Salut,

Am si eu o mica nelamurire in legatura cu veniturile din AdSense si infiintarea unui PFA. Treaba sta cam asa: am facut o incercare cu un site si am pus AdSense pe el si o alta incercare cu un site pe care am pus bannere 2Performant. Nu ma asteptam sa iasa ceva, insa, in timp, am ajuns sa scot 1 singura plata din 2Performant, iar din AdSense cred ca de vreo 2-3 ori, insa sume infime, de sub 100 de euro.

Zilele acestea, a fost nevoie sa imi actualizez datele pentru cardul de ING. Eu sunt student si nu am nicio sursa de venit, nefiind angajat sau altceva. Tocmai de aceea, la venit am trecut 0. Insa, e posibil ca, luna aceasta sa primesc din AdSense in jur de 200 de euro, iar aceasta suma ar putea deveni constanta sau nu. Ideea e ca macar minimul de retragere al AdSense cred ca o sa-l ating luna de luna.

Tocmai de aceea, ma gandesc ca ar fi cazul sa imi infiintez un PFA. Nu am nicio problema in a-mi plati taxele, insa nu stiu cum se procedeaza. Cei care scoateti bani din AdSense, aveti un PFA, nu-i asa? Sau cum altfel va platiti taxele pentru banii din AdSense/afiliere?

Daca aveti un PFA, am o serie de intrebari:

1. Cum se procedeaza, unde trebuie sa ma duc si cat costa?
2. Dupa ce mi-l fac, trebuie sa ma duc la ING sa le spun ca mi-am infiintat un PFA, nu?
3. Care este procentul de taxare pentru astfel de venituri?
4. Va trebui sa ma duc de 2 ori pe an personal la ANAF cu vreun formular si sa achit taxele din venituri?
5. E 100% necesar un PFA, in conditiile in care astfel de venituri din afiliere/AdSense nu sunt recurente, putand intr-o luna sa scot bani, iar in alta nu?
6. Odata infiintat PFA-ul, pot prin el sa incasez si niste bani din freelancing, daca e sa ma apuc si de asa ceva?
7. Trebuie apoi sa angajez si un contabil? Ma gandesc ca la sume din acestea mici, nu ar fi nevoie, dar poate ma insel.

Va multumesc anticipat tuturor celor care va veti lua din timp sa lamuriti un biet incepator.

P.S: Da, am vazut ca mai exista altfel de topic-uri pe net, insa stim cu totii ca legile se schimba rapid, asadar, cea mai buna varianta e sa intreb persoanele care sunt in cauza si au la activ astfel de probleme.


Stima,
Raneni