o experienta. Unii sunt dispusi ca pentru un pret mai mic sa astepte mai mult.
    Abia apoi daca functioneaza ok poti incerca si cu un stoc propriu, timpul va fi diminuat, deci clientii vor fi si mai multumiti.
    Singura problema pe care am intampinat-o a fost garantia. Ce faci in cazul asta? Daca mai adaugi 2-3 produse/luna trimise inapoi in Asia pe cheltuiala ta s-ar putea sa lucrezi gratis mai mult decat te asteptai. Poti incerca totusi sa faci un contract cu o firma de reparatii aici in Ro dar si aici sunt cheltuieli.
    Sunt multe aspecte de discutat si chiar si asa tot vor aparea noi probleme la care nu te-ai gandit.
    Nu vreau sa te descurajez dar daca ai un capital pentru un start posibil sa reusesti.

  3. #23
    Avatarul lui pushtius1
    pushtius1 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    17th December 2010
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    222
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Nu am incercat dar nu cred ca se incumeta nici un producator/importator sa-ti faca livrarile pe gratis. Poti incerca totusi dupa ce gasesti furnizorii, sa iti faci mici stocuri 2-3 produse din fiecare sortiment (asa costurile nu iti mai sunt foarte mari) in plus, dupa ce ai produsele in fata si le cunosti, poti sa iti pui poze mai bune pe site, documentare mai buna etc. Iar asa, de ai 2-3 produse nu iti faci griji ca nu ii poti trimite "instat" comanda clientului! Si cu ajutorul celor putine produse vezi ce are cautare mai mare, si asa poti sa suplimentezi acolo unde vezi ca ai cerere. Si asa usor usor ajungi sa iti faci un stoc adevarat. La cum zici tu ca ai vrea pe it, acolo cam e problema atat ca si costuri cat si ca spatiu de depozitare, la fashion in schimb nu mai sunt asa mari problemele. Deci sfatul meu este sa incepi cu fashion, cu un mic stoc. Din pacate nu te pot ajuta cu o lista de furnizori pentru ca nu sunt aceasta zona. Sper sa iti incepi treaba si sa ai profit!
    Detin un site de suflet despre Animale de companie poate vrei link-uri sau advertoriale pe el!

  4. #24
    Avatarul lui Roland
    Roland este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    1st March 2011
    Locaţie
    Sfantu Gheorghe
    Vârstă
    39
    Posturi
    314
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de pushtius1 Vezi Post
    Nu am incercat dar nu cred ca se incumeta nici un producator/importator sa-ti faca livrarile pe gratis. Poti incerca totusi dupa ce gasesti furnizorii, sa iti faci mici stocuri 2-3 produse din fiecare sortiment (asa costurile nu iti mai sunt foarte mari) in plus, dupa ce ai produsele in fata si le cunosti, poti sa iti pui poze mai bune pe site, documentare mai buna etc. Iar asa, de ai 2-3 produse nu iti faci griji ca nu ii poti trimite "instat" comanda clientului! Si cu ajutorul celor putine produse vezi ce are cautare mai mare, si asa poti sa suplimentezi acolo unde vezi ca ai cerere. Si asa usor usor ajungi sa iti faci un stoc adevarat. La cum zici tu ca ai vrea pe it, acolo cam e problema atat ca si costuri cat si ca spatiu de depozitare, la fashion in schimb nu mai sunt asa mari problemele. Deci sfatul meu este sa incepi cu fashion, cu un mic stoc. Din pacate nu te pot ajuta cu o lista de furnizori pentru ca nu sunt aceasta zona. Sper sa iti incepi treaba si sa ai profit!
    Multumesc foarte mult.....sa fie asa

  5. #25
    Avatarul lui adiz
    adiz este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    bucuresti
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0


    Implicit

    cred ca daca nu ai rezolvat inca singur cea mai usoara problema, si anume, cea a gasirii furnizorilor ar fi ok sa te apuci de afiliere de ex.
    la cate probleme o sa ai dupa ce gasesti acesti furnizori... mai bine mai amani momentul.

    si aici ma refer la tot ce inseamna logistica - gasit curieri ok, luat o platforma (o poveste in sine), pus produse,facut reclama, analizat trafic, customer satisfation etc...

    si gandeste un buget cu minim 5 cifre euro pt asta. orice alta poveste e minciuna sau equity nevalorificat.

  6. #26
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    adiz, in mare parte ai dreptate si confirma ceea ce am spus cu alta ocazie. Trebuie mentionat insa ca bugetul poate fi mai mult mic in cazul niselor noi sau microniselor. Hai sa nu descurajam de tot initiativa in domeniu

  7. #27
    Avatarul lui Roland
    Roland este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    1st March 2011
    Locaţie
    Sfantu Gheorghe
    Vârstă
    39
    Posturi
    314
    Putere Rep
    24


    Implicit

    M-ati descurajat total in momentul de fata din afiliere castig in jur de 50-100 Ron/Zi. Ce ziceti cat de bine trebuie sa mearga un magazin online ca sa castig atatia bani/zi CURAT.

  8. #28
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    80


    Implicit

    pe imbracaminte ai adaos maricel, deci poti castiga mai bine.

  9. #29
    Avatarul lui Roland
    Roland este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    1st March 2011
    Locaţie
    Sfantu Gheorghe
    Vârstă
    39
    Posturi
    314
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de Kidu Vezi Post
    pe imbracaminte ai adaos maricel, deci poti castiga mai bine.
    Mersi mult Kidu...., iar pentru articole pentru copii? O zi buna

  10. #30
    Avatarul lui cyolan
    cyolan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th December 2010
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    39
    Posturi
    66
    Putere Rep
    25


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de adiz Vezi Post
    si gandeste un buget cu minim 5 cifre euro pt asta. orice alta poveste e minciuna sau equity nevalorificat.
    se poate realiza si cu un buget extrem de mic, daca ai informatii si stii cum functioneaza totul (vb din experienta, am un magazin online care are profit 1000-1500ron/luna si nu am investit nici un leu in el)

    Citat Postat în original de rejja Vezi Post
    M-ati descurajat total in momentul de fata din afiliere castig in jur de 50-100 Ron/Zi. Ce ziceti cat de bine trebuie sa mearga un magazin online ca sa castig atatia bani/zi CURAT.
    aici depinde de nisa, la imbracaminte pt profitul asta ai nevoie de minim 100 comenzi/luna

    Citat Postat în original de Kidu Vezi Post
    pe imbracaminte ai adaos maricel, deci poti castiga mai bine.
    50-300% (depinde de produs)

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 3rd April 2011, 14:10
  2. Rugaminte - idei pentru promovarea unui magazin online de cadouri
    De Tsmihai în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 8th November 2010, 17:37
  3. Furnizori, contracte si comision la magazinele Online
    De ConstantinLG în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 6th October 2009, 21:06
  4. Primii pasi pentru un prim magazin online...
    De Prometeu în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 2nd December 2008, 00:30
  5. Furnizori magazin
    De w!ll în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 12th November 2008, 14:22

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •