Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Pret corect advertorial

catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    10
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    28
    Posturi
    372
    Putere Rep
    10

Implicit Pret corect advertorial

Cum stabilim pretul corect pentru un advertorial pe un blog/site care posteaza zilnic minim 1 articol pe site?

De ce intreb? Detin un site local, domeniu .ro cu 5 ani vechime, PA 49 si primesc de 2-3 pe luna diverse cereri de advertoriale care sfarsesc prin a nu se finaliza atunci cand le spun pretul (50e).

Cu siguranta la 50 de lei s-ar fi vandut foarte bine insa consider ca un numar mare de advertoriale l-ar strica si s-ar pierde din credibilitate, devenind un site facut doar pentru google si nu pentru vizitator.

Ce trebuie luat in calcul atunci cand se stabileste pretul corect al advertorialului? Se realizeaza pretul doar avand in vedere PA si DA? Daca da, exista niste intervale de sume pentru diverse valori ale PA?
    Ultima modificare făcută de catalinux19; 24th October 2017 la 19:11.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    3.878
    Putere Rep
    80

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Salve.
    Este foarte greu sa stabilesti un "pret corect". Din punctul meu de vedere, trebuie sa ajungi cu clientul la un compromis, astfel incat si el sa fie confortabil cu pretul pe care il plateste dar si tu sa fii multumit. DA, PA, TF, CF sunt niste balarii care nu ar trebui sa conteze in stabilirea pretului unui advertorial. Pentru mine, sunt doar gaselnite de marketing. Eu unul ma orientez dupa alte criterii.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    35
    Posturi
    917
    Putere Rep
    49

5 out of 5 members found this post helpful.

Implicit

Intreaba-te in felul urmator: vrei sa vinzi sau nu vrei sa vinzi? Adica vrei sa iti recuperezi o parte din investitie sau vrei sa mergi pe minus?

Cati vizitatori are site-ul? Vor vedea sute advertorialele? Sau vor vedea zeci de mii? Cum scalezi tu acea "credibilitate"? Raportat la ce?

Daca ai zeci de mii de vizitatori si 10 cereri pe zi, atunci poti tine la pret pentru ca se concretizeaza cu unul din ei, adica din 50 euro/zi iti recuperezi investitia in articole si hosting si domeniu si link building si mai si ramai cu bani. Si probabil si clientul va fi multumit ca ii trimiti si trafic.

Insa daca ai 3 cereri pe luna, fii deschis la negocieri. Spune-le ca ala este pretul de rate card. La 3 articole cumparate oferi x% discount. La 2 articole cumparate il primeste pe al treilea bonus .. fii deschis la negocieri. Spune-i toate detaliile in raspunsul tau, da-i variante din care sa aleaga.

Inca ceva: site-ul este nisat? Sau generalist?

Daca e nisat, poti negocia mai putin, ca impactul (trafic + link juice) va fi mai mare pentru client.
    Daca e generalist, impactul nu mai e atat de mare.

Daca postezi un articol de interes, articolul rankeaza bine pe expresiile targhetate? Sau nici macar nu urca pe prima pagina?

Deja cand vorbim de sume d'astea, inseamna ca oferi si altceva in afara de PA si DA .. zic ..

Pe scurt, incearca sa gandesti ca si clientul: "Ce beneficii reale primesc la banii aia?" Tu ai cumpara cu 50 euro pe site-ul tau?
    Fac teste cu acest curs valutar euro si dolar. Ma gasiti pe www.seoads.org.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    45
    Posturi
    3.891
    Putere Rep
    50

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Vezi ce zicea colegul Nic acum vreo 7 ani Valoarea reala a unui link?
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Avatarul lui Andrei Bogdan Ceauru
    Andrei Bogdan Ceauru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    30th December 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    106
    Putere Rep
    13

Implicit

Conform istoricului tau, daca niciunul dintre clientii la care le-ai specificat pretul de 50e nu au cumparat, inseamna ca pentru ei valoarea acelui advertorial este mai mica. Si daca numarul lor este destul de mare, atunci ar trebui sa te gandesti mai bine la strategia de pret

Incearca sa ii recontactezi si sa le oferi, sa zicem un pret de 30e. Daca la acest pret se decid sa cumpere, pe viitor poti creste usor, usor pretul.

Cum au spus si colegii de mai sus, trebuie ajuns la un echilibru: pretul cerut fata de valoare data de client. Daca clientul are impresia ca este pacalit, atunci va refuza oferta.
    Insa daca valoare din mintea lui este mai mare sau egala cu pretul, acesta va cumpara.
    :)

Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    10
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    44
    Posturi
    263
    Putere Rep
    10

Implicit

Eu sunt doar cumparator de adwertoriale pentru cateva siteuri. In general caut cu 10-15 euro articolul, chiar daca eu trebuie sa scriu acel articol si doar posarea costa bani. Asta e, sunt siteuri low cost nu am ce face. Cu toate astea prefer sa dau mai mult daca este nisa care ma intereseaza, chiar daca nu are rulaj foarte mare siteul dar este nisa care ma intereseaza. Siteurile generale intra la diversificare, nu dau multi bani la un link de pe un site general. Este doar parerea mea.

Aniela Deby este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th September 2014
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    28
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu există prețul corect. Eu am momente și momente. Uneori scriu cu 50E, alteori scriu cu 20E, și avem autoritate asemănătoare la site-uri. Contează mult și comunitatea pe care o ai. Eu am adverturi non-stop, și pentru aia nu simt că nu mai am credibilitate atâta timp cât nici nu am cine știe ce trafic pe blog. Ouups! Că aici e problema de fapt.

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    45
    Posturi
    3.891
    Putere Rep
    50

Implicit

@catalinux: mai poti incerca ceva: gratuit la prieteni/parteneri si apoi taxezi concurenta lor. Concurenta nu poate verifica daca ceilalti au platit sau nu.
    Succes
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.592
    Putere Rep
    14

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de catalinux19 Vezi Post

Cu siguranta la 50 de lei s-ar fi vandut foarte bine insa consider ca un numar mare de advertoriale l-ar strica si s-ar pierde din credibilitate, devenind un site facut doar pentru google si nu pentru vizitator.
    Totul depinde ( in viziunea mea ) de cum iti merge site-ul, daca scoate suficent de mult din alte tipuri de publicitate [ AdSense, afiliere, etc. ] nu cred ca ar trebui sa te chinui cu advertoriale, daca insa nu ai cum sa-ti acoperi cheltuielile ar trebui sa incerci sa afli de la clienti care este pretul agreat de ei. Daca vinzi ieftin si mult, te vei bloca, daca nu vinzi deloc nu ai venituri [ desi site-ul il poti folosi si in interes personal - suport alt site, atras membri in grupuri sau fani pagini, sa-ti cresti canalul Youtube, etc. ]

Mereu cei care cumpara analizeaza ce le este mai convenabil - in functie de cunostintele lor SEO, sa ia mult si ieftin sau putin si relevant. Piata este greu de convins sa accepte un pret cand exista concurenta. Tu singur poti decide pretul corect, colegii iti pot da doar sfaturi subiective.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

lecktronix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia
    Vârstă
    44
    Posturi
    87
    Putere Rep
    12

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

@catalinux19 Salut,
    postul asta e mai vechi dar reflecta realitatea inca: Valoarea unui LINK

Cum fac eu cand cumpar advertoriale:

In primul rand controlez link-urile pe care le primeste site-ul. Este important sa provina de pe site-uri bune (nu comentarii pe bloguri, nu semnaturi forum, nu 50k directory, etc.), sa nu primeasca link-uri sitewide din footer/sidebar, dar mai ales, link-urile primite sa fie dofollow. Link-urile nofollow nu transmit nimic, deci este inutil sa vedeti un DA/PA mare, dar toate link-urile primite sunt nofollow. Acel site nu o sa va ajute cu nimic pentru ca nu are nimic de transmis (ma refer la PR).

Dupa ce controlez provenienta link-urilor, ma uit la advertorialele mai vechi si controlez daca au ajutat sa cresca site-urile care primesc link. Multi care vand advertoriale ofera si "case history", in care arata ce rezultate au avut cei care au cumparat. Un exemplu aici: [Vendo] Guest post su PR4 altissimo PA/DA + Case History - Forum di alVerde.net

Apoi ma uit si la site in general, daca este ordonat, intretinut constant, daca are link-uri in footer/sidebar, cum se aseaza in serp articolele, daca are vizite, etc.

Cand negociez pretul incerc sa fie inclus in pret si cel putin 2-3 link-uri interne.

Bineinteles ca totul este raportat la pret. Si eu am cumparat advertoriale pe site-uri care primeau 99% link-uri nofollow, link-uri din comentarii pe diferite bloguri doar ca sa aibe DA/PA mare, dar am platit 5-10€. Dupa cum spunea userul Tom:
    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Este o diferenta majora intre a cere 100 euro pe un link ce valoreaza 1 euro ( prosteala si teapa, uneori va incurca foarte mult link-ul respectiv) si a cere 100 euro pe un link ce valoreaza 80 euro (sau 200 euro = oferta!).
    In incheiere, ca sa raspund intrebarilor tale, DA/PA nu are nici o legatura cu cu "puterea" sau "bunatatea" unui site si nu are cum sa influenteze in nici un mod un site sau pozitia acestuia in serp. Deci link-urile nu se pot vinde sau cumpara pe baza valorilor oferite de algoritmul MOZ.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Pret corect banner
    De tudorc11 în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 4th October 2011, 09:28
  2. Pret corect banner
    De tudorc11 în forumul Dezbateri SEM
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 4th October 2011, 09:28
  3. Pret corect pentru backlinkuri
    De olynth în forumul Link Building
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 14th July 2011, 16:44
  4. Pretul corect al unui advertorial
    De felix în forumul Continut web