Pagina 12 din 13 PrimulPrimul ... 210111213 UltimulUltimul
Rezultate 111 la 120 din 125

Subiect: Yoozila - Un nou motor de cautare romanesc!

hutzu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    18th April 2008
    Posturi
    37
    Putere Rep
    30

Implicit

@Casperel - citesti printre randuri

Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    21st May 2008
    Locaţie
    Bucuresti(pt moment)
    Posturi
    493
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de hutzu Vezi Post
    printre lucrurile pe care le pregatim este si un serviciu API si doua servicii de advertising cum sunt AdWords si AdSense, noi avem obiectiv principal ca in urmatori 4-5 ani sa ajungem in top 4 cele mai folosite motoare de cautare din lume. Eu zic ca va fii cel mai mare proiect online din Romania.
    Bogdan Hutuleac a mai precizat pentru [] ca pana la sfastitul acestui an doreste sa implementeze noul motor de cautare si in Asia, iar apoi planurile de extindere vizeaza Franta, Germania si Statele Unite ale Americii.

va dorim mult succes.
    Ultima modificare făcută de Daniel; 23rd July 2008 la 21:19.

casperel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    10th February 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    838
    Putere Rep
    41

Implicit

Daca eu citesc printre randuri... inseamna ca dvs., care aveti "ditamai" compania .. va duceti la servici doar ca sa va luati salariul. Sunteti total pe dinafara cu tot ceea ce este in spatele site-ului. Spuneti mereu ca nu ziceti ce "tehnica" folositi pentru a nu afla concurenta. Zau ? Doar nu s-o lua Google dupa voi mai talentatilor ?
    Daca va considerati profesionisti ... puneti unul dintre programatori sa vorbeasca din punct de vedere tehnic, chiar aici pe forum.
    Aveti gura mare.. ca in rest...

@Domenii: imi place tonul ironic )
    Ultima modificare făcută de casperel; 23rd July 2008 la 21:18.

w!ll este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    9th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.389
    Putere Rep
    35

Implicit

si eu care credeam ca vorbea serios

Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    21st May 2008
    Locaţie
    Bucuresti(pt moment)
    Posturi
    493
    Putere Rep
    33

Implicit

nu-i nici o ironie(de data asta).
    dar stau si ma gandesc unde ar fi google acum daca baietii aia doi ar fi avut entuziasmul d-lui Hutuleac.
    @hutzu evitati sa raspundeti la orice intrebare despre "motor", dar ne puteti spune de ce pana nu demult pe siteul dvs aparea
    index : 6.993.447.266 web pages
    , iar astazi afirmati doar
    Citat Postat în original de hutzu Vezi Post
    Yoozila aceasta a indexat cache-ul de la Google, deci rezultatele din cache nu paginile intreagi
    nu sunt contradictorii aceste 2 afirmatii?
    mai e nevoie sa dau citate din posturi anteriare, in care afirmati alte lucruri vadit contradictorii?
    si, daca sunteti dragut sa raspundeti la o intrebare personala: ce varsta aveti?
    felul in care va manifestati ne duce pe unii cu gandul la entuziasm tineresc, entuziasm pe care multi dintre noi regretam ca l-am pierdut odata cu inaintarea in varsta.

Netul este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    5th January 2006
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    45
    Posturi
    1.065
    Putere Rep
    45

Implicit

@hutzu, sincer, dar nu ai nici o treaba cu ceea ce inseamna un motor de cautare. Eu zic sa lasi pe cineva de la tehnic care a lucrat la script sa vorbeasca aici... cica a indexat cache-ul de la google....
    Sunt 12 pagini scrise aici si tot nu ati raspuns la 3 intrebari elementare.
    - aveti robot PROPRIU?
    - aveti baza de date PROPRIE?
    - aveti algoritm cu care sa faceti cautarea in baza de date?

Eu am impresia ca vroiati sa faceti altceva. Luati un API de la Google, il modificati la design sa para ca e ceva original, ii faceti reclama... si dupa ce prostiti lumea lansati un serviciu gen "Aawords" si "Adsense" ca sa faceti bani.. pai asa lansam si eu 10 servicii de "adsense". M-am gandit sa fac si eu asta in viitor, dar asta dupa ce imi pun la punct PROPRIU motor de cautare cu PROPRIA baza de date.

hutzu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    18th April 2008
    Posturi
    37
    Putere Rep
    30

Exclamation Gata, Topic Close

Impresii, vorbe aruncate de catre "experti" chiar ma faceti sa rad, tot ce am afirmat a fost pentru marketing cum am si mentionat aceasta este o versiune de test (teste de marketing si teste tehnice), sa va explic ceva asa pentru cunostinta voastra de "maaaarii" antreprenori online, cand vrei sa lansezi un proiect mare ca un motor de cautare nu-l faci singur asa cum vrei tu Netul`e iti trebuie finantare maaareee si pentru asta trebuie sa-ti asumi anumite riscuri. Noi cu versiunea actuala de la Yoozila nu am facut decat sa testam piata si sa mai reducem din riscuri, intradevar am fii putut sa procedam ca Murfi dar cu ce rezultat? pentru ca daca ai 20.000 pagini web indexate nu prea te baga nimeni in seama, asa testam la nivel mare prin indexarea cache-ului de la Google pana la un anumit Pagerank (cum am mai si afirmat) astfel reducem riscul care apare odata cu API-ul atunci cand apar foarte multe query-uri. Tot odata cu asta testam si tehnologiile pe care le dezvoltam, am dat drumu la crawleri pentru a indexa si am mers pana la un anumit spatiu ocupat, din aceasta cauza cand am oprit crawleri am scos si contoru de pe site. Gata deocamdata imi pierd timpu degeaba sa dau explicati, o sa aveti parte de detalii tehnice cand vom termina urmatoarea versiunea si cea finala.

@Netul: Iti dau un sfat... fa-ti alta nisha, crezi ca o sa ajungi undeva cu motorul ala de cautare? sau cu portalul?, noi cautam oameni care sa investeasca, am cautat si afara si in tara pentru proiectu asta deci calmeazate nu mai incerca sa dai atata din coate ca vindem gogosi ca nu avem habar de nimic ca nu stim nimic... ca sincer nu ne afectezi concurential aici ma refer la partea de search engine, iar la partea de portal in Septembrie vine Yahoo in Romania crezi ca o sa le faci concurenta?... astia de la acasa.ro isi fac griji majore... o sa vezi/vedeti lovitura de trafic in Romania.

Puneti toate intrebarile pe o hartie sau pe 10 hartii si va asteptam la lansare sa ni-le puneti personal alaturi de zeci de ziaristi si alaturi de oamenii capabili sa va raspunda exact.

Eu Hutuleac Bogdan nu sunt nici maaaree directorrr... nu sunt un om in varsta cu nu stiu cate facultati si doctorate in cibernetica deci luati-ma mai usor eu doar detin 60% din aceasta companie si imi rezerv din timpu meu sa comunic cu diferiti useri de pe diferite forumuri pentru a vedea parerea voastra despre serviciul pe care vi-l oferim, eu ma asigur ca totu merge bine in companie si voi sunteti multumiti de acest serviciu si iau masurile necesare pentru a va furniza acest serviciu in cele mai bune conditii. Uite incepand de astazi va pun la dispozitie id-ul de Y!Messenger: yoozila va astept acolo sa vb mai multe cu fiecare in parte.

Se poate inchide topicul, o sa revenim cu versiunea finala!

Netul este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    5th January 2006
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    45
    Posturi
    1.065
    Putere Rep
    45

Implicit

Aici este un forum TEHNIC de aceea toti doreau date tehnice, si nu vrajeala de marketing, aia e buna doar de dat la presa, de aceea toti te-au luat asa tare. Nu se sperie nimeni de concurenta, chiar prinde bine, atat timp cand este munca proprie.
    Bafta cu priectul, dar in continuare asteptam raspunsuri la intrebarile tehnice care au fost puse.

Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    62

Implicit

Eu cred ca tot ce s-a spus aici au fost discutii constructive, la care nu prea s-au gasit raspunsuri oficiale dealtfel.

Fie au fost ocolite, fie nu s-au stiut.

Ideea finala este ca intr-adevar, chiar daca aveti sau nu DB sau spider propriu, v-ati ocupat mult mai bine de marketing, decat restul de membri care au motoare de cautare proprii.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

tataraseni este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    15th July 2005
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.482
    Putere Rep
    40

Implicit

mi se pare haioasa afirmatia cu indexarea cache-ului Google pana la un anumit PageRank pentru ca eu am constatat ca s-a indexat si pagini cu PR 0... adica s-a indexat tot...

Pagina 12 din 13 PrimulPrimul ... 210111213 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Baluba - motor de cautare romanesc
    De Marius Mailat în forumul Motoare de cautare romanesti
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 10th January 2009, 20:59
  2. Nameseek.Eu --- Motor cautare romanesc!
    De cipcip în forumul Motoare de cautare romanesti
    Răspunsuri: 45
    Ultimul Post: 10th July 2008, 01:04
  3. Cel mai bun motor de cautare romanesc
    De radupaco în forumul Motoare de cautare romanesti
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 4th May 2008, 09:19
  4. Un nou motor de cautare romanesc
    De aricius2000 în forumul Motoare de cautare romanesti
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 15th November 2006, 02:15
  5. dodo.ro - Motor de cautare romanesc