Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Înscrierile în directoare - până la urmă în care pălărie?

doro este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    30

Question Înscrierile în directoare - până la urmă în care pălărie?

Mai e o idee bună să înscrii un site în directoare sau nu? Înainte să răspundeți vă rog citiți până la capăt. Cotrobăind în Google Webmaster Guidelines n-am găsit nimic despre asta, în afara câtorva reguli foarte interpretabile:

...some webmasters engage in link exchange schemes and build partner pages exclusively for the sake of cross-linking, disregarding the quality of the links, the sources, and the long-term impact it will have on their sites. This is in violation of Google's Webmaster Guidelines and can negatively impact your site's ranking in search results. Examples of link schemes can include:

- Links intended to manipulate PageRank
    - Links to web spammers or bad neighborhoods on the web
    - Excessive reciprocal links or excessive link exchanging ("Link to me and I'll link to you.")
    - Buying or selling links that pass PageRank
    Din punctele de mai sus, primul punct se cam leagă și de înscrierile în directoare.

Links intended to manipulate PageRank - cum poate să-și dea Google seama că eu am avut sau nu intenția de a manipula PageRank-ul? Un spammer poate folosi înscrierile în directoare ca să obțină un PR mare, eu le pot folosi cu simplul scop de-a răspândi pe net informații despre site-ul meu. În condițiile astea înscrierea poate fi simultan o practică acceptată și una neacceptată.

Răspunsul la care m-am gândit până acum a fost: trebuie să ai grijă cum îți înscrii site-ul. Să nu faci 1000 de înscrieri într-o singură zi. Să folosești titluri și descrieri cât mai naturale și cât mai variate. etc. Bun, să zicem că varianta asta te ține departe de penalizări și chiar îți oferă ceva autoritate în plus.

Dar, până la urmă, vreau să vă întreb următorul lucru: ce faci când site-ul penalizat este tocmai portofoliul unei firme ce prestează servicii de înscrieri în directoare? Dacă înscrierile în directoare nu sunt tolerate, atunci nici firmele ce prestează servicii de înscrieri n-ar trebui să fie tolerate. Totuși, toate firmele alea încă există. Când cauți "inscrieri directoare" îți apar atâtea rezultate. Dintre toate firmele de înscrieri, tocmai a mea s-a ales cu o penalizare (pe care eu o consider nejustificată).

În ce măsură e legitimă o cerere de reconsiderare pentru un site ce promovează practici cu care Google, cel mai probabil, nu e de acord?

P.S: cererea de reconsiderare am făcut-o deja, dar sunt curioasă care sunt părerile voastre :-)

Cristian D este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th May 2012
    Locaţie
    Pitesti
    Vârstă
    28
    Posturi
    293
    Putere Rep
    0

Implicit

Din cate tin eu minte, scopul initial al directoarelor web nu a fost acela de ajutor SEO si nici de backlink-uri ci acela de a arhiva (cataloga) site-urile dupa anumite criterii (categorii sau domenii de activitate). Atata timp cat dmoz o duce bine mersi, nu mi se pare normal sa penalizeze orice director sau firma/persoana care presteaza servicii de inscriere. Pe langa inscrierea in directoare, mai oferi si alte servicii pe site? poate de acolo se trage...

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    30

Implicit

Nu, site-ul este axat fix pe înscrieri în directoare. :-) Dar nu văd asta ca pe un criteriu de penalizare (sunt atâtea alte portofolii pentru astfel de servicii), ci doar ca pe o posibilă piedică în ridicarea penalizării.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th May 2012
    Locaţie
    Pitesti
    Vârstă
    28
    Posturi
    293
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de doro Vezi Post
    Nu, site-ul este axat fix pe înscrieri în directoare. :-) Dar nu văd asta ca pe un criteriu de penalizare (sunt atâtea alte portofolii pentru astfel de servicii), ci doar ca pe o posibilă piedică în ridicarea penalizării.
    Verifica site-uri competitoare, atat din RO cat si din afara si vezi daca ei au astfel de probleme. E posibil sa fie si alta problema, nu neaparat serviciul care il oferi.

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    30

Implicit

Dupa cum ti-am explicat in postul, pe care chiar l-ai citat, nu văd serviciul prestat de mine ca pe un criteriu de penalizare! :-)

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th May 2012
    Locaţie
    Pitesti
    Vârstă
    28
    Posturi
    293
    Putere Rep
    0

Implicit

Asta am inteles, probabil m-am exprimat gresit eu de nu m-ai inteles. Ideea e simpla, cauta in alta parte, mi se pare total aberant sa te penalizeze doar pentru ca oferi un serviciu.
    De ce fel e penalizarea? Scaderea pe un anumit keyword sau mai multe?
    Dupa cum ti-am explicat in postul, pe care chiar l-ai citat, nu văd serviciul prestat de mine ca pe un criteriu de penalizare! :-)

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    84
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.390
    Putere Rep
    84

Implicit

Cel mai probabil penalizarea NU provine de la directoare. Ce altceva ai facut ?
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    30

Implicit

@Nichita. Stiu ca penalizarea nu are cum sa provina de la serviciul oferit. Intrebarea mea era daca credeti ca sansele la ridicarea penalizarii pot sa scada din cauza tematicii site-ului.
    Cum am promovat site-ul? Prin grămada de metode de link building interpretabile. Înscrieri în directoare efectuate în urmă cu 3 ani și după asta am scris câte un guest post sau am făcut rost de cate un advertorial ocazional (adica de vreo 5-6 ori pe an). :-)

matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    31
    Posturi
    879
    Putere Rep
    34

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

@Nichita. Stiu ca penalizarea nu are cum sa provina de la serviciul oferit. Intrebarea mea era daca credeti ca sansele la ridicarea penalizarii pot sa scada din cauza tematicii site-ului.
    Cum am promovat site-ul? Prin grămada de metode de link building interpretabile. Înscrieri în directoare efectuate în urmă cu 3 ani și după asta am scris câte un guest post sau am făcut rost de cate un advertorial ocazional (adica de vreo 5-6 ori pe an). :-)
    Sau poate pur si simplu Google nu mai tine cont de link-urile de acum 3 ani. In conditiile in care nu ai exagerat cu nimic, cred doar ca s-au devalorizat link-urile sau Google nu le mai ia in considerare. Posibil sa gresesc, dar asta mi se pare explicatia cea mai plauzibila.
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    55
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.943
    Putere Rep
    55

Implicit

Subscriu la Matei
    In 3 ani se schimba multe (practic la 6 luni) in directoarele web disponibile (din pacate si la cele de articole).
    Ori cine inscrie la pret mic si permanent are tot timpul sa-si actualizeze lista de directoare web.
    Astept pe pm expresia pe care spui ca esti penalizata si link. Poate nu e totusi penalizare.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. directoare care accepta subpagini
    De Fabius în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 30th May 2012, 15:34
  2. Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 20th February 2009, 11:52
  3. Directoare care transfera PR
    De fedoras în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 26th April 2007, 05:07
  4. Directoare paid care au afiliere
    De Marius Mailat în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 8th November 2006, 17:28
  5. Directoare Care Nu Exista?
    De Graven în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 27th December 2005, 04:07

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •