Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 77

Subiect: Hosting platit sau server acasa?

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui Ciprian.Olaru
    Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Efortul depus pentru "mentenanta si securizare" este similar la un VPS/dedicat/homeserver, asa ca nu prea are sens intrebarea.
    efortul pentru mentenanta si securizare software e similar.
    aici mai ai mentenanta si amortizare hardware pe care nu o ai in partea cealalta.

    inteleg ca decizia ta e luata si nu incerc sa o combat, insa ar fi util daca poti sa faci un tabel cu acasa vs. datacenter, pro si contra (as incerca sa il incep eu, insa nu pot edita ulterior postul ca sa il completez - in acelasi tabel e usor de urmarit)

  2. #2
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    Citat Postat în original de Ciprian.Olaru Vezi Post
    efortul pentru mentenanta si securizare software e similar.
    aici mai ai mentenanta si amortizare hardware pe care nu o ai in partea cealalta.

    inteleg ca decizia ta e luata si nu incerc sa o combat, insa ar fi util daca poti sa faci un tabel cu acasa vs. datacenter, pro si contra (as incerca sa il incep eu, insa nu pot edita ulterior postul ca sa il completez - in acelasi tabel e usor de urmarit)
    Am facut update cu calculul la postarea precedenta.
    Decizia e luata, dar ramane de vazut daca o voi si folosi. Daca ceva nu merge bine la modul grav, masinaria poate fi oricand mediacenter, router (are 2 placi wifi), NAS sau mai stiu eu ce. La cat am dat pe ea, chiar nu conteaza.

    Eu totsi cred ca o sa mearga, pentru ca deja am batranul laptop care vad ca se descurca bine atat in ce priveste site-urile, cat si la benchmark.

    Uite, testat un WP cu multe postari:

  3. #3
    Avatarul lui trust
    trust este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th May 2015
    Vârstă
    38
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Salut, sunt servere ultra silent care le gasesti la preturi bune, pe site urile de anunturi, fara sa-ti mai faci griji, eu am un fujitsu tx100 s1 si am avut uptime si 11 saptamani fara probleme rece tot timpul, daca te pasioneasa asta eu zic sa nu renunti, acelasi lucru il fac si eu testez testez pana reusesc sa am un server cu tot ce trebuie pe el.Si da decat sa dau 15 euro pe un vps cu 20-30 gb spatiu imi pun eu 2 hdd uri de 2 TB si am spatiu garla.In cazul meu deja am un ip static cu upload extern oriunde peste 25 megabiti si 100 intern oriunde.
    La curent dau maxim maxim 30 lei pe luna pt server si totul e super ok.Mai am probleme la partea de securitate mai exact protectii anti flood, ddos etc dar nu voi renunta.Pana la urma de ce sa descurajam cunoasterea, si sa luam servicii gata.Desigur asta e asa home hobby... un site mare de peste 10k nu-l il vei mai tine acasa.
    Eu am renuntat la Debian datorita suportului limitat de numai un an.Am pus Centos 7 si Openlitespeed un webserver mult mai rapid si consum de resurse mai mic in special memorie ram.

  4. #4
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    @trust - multumesc de incurajare

    E adevarat, cu homeserver ai o oarecare flexibilitate, dar de care doar unii au nevoie. Si daca cineva isi face asa server, si-l face pentru propriile nevoi. Eu am ales consum cat mai mic si DDR3 SSD la un pret de nimic. Altuia poate i se potriveste un i7 cu 12GB de ram, altuia ii e suficient un celeron dar cu 3TB hard.

    Sunt colegi care nu inteleg de ce fac eu economie de 5 euro la hosting, nu intelg de ce m-as chinui sa administrez un server cand totul pare asa de usor in cpanel Dar topicul evident, nu este pentru ei.

    Si apropo de un site cu 10k - ba da, il poti tine. Eu am tinut, nevoit, din cauza ca am calculat gresit VPS-ul pe care era si la primul spike a murit. Pur si simplu n-a facut fata, asa ca l-am mutat repede acasa si a mers brici, am trecut hopul. Doar ca da, daca e vital, parca te simti mai bine sa il ai undeva cu support, sa nu dai din colt in colt cand se intampla ceva.

    Apropo de sistemul de operare si software, eu am ales Debian, Apache si Nginx. Cand mai invat lucruri, poate o sa schimb si eu. Dar din ce am citit si m-am documentat, Apache + Nginx sunt comparabile cu ce ai tu si in functie de aplicatie pot fi cu cateva procente mai rapide sau mai lente. (nu ma iau dupa testele alora de la Litespeed).

    Cred ca am mai zis pe topic, un WP destul de stufos se incarca pe un cont "reseller business" in 5 secunde. Am scazut la sub 2 secunde acasa. Si asta cu un singur procesor vechi de 9 ani si RAM DDR2. HDD-ul nu-l mai punem ca presupun ca e oprit, e tot site-ul in RAM. Deci n-are rost sa comparam cu un shared.

    Comparand cu un VPS, discutia e lunga, dar cred ca ce vand hosterii ca "2 procesoare" la un VPS, nu inseamna de fapt ca ai 2 cores dintr-un xeon, ci ca ai 700 + 700 Mhz, adica poate nici un core intreg. Ca nu scrie nimeni ce fal de cores sunt.

    Tu cum te aper de ddos si de ce est atacat? Ca am tot intrebat si nu vrea nimeni sa raspunda (banuiesc de ce, dar mai astept).

  5. #5
    Avatarul lui inSecure
    inSecure este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    2nd December 2007
    Posturi
    612
    Putere Rep
    39


    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Tu cum te aper de ddos si de ce est atacat? Ca am tot intrebat si nu vrea nimeni sa raspunda (banuiesc de ce, dar mai astept).
    Dan, poti cauta pe net cum ai putea sa te "aperi" de DDOS. In general e imposibil daca ai un numar foarte mare de IP-uri care te floodeaza (chiar daca exista tool-uri care promit, sigur nu vor face fata)

    Ai putea incerca asta How to manage a DDOS or DOS attempt directed at your linux server , dar se aplica cand ai un numar destul de mic de IP_uri care te floodeaza.

    Referitor la intrebarea ta, da este posibil sa iti faci hosting de acasa fara nici o problema (e acelasi lucru ca intr-un DC) si castigi experienta (asta daca chiar te intereseaza sa stii despre Linux, IPtables etc)

    Singura problema pe care o vad (si care s-a discutat este)
    1. Ce se intampla cand iti pica Internetul (ok muti masina virtuala in alta parte, dar va dura ceva sa o reconfigurezi)
    2. Daca pica curentul (ok, iti poti lua un UPS, dar si ala va rezista cam o ora - asta daca nu iei ceva mai performant)
    3. Se strica routerul - va fi putin mai complicat sa refaci configuratia.

    In rest, nu vad vreo problema
    Hmm..ar merge o lada de bere

  6. #6
    Avatarul lui casperel
    casperel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    10th February 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    838
    Putere Rep
    45


    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    nu intelg de ce m-as chinui sa administrez un server cand totul pare asa de usor in cpanel Dar topicul evident, nu este pentru ei.
    M-am simtit vizat. Nu folosesc panele de administrare pe niciun VPS, totul fac din consola. Cand ziceam de interfata web... ma refeream strict la interfata provider-ului, de unde poti porni VPS-uri noi, le poti clona, poti vedea statistici, etc.

    Revenind la subiect, iti recomand sa testezi loadul cu https://www.blitz.io/ Mi se pare ca-s mai detaliate datele si vezi mai usor ce se intampla.

  7. #7
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    @insecure multumesc mult de raspuns.

    Da, cand imi pica netul sau curentul nu prea am ce face. Din calculele mele puse la inceput, o sa am uptime peste 99,5% overall, cu tot cu mentenanta si eventualele caderi de net/curent. Pentru ce am nevoie pare OK.
    Nu m-am gandit ca se poate strica routerul, dar daca se strica, rezolvarea pe care o vad este sa expun la net serverul sau sa folosesc alt computer din casa drept router. Configuratia e practic forward la 3 porturi. Am router casnic

    Despre DDOS am citit si de asta asteptam raspunsuri de la colegii care au zis "ce faci in cazul unui atac". Pentru ca in majoritatea cazurilor, diferenta intre homeserver si un VPS nu prea exista. Da, pui pe server orice, pui firewalls, reguli, dar pana la server poate fi gatuita toata banda. (multumesc de link, btw)

    Rezolvarea este din punctul meu de vedere, optiunea "I am under attack" din Cloudflare. Vizitatorii reali vor putea ajunge la site (cu un pas suplimentar), iar atacul se opreste in Cloudflare.
    Daca atacul e mic, il poate opri si routerul, are ceva firewall si optiune pentru asa ceva, probabil e basic, daca n-am avut nevoie nu mi-am batut capul:

    Ultima modificare făcută de Dan; 12th May 2015 la 12:42.

  8. #8
    Avatarul lui inSecure
    inSecure este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    2nd December 2007
    Posturi
    612
    Putere Rep
    39


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    @insecure multumesc mult de raspuns.

    Nu m-am gandit ca se poate strica routerul, dar daca se strica, rezolvarea pe care o vad este sa expun la net serverul sau sa folosesc alt computer din casa drept router. Configuratia e practic forward la 3 porturi. Am router casnic
    Daca tot o faci, fa-o pana la capat . Nu stiu daca routerul tau casnic de vreo 100RON va tine sa zicem 1000 de sesiuni in acelasi timp (il poti testa probabil cu tooluri de HTTP stressing sau ceva)
    (( vezi ca 1000 de sesiuni nu inseamna 1000 de useri, ci si 250 de useri fiecare cu 4 sesiuni sau 100 de useri cu 10 sesiuni (apar mai multe sesiuni cand deschide pentru prima oara pagina)))
    Eu iti recomand un router mai "performant" cu care poti face mai multe chestii. (gen iti faci VPN si iti poti accesa serverul de oriunde)
    Un site romanesc cu preturi decente (vezi ca se poate negocia ) este: Echipamente Cisco Second Hand - Garantia calitatii - USEDTELECOM - Router CISCO SH

    In functie de ce linie ai, poti lua de 10/100 sau 10/100/1g
    Ultima modificare făcută de inSecure; 12th May 2015 la 14:09.
    Hmm..ar merge o lada de bere

  9. #9
    Avatarul lui inSecure
    inSecure este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    2nd December 2007
    Posturi
    612
    Putere Rep
    39


    Implicit

    Dan,

    Un DDoS puternic nu il opreste nimic, decat poate un google/microsoft/fb etc.

    Btw, singura problema care o vad eu cu DDoS-ul si cu linia de internet de uz casnic, e ca s-ar putea ca RDS-ul/UPC-ul sa vada ca e floodat IP-ul tau si sa iti zica ca daca nu se opreste iti taie tie linia. (cred ca asta s-ar intampla si la Hosting din RO. Daca e cineva care te floodeaza pentru o saptamana cred ca firma de Hosting te va trimite in alta parte avand in vedere ca vei afecta si pe alti clienti )

    Dar acum sa fim seriosi si realisti, 5 site-uri de prezentare si un blog nu var fi floodate niciodata . Nu prezinta interes
    Hmm..ar merge o lada de bere

  10. #10
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    111
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    111


    Implicit

    @casparel - nu te simti vizat, discutam cu Tom si imi zicea ca multi nu inteleg de ce imi bat eu capul cu asa ceva, cand hostingul e f ieftin.
    Eu folosesc panel de administrare, e mai usor, mai ales ca Ajenti nu e invaziv si nu strica chestii.

    Am primit "serverul", il instalez pe seara. Deocamdata, din ce imi dau seama, e super. Are ceva windows pe el si pare ca se misca bine si e "ingrijorator" de silentios.

    Multumesc de linkul de la blitz.io, nu stiam de el. O sa-l folosesc dupa ce pun minim un site.

Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Google şi hosting plătit lunar sau anual
    De homaien în forumul Google
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 23rd June 2015, 20:39
  2. Hosting pe server prorpriu?
    De Mihai_Is în forumul Hosting
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 27th February 2014, 23:30
  3. Vand hosting Platit pana in 29/04/2014
    De buves18 în forumul Hosting
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 5th July 2013, 15:55
  4. Vand 4 domenii din care 2 cu hosting platit
    De alias74 în forumul Domenii
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 17th February 2011, 00:53
  5. Server aflat fizic si administrat acasa. Se poate ?
    De evolution în forumul Server side
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 19th January 2009, 18:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •