Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 35

Subiect: Valoarea reala a unui link?

  1. #11
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    34
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Citat Postat în original de 1nesco Vezi Post
    Ce sa piarda in fata concurentei?
    Tu daca daca ai un website pe care il optimizezi pentru "jocuri noi" si detii pozitia 2 in google pe acest keyword, vanzand 10 linkuri cu acest anchor catre websiteuri concurente care detin pozitii sub tine risti sa iti iei painea de la gura de unul singur, ajutandu-i pe ei sa se pozitioneze mai bine.

    Cand vinzi un link trebuie sa te gandesti ca poti face si rau siteului tau, nu doar bine, si cel mai indicat este sa investesti banii castigati in promovarea acestuia, cumparand noi linkuri.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  2. #12
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    65
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    54
    Posturi
    3.948
    Putere Rep
    65


    Implicit

    Pai cine ii obliga sa vanda linkuri? E o oferta si un pret.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  3. #13
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.623
    Putere Rep
    54


    Implicit

    edy, nu vrei sa intelegi ceea ce ti-am scris mai sus... daca omul vine cu 1 euro inseamna ca linkul ala atat face, sau mai putin. Siteul ala nu are ce pierde in fata concurentei, este deja pierdut sau nu si-a gasit calea niciodata, este egal cu 0. Un simplu pr nu poate dicta pretul unui link, fie el 3 sau 4. Ai pornit cu un exemplu prost/incomplet. De aici toata discutia e aiurea...
    Poate o sa sustii in continuare ca un link pr 3 nu poate valora 1 euro indiferent de situatie, te inseli, iti pot arata si exemple de pr4 pe care eu nu as da nici 50 centi.
    Creștere putere, consum redus și optimizare software motor - servicii profesionale de chiptuning

  4. #14
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Cineva cu cât de cât autoritate zic eu a făcut un test pe WF și a demonstrat că linkurile relevante nu contează mai mult decât linkurile de calitate dar nerelevante. Rezultatul a fost publicat și într-un ebook. Adică relevanța e neimportantă dacă linkul e slab, mai bine un link puternic de pe un site care nu e relevant.

  5. #15
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    34
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Citat Postat în original de 1nesco Vezi Post
    Pai cine ii obliga sa vanda linkuri? E o oferta si un pret.
    Este, dar daca linkuri nu vinzi, advertoriale nu vinzi, reclame nu pui sa iti aglomerezi websiteul, in schimb continut, promovare, administrare, gazduire s.a platesti, ce rost mai are sa tii un website?

    Sunt de parere ca dintr-un website trebuie stors tot ce se poate, in limita decentei. Trebuie vandut orice se poate, insa in limita in care nu dauneaza afacerii.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  6. #16
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    1.623
    Putere Rep
    54


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    100R se poate intampla asa cum zici, exista situatii si situatii, depinde foarte mult cat de slab este linkul relevant si cat de puternic este cel nerelevant. Cu cat diferenta dintre ele este mai mare cu atat sansele sa se intample ce spui tu sunt mai mari. In schimb daca vei compara doua linkuri de pe 2 siteuri la fel de populare, unul relevant si unul nu, ia zi pe care ai pune banii?
    In plus, apreciez foarte mult ca nu ai spus nimic de PR si sper din tot sufletul ca prin calitate sa sa nu te referi la PR...
    Creștere putere, consum redus și optimizare software motor - servicii profesionale de chiptuning

  7. #17
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    65
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    54
    Posturi
    3.948
    Putere Rep
    65


    Implicit

    @ Rares
    Nu ma lasa sa-ti mai dau reputatie, dar ai zis bine.

    @100R
    Detalii, link?

    @edy: "Stau si ma gandesc putin ca pentru a lua acel pr3 ai nevoie de ceva investitii (munca sau bani) intr-un website si nu imi dau seama cum ti-ai putea taia singur painea de la gura monetizandu-ti munca atat de slab.".
    E strict problema celui care vinde sau investeste in asa ceva. La fel de bine putea lucra ani de zile la un tablou, sperand ca va obtine un pret bun.

    Mai vorbim de garantii? Ma amuzase un amic acum vreo 2 saptamani cu "garantez eu". Asta e hobby si pretul e corespunzator, similar cu produsele "made in china".
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  8. #18
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    53


    6 out of 6 members found this post helpful.

    Implicit

    Daca ti se pare tie ca cei de pe forumurile de webmasteri cer prea putin pt link, o sa fii surprins cand o sa vezi ce ieftin cumpara cei care stiu si cum sa cumpere.

    Tehnici pentru cumparare linkuri valoroase pt seo:

    ---> Te duci in google, scrii cuvintele cheie pentru care vrei sa rankezi, intri pe primele 10-20 de siteuri si incerci sa cumperi linkuri. Cele mai valoroase linkuri. Fara discutie. Concurenta nu o sa iti vanda linkuri, insa sunt destul de multe siteuri care rankeaza pentru diverse cuvinte pentru care nici nu incearca sa optimizeze. Ei o sa vanda.

    ---> Generezi variatii de cuvinte cheie cat mai similare cu ale tale, dar care elimina concurenta ta directa. De ex, daca tu optimizezi pentru "cabinet medical bucuresti" , scrii in google "cabinet medical pitesti", "cabinet medical brasov", "cabinet medical constanta" etc, si vezi de la care poti cumpara linkuri. Acestia sunt si foarte buni parteneri de link exchange. Poti varia si cuvantul cheie principal, si tot obtii linkuri valoroase , gen "cabinet stomatologic bucuresti" , "cabinet psihologic bucuresti", etc.


    ---> Linkurile exemplificate mai sus se cumpara in general fie sitewide/homepage si linkeaza catre homepage-ul siteului tau sau paginile principale. Ca sa definitivezi profilul de linkuri naturale, iti trebuie linkuri doar pe o singura pagina a unui site care linkeaza catre linkurile interne ale siteului tau, adica te apuci de "advertoriale" pe bloguri.

    Advertorialele insa pot costa destul de scump pentru ca bloggerul respectiv va posta articolul pe prima pagina, il va tine acolo minim 24 de ore si iti va trimite si trafic - si pentru unele bloguri merita sa cumperi. Dar daca te intereseaza numai link juice si ai buget redus, te duci si cauti pe bloguri articole referitoare la subiectul tau. Nu conteaza despre ce e blogul, ca nu e nisat, sau etc, important e ca articolul respectiv sa aibe legatura cu nisa ta. Dupa care contactezi bloggerul respectiv si ii spui ca vrei sa cumperi un paragraf (important e sa iei paragraf de 2-3 randuiri, ca sa iti poti inconjura linkurile de cuvintele cheie care iti trebuie tie, in special daca blogul nu e related) la finalul articolului doar pe pagina respectiva - (trebuie sa verifici ca pagina respectiva e indexata, apare in google pentru titlu ei macar, unele au prins si ceva page rank). Nu trebuie sa apara pe homepage, in sidebar, sau sa il vada vizitatorii.

    Avantaje

    - pretul foarte foarte foarte ieftin pt o singura pagina.
    - nu o sa iti scoata nimeni linkul de acolo, ramane permanent, nimeni nu isi mai bata capul sa treaca prin posturi sa scoata linkuri, chiar daca siteul se vinde, isi schimba proprietarul, etc.

    Unul din cei mai importanti factor cand analizezi pagina/siteul pe care vrei sa cumperi linkuri: Numarul de linkuri externe catre care linkeaza!. Extrem de important, ma mir cum nu l-ai mentionat.

    Eu nu cumpar linkuri dupa pagerank, dupa cum am explicat mai sus, dar de curiozitate ultimele linkuri cumparate de mine, pretul lunar (facut media pe termen lung in general) si page rankul aferent:

    Pagerank 3 ---> 1,66 euro / luna
    Pagerank 4 ---> 4 euro / luna
    Pagerank 5 ---> 5,5 euro / luna
    Pagerank 2 ---> 1,16 euro / luna
    Pagerank 3 ---> 2 euro / luna
    Pagerank 1 ---> 2 euro / luna

    Deci 1 euro pe luna pt un pr 3 nu mi se pare uluitor de ieftin.

    Linkurile de mai sus au fost cumparate pentru un site pe ro. Cu linkurile respective, si putina optimizare, directoare+ linkuri in retea, siteul a ajuns nr 1 (nu pagina 1, nr 1) pt cuvantul cheie principal , care era de forma "meserie localitate" , gen "avocat bucuresti" (evident nu asa competitiv), la 3 saptamani de la lansarea siteului, si top 4 pentru celelalte cuvinte secundare - inca vreo 4. A fost prima oara cand am revenit sa optimizez pentru un site in ro de la 0, dupa ceva vreme pe com, am fost sincer uimit de diferenta enorma. Preturi extrem de ieftine pentru linkuri, tehnici simple, rezultate rapide pe ro. Evident nu a fost ceva competitiv online, a fost optimizare pentru un business offline, dar totusi e o diferenta mare.
    Ultima modificare făcută de Nic; 28th December 2010 la 16:18. Motiv: spelling

  9. #19
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    42


    Implicit

    OpenSiteExplorer ajută în aprecierea linkurilor pentru că estimează autoritatea lor, nu e varianta oficială dar probabil se apropie foarte mult de valoarea reală.

    PR + autoritate pe (OpenSiteExplorer) = varianta câștigatoare, teoretic, practic nu sunt 100% convins, problema e că procesul ia mult timp. Rezultă că e de preferat un site PR 3 autoritate 65 unuia PR 4 autoritate 40. Cel cu autoritate mai mare te ajută la poziționare mai mult, cred eu. E o chestie experimentală deocamdată.
    Ultima modificare făcută de 100R; 28th December 2010 la 16:18.

  10. #20
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    53
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.519
    Putere Rep
    53


    Implicit

    Citat Postat în original de Nic Vezi Post
    Eu nu cumpar linkuri dupa pagerank, dupa cum am explicat mai sus, dar de curiozitate ultimele linkuri cumparate de mine, pretul lunar (facut media pe termen lung in general) si page rankul aferent:
    Pagerank 3 ---> 1,66 euro / luna
    Pagerank 4 ---> 4 euro / luna
    Pagerank 5 ---> 5,5 euro / luna
    Pagerank 2 ---> 1,16 euro / luna
    Pagerank 3 ---> 2 euro / luna
    Pagerank 1 ---> 2 euro / luna
    Deci 1 euro pe luna pt un pr 3 nu mi se pare uluitor de ieftin.
    Ai un punct de reputatie de la mine pentru transparenta (sper ca scapi de niste minusuri la acealsi capitol de la vanzatori).
    Poti sa spui si cate linkuri externe aveau/au acele 6 siteuri mentionate mai sus tocmai in ideea enuntata de tine?

    LE: ii scapai si lui 100R din greseala, dar, daca ma gandesc bine, cred ca merita si el.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Valoarea unui link - pret de vanzare/achizitie
    De Marius Cristian în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 2nd March 2010, 21:18
  2. Factorii care determina valoarea unui link
    De Cristina Andrei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 12th September 2009, 23:21
  3. Link PR4 pe o lună contra unui mic servici
    De doro în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 15th September 2008, 13:07
  4. Valoarea unui domeniu de doua caractere .ro
    De bsorin în forumul Domenii
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 24th February 2008, 17:10
  5. IBLs de pe propriul site - care e valoarea lor ?
    De evolution în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 27th July 2007, 18:48

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •