Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 20 din 20

Subiect: Venituri AdSense, ING si PFA

  1. #11
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Citat Postat în original de cosmin91 Vezi Post
    Nu inteleg de ce vrei neaparat sa iti faci firma?Platesti cu 201 si gata...ce atata stres daca tot vrei sa platesti, daca nu lasai sa se autosesizeze ei si platesti atunci(oricum nu or sa stie prea curand)
    "Sa lasi sa se autosesizeze ei" se numeste nedeclarare si este infractiune care se pedepseste legal, pedeapsa e pe praguri in functie de suma. Pe langa asta ti se impun dobanzi si penalitati legale ce curg din momentul scadentei pentru acele impozite. Daca trebuia sa platesti 10.000 ron prin 2018 vara, te trezesti prin vara lui 2020 ca daca esti prins, ai de platit cam dublu. Exista penalitate de nedeclarare de vreo 0,7% din suma pe zi daca retin eu bine, dobanda legala de vreo 0,1% pe zi si inca una, nu mai retin care. Una dintre ele se plafoneaza la dublul sumei (parca penalitatea de nedeclarare) iar cealalta curge in continuare la infinit.

    In cazul in care nu esti "prins" in 10 ani de la momentul la care era scadenta plata, atunci poti zice ca ai scapat, din ce am analizat eu. Pana atunci stai cu morcovul in fund, cu tot cu iepure, brazda si gradina.


    NEDECLARAREA NU ESTE O SOLUTIE! Am analizat si eu toate variantele posibile intrucat am incasat anii trecuti foarte multi bani pe persoana fizica si o lunga perioada de timp a fost singurul meu scop de zi cu zi, sa ma documentez cat pot de mult pe aceasta situatie si am fost la o gramada de avocati, contabili si consultanti fiscali. Intr-un final am ajuns sa declar pana la ultimul meu, sa achit tot, chiar si in plus. Am de recuperat 1000 de euro de la ei de vreo 2 ani si sunt dus cu vorba continuu.


    TOTUSI aveti grija ca pentru activitatile de genul acesta desfasurate cu caracter repetitiv nu este legal sa incasezi ca si persoana fizica, ci esti obligat sa te autorizezi, sa alegi o forma de organizare juridica. In acest sens codul fiscal se cam bate cap in cap oricum, deci obligativitatea asta nu e foarte clara, insa eu zic ca ar fi totusi recomandat sa faci acest pas ca sa nu ai surprize ulterior.

    De asemenea, aveti mare grija cand treceti de pragul de TVA. Unii zic ca esti obligat sa platesti tva ca persoana fizica pentru acesti bani incasati, unii ca nu. Parerile sunt impartite intre consultanti. Ideea e ca nimeni nu stie clar, codul fiscal romanesc e o balarie in ciorba si oricum se schimba de vreo cateva zeci/sute de ori pe an ceva prin el, deci e imposibil sa ajungi la un rezultat. Iar orice raspuns adresat ANAF-ului se va termina cu un document pe care scrie "acest raspuns nu constituie un act administrativ fiscal" deci nu ii poti actiona in instanta pentru ceea ce "te invata". Nu exista in Romania institutie care sa iti dea raspunsuri exacte in materie de fiscal, esti la mana lor oricand. De asta este o tara bananiera si un paradis fiscal, daca lucrurile ar fi fost mai clare, probabil si taxele erau la un alt nivel.


    Citat Postat în original de cosmin91 Vezi Post
    daca mergi sa platesti pe persoana fizica venituri din Irlanda(Dublin) oricum se balbaie aia de acolo
    Nu are de ce sa se balbaie nimeni. Tu declari pe proprie raspundere sumele si tarile din care ai incasat si dupa depunerea declaratiei unice iti achiti cei 10%. Nu intereseaza pe nimeni de unde ai incasat tu. Inainte erau 2 declaratii, D200 pentru veniturile din Romania si D201 pentru veniturile din afara. Acum pe declaratia unica declari tot.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  2. #12
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post



    Nu are de ce sa se balbaie nimeni. Tu declari pe proprie raspundere sumele si tarile din care ai incasat si dupa depunerea declaratiei unice iti achiti cei 10%. Nu intereseaza pe nimeni de unde ai incasat tu. Inainte erau 2 declaratii, D200 pentru veniturile din Romania si D201 pentru veniturile din afara. Acum pe declaratia unica declari tot.
    Dar la sanatate? Pensie? Nu mai e obligatoriu?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  3. #13
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    CASS (sanatate) se plateste dupa depasirea unui plafon de 26760 ron incasati in anul fiscal, vezi postarea de mai sus. Daca incasezi sub aceasta suma, nu platesti CASS. Daca incasezi peste aceasta suma, ai de platit 10% adica 2676 ron.

    Salariul brut în anul 2020 este 2,230 RON/lună, plafonul de 12 salarii este 2,230 RON * 12 luni = 26,760 RON.
    Cota de impozitare CASS este 10%.
    Rezultă o contribuție CASS de 26,760 RON *10% =2,676 RON datorată de persoanele care obțin cumulat din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri menționate de prevederile fiscale.


    CAS (pensii) NU se plateste la veniturile din alte surse (unde se incadreaza veniturile din online ca alta rubrica speciala nu exista).



    Aveti grija ca si dividendele se incadreaza tot aici, deci daca ai de scos dividende ori incerci sa te incadrezi sub 26760 ron sa nu platesti CASS, ori te duci mai sus incat cei 2676 ron sa nu iti afecteze calculele.
    Ultima modificare făcută de edy12006; 29th April 2020 la 20:28. Motiv: completare
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  4. #14
    Avatarul lui alarma
    alarma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th August 2011
    Locaţie
    Tg Mures
    Posturi
    180
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Buna ,

    Poate stiti pe cineva care sa ma ajute (evident contracost) la completarea declaratiei unice si in cazul meu.

    Ce pot sa zic din prima :
    - sunt angajat cu norma intreaga, dupa care se plateste toate obligatiile de plata.
    - am venituri din afiliere ca persoana fizica(si in 2019), automat se trage cei 10%, si am depasit pragul de 26760 pe anul 2019 (pe 2020 nu o sa-l depasesc).

  5. #15
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Asa cum ti-am zis pe PM, scriu si aici ca poate mai are cineva nevoie. E o tipa, Luiza Daneliuc care e contabil/consultant fiscal si are canal de youtube si site. Explica si pe youtube cum se completeaza, dar daca vrei o poti contacta si iti completeaza ea contra-cost.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  6. #16
    Avatarul lui marianstefi20
    marianstefi20 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th February 2016
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Salut. Iti recomand sa intri si pe site-ul ghidpfa, ei fac de multe vreme consultanta pe partea asta. Asa cum au zis si altii, nu trebuie sa platesti decat impozitul pe venit (de 10%) daca ai sub plafonul de 12 salarii minime pe an. De asemenea, daca iti faci un mic PFA, impozitul il vei plati desigur pe venitul net (venitul total - cheltuieli deductibile), deci poti linistit, mai ales la inceput, sa faci mici "achizitii" pe care le vei trece ca cheltuieli deductibile. Daca iti cumperi un laptop pe PFA sa zicem de 3000 de lei, la o garantie pe 1 sau 2 ani (deci amortizare 12-24 luni), iar faci cateva sute de lei pe luna, fiind vorba de un venit aditional, vei plati foarte foarte putin.

  7. #17
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Referitor la PFA intereseaza-te bine daca faci acest pas, ca sunt 2 tipuri din ce retin eu: norma de venit si inca ceva. Fa-ti calcule punctuale si vezi la o suma pe care consideri ca o incasezi anual, unde iesi mai bine. De asemenea la PFA am impresia ca platesti si CAS (pensii). Documenteaza-te bine sa nu te trezesti dupa aia ca ai ales gresit.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  8. #18
    Avatarul lui florian g
    florian g este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    5th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    200
    Putere Rep
    25


    Implicit

    La PFA, cand il deschizi, iti alegi forma de impozitare si ai la alegere doua variante.

    1 - Sistem real - platesti impozit, CAS si CASS la ce venituri ai, dupa ce iti scazi cheltuielile deductibile - practic, la ce facturezi, la aia platesti (minus cheltuieli).

    Ai zile normale si incasezi 1000, platesti la 1000.
    Ai zile bune si castigi 100.000, platesti la 100.000.
    Ai zile proaste si nu incasezi nimic, nu platesti nimic.

    2 - Norma de venit - aici platesti niste taxe fixe pe care le gasesti pe site-ul ANAF, in functi de judetul tau si codul CAEN pentru care optezi. Platesti taxele fixe indiferent cat castigi si nu iti poti deduce nici o cheltuiala

    Ai zile normale si castigi 1000, platesti suma fixa
    Ai zile bune si castigi 10.000, platesti suma fixa
    Ai zile proaste si nu castigi nimic, platesti suma fixa

    Alegerea felului de impozitare il alegi la inceput si e valabil 2 ani, deci nu te poti razgandi intre timp, sa zici ca ar fi ma bine pe cealalta varianta. Dupa 2 ani te poti schimba, dar nu mai devreme.
    Fa-ti niste calcule si vezi care ar fi mai avantajoasa pentru tine in functie de cat crezi ca o sa castigi in fiecare luna.
    Daca ai venituri mici, atunci ar fi mai rentabil sa te impozitezi in sistem real (faci 100 euro, platesti taxele la 100 euro).
    Daca ai venituri mari, atunci ar fi mai rentabil sa te impozitezi la norma de venit (faci 100.000 euro, platesti taxele cam la 5000 - 7000 euro, in functie de cat este norma de venit).

    Nu toate codurile CAEN se pot impozita la norma de venit, ca si cei de la ANAF nu sunt chiar asa fraieri. Unele coduri sunt doar pentru real, deci nu poti sa faci treaba cu castigi 100.000 si platesti la 5000.
    Ca sa-ti faci PFA trebuie sa ai un atestat, diploma, etc care sa dovedeasca faptul ca esti calificat pentru ceea ce vrei sa faci.
    Nu poti sa-ti faci PFA pe stomatologie si tu sa fii zidar in diploma de absolvire. Intelegi ce vreau sa zic.

  9. #19
    Avatarul lui cris
    cris este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th July 2007
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    0


    Implicit

    am si eu o intrebare
    fiind domeniu it nu esti scutit de ceva taxe?

  10. #20
    Avatarul lui Pop Alexandra
    Pop Alexandra este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd March 2017
    Locaţie
    Cluj-Napoca, Romania
    Vârstă
    36
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0


    0 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de cris Vezi Post
    am si eu o intrebare
    fiind domeniu it nu esti scutit de ceva taxe?
    Nu stiu daca se aplica decat pentru angajati, desi nu-s sigura.
    __________________________________________________
    Alexandra de la Transfer Pricing

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Venituri Adsense
    De Daniel Stroe în forumul Adsense
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 16th December 2013, 11:57
  2. Venituri Adsense
    De raducu în forumul Adsense
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 10th March 2012, 04:45
  3. Venituri adsense
    De Maldinii în forumul Adsense
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 13th December 2010, 13:04
  4. Venituri adsense
    De kuerten în forumul Adsense
    Răspunsuri: 30
    Ultimul Post: 7th April 2009, 16:43
  5. Venituri din adsense
    De mike în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 29th June 2006, 16:13

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •