Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Impozit Google Adsense

  1. #1
    Avatarul lui MikeMHN
    MikeMHN este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th February 2021
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0


    Post Impozit Google Adsense

    Salutare tuturor!



    Am tot citit si am incercat sa inteleg anumite chestii legate de Adsense si declararea lui. Situatia mea este urmatoarea :



    Detin un canal de youtube pe care vreau sa-l inchid in acest an si totodata vreau sa platesc ce e legal pentru el. Canalul facea pe an undeva la 300 de euro, iar la 3-4 luni ajungeam la minimul de 70 de euro admis de cei de la Google pentru a putea scoate venitul.



    Mentionez ca in 2019 am vrut sa platesc asta, dar am fost la 2 sedii anaf din 2 judete si mi s-a spus de fiecare data ca pe reclama nu se declara nimic si totusi pe site-uri observ ca ar trebui. As fi vrut sa intreb pe cineva fizic, insa daca cei de la anaf nu m-au putut ajuta, sincer nu stiu unde sa ma duc si nu cunosc nici contabili nici alti oameni competenti.



    Intrebarile mele sunt urmatoarele :



    Daca canalul e din 2016, din 2018 am inceput cu adsense si nu am declarat pana acum, as putea sa declar in prezent si din anii precedenti sau nu? Daca nu, la ce sa ma astept?
    Cum ar trebui sa completez la data de incepere a activitatii si cea de inchiere? Pe anul 2020 sau de cand e canalul?
    Neavand pfa, srl, etc si fiind persoana fizica, stiu ca se ia 10% adica din 1000 de lei pe an platesc 100, fiind student, mai am si sanatatea de platit sau altceva?
    Multumesc pentru timpul acordat!

  2. #2
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.573
    Putere Rep
    50


    Implicit

    daca nu ai depasit 25000 lei/an din veniturile independente (in caz ca mai ai si altele in afara de reclamele astea), nu trebuie sa depui/faci nimic
    Membru fondator al societății secrete Afiliatti.

  3. #3
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Salut,

    Nu cred ca o sa ai probleme daca nu depui declaratia, raspunzand la intebarea "la ce sa ma astept?".
    Daca la ANAF au zis ca nu trebuie, e "super".

    Ca sa iti raspund si la intrebarile de final:
    Daca totusi vrei sa depui, vad la ei pe site ca au formular pentru fiecare in parte. Citeste mai multe si aici, despre cum, cand si unde.
    De retinut si ca declaratia asta apare in 2018.
    Platesti si sanatate doar daca ai peste 12 x salariu brut minim, ceea ce nu ai.
    Si asta te va ajuta.
    Fara semnatura.

  4. #4
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Citat Postat în original de kleampa Vezi Post
    daca nu ai depasit 25000 lei/an din veniturile independente (in caz ca mai ai si altele in afara de reclamele astea), nu trebuie sa depui/faci nimic
    Nu cred ca impozitul pentru venituri este oprit la sursa. Ma cam indoiesc ca face google asta. Adevarat, daca impozitul este retinut la sursa si nu depasesti cele 12 salarii, nu ai obligativitatea sa depui declaratia unica, daca insa impozitul nu este retinut la sursa (si inclin sa cred ca nu se retine), trebuie depusa declaratia unica, pentru a putea plati impozitul pe venit.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  5. #5
    Avatarul lui catalinux19
    catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    35
    Posturi
    475
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Orice venit care nu a fost impozitat la sursa trebuie declarat. Daca ai primit banii prin transfer bancar anul trecut poti merge sa il declari. Platesti 10%, adica 30euro.

  6. #6
    Avatarul lui MikeMHN
    MikeMHN este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th February 2021
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Tot ce e google Adsense e din irlanda, iar cei de acolo nu impoziteaza banii asa ca revine sarcina pe cel care-i primeste sa o faca. O sa declar tot si probabil si din anii precedenti ca sa fie totul bine. Multumesc!

  7. #7
    Avatarul lui florian g
    florian g este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    5th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    200
    Putere Rep
    25


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de MikeMHN Vezi Post
    Tot ce e google Adsense e din irlanda, iar cei de acolo nu impoziteaza banii asa ca revine sarcina pe cel care-i primeste sa o faca. O sa declar tot si probabil si din anii precedenti ca sa fie totul bine. Multumesc!
    Eu am depus declaratia dupa 5 ani si mi-au dat amenda cei de la ANAF pentru cei 4 ani in care nu am depus.
    A fost 500 lei (am platit 250 lei, jumatate din ea pentru ca am achitat imediat).
    Chiar se intrebau doamnele de acolo ce sa faca, sa imi dea cate 500 lei pentru fiecare an sau sa imi dea una pentru toti? Am scapat cu una singura.
    Am depus declaratia pe persoana fizica.
    Inca nu era declaratia unica, am depus la ghiseu acum cativa ani.

  8. #8
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de florian g Vezi Post
    Eu am depus declaratia dupa 5 ani si mi-au dat amenda cei de la ANAF pentru cei 4 ani in care nu am depus.
    A fost 500 lei (am platit 250 lei, jumatate din ea pentru ca am achitat imediat).
    Chiar se intrebau doamnele de acolo ce sa faca, sa imi dea cate 500 lei pentru fiecare an sau sa imi dea una pentru toti? Am scapat cu una singura.
    Am depus declaratia pe persoana fizica.
    Inca nu era declaratia unica, am depus la ghiseu acum cativa ani.
    Asta este cel mai relevant feedback din experienta unuia dintre noi.
    Fara semnatura.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Impozit pe veniturile adsense.
    De simionandrei în forumul Adsense
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 20th May 2014, 16:25
  2. Impozit pe venit anticipat sau nu?
    De Dragos Bunea în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 13th December 2013, 11:27
  3. Impozit la stat
    De 100R în forumul PayPal
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 15th May 2012, 17:17
  4. Impozit pentru adsense
    De valentin în forumul Adsense
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 29th October 2011, 18:21
  5. Răspunsuri: 44
    Ultimul Post: 3rd June 2011, 16:22

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •