Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 52

Subiect: Din punctul meu de vedere, SEO a murit

  1. #1
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0


    7 out of 7 members found this post helpful.

    Implicit Din punctul meu de vedere, SEO a murit

    Dragi prieteni,

    Cred ca e momentul sa recunoastem ca SEO nu mai are (aproape) nicio importanta in afisarea serp. In ultima luna am analizat/urmarit zeci de nise care ma intereseaza si rezultatele sunt socante: au revenit in primele pozitii toti penalizatii, site-uri care nu au nicio legatura cu subiectul, documente pdf, anunturi de mica publicitate, clip-uri youtube, pagini de facebook, chiar si de pinterest. Dati-mi voie sa cred ca pe o nisa unde concurenta e foarte mare si majoritatea site-urilor sunt optimizate relativ ok, n-au ce cauta 3 rezultate cu anunturi, link-uri youtube si alte articole din blog-uri obscure, toate in defavoarea unor site-uri care au investit in continut, in hosting bun, in script-uri premium.

    De asemenea, pe unele nise, prima pagina e ocupa in intregime de marii retaileri gen dedeman, praktiker, leroy, emag etc; degeaba am un site jmecher, optimizat si super rapid, nu am loc de ei orice as face.

    O alta nisa, alt caz atipic: orice cautare in respectivul domeniu imi afiseaza acelasi site in prima pozitie. Am incercat 10 cuvinte cheie de baza, acel site e blocat in prima pagina, primul rezultat. Iar cand dai click pe acest "dumnezeu" al site-urilor descoperi un site banal, naspa, care se incarca si foarte greu. Si iti pui logic intrebarea: asta e cel mai tare dintre toate? dar cum e posibil? O sa ziceti ca are link-uri foarte tari care dau spre el. Ei bine, l-am verificat si n-are.

    Mai sunt si situatiile in care la ora 8 esti in primii 10, dupa ora 9 esti pe pagina a 6-a iar la ora 12 pe a 3-a. Maine cine stie..

    Brainrank este o mare dezamagire, cel putin pentru mine, cel putin pentru moment. Sau sunt eu un caz atipic..
    Ultima modificare făcută de Twigg; 14th November 2016 la 20:46.

  2. #2
    Avatarul lui vertedi
    vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Nu trebuie sa gandim pana acolo incat sa credem despre SEO, ca nu mai are importanta. Sunt cazuri si cazuri - asta arata ca Google, merge in jos, nu mai tine pasul, nu mai are putere. Incercati sa optimizati cat mai bine site-ul si rezultatele vor veni. Concentrati-va pe on-page, PageSpeed, Structured Data si retele sociale - asta place la Google.

  3. #3
    Avatarul lui Twigg
    Twigg este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    30th November 2013
    Posturi
    195
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Pai tocmai de asta vorbeam, ca pina acum aveam site-uri bine optimizate in top 10 si de 2 luni s-au dus dracu jumatate din ele. Vrea google SSL? ia SSL! Vrea google IP dedicat? poftim IP dedicat. Vrea google continut? uite continut! Vrea google viteza? uite 90% viteza. Si totusi s-au dus la vale iar in locul meu stau acum balarii, ca nu pot sa le spun altfel, care n-au cunoscut vreodata seo. wtf..

  4. #4
    Avatarul lui teocatalin
    teocatalin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    27th January 2016
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    34
    Posturi
    113
    Putere Rep
    16


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Twigg... nu poti sa ne dai si noua un exemplu ? Intradevar... nu mai este cum era odata, dar conteaza foarte multe si link building-ul si multe altele !

  5. #5
    Avatarul lui Infrasunete
    Infrasunete este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    14th August 2015
    Locaţie
    Bucharest
    Posturi
    65
    Putere Rep
    16


    Implicit

    Eu nu sunt expert in SEO sa fie clar. Insa, imi permit sa te contrazic. Am un blog de vreun an de zile pe care m-am chinuit sa-l urca, taras, grapis asa cum am stiut eu. Recent am facut schimb de link-uri cu alti bloggeri - 3 way - fara prea mari sperante. Tot citisem ca link-urile din blogroll nu conteaza, nu etc. Acum vreo doua zile m-am uitat prin analytics si am vazut o crestere de trafic si nu stiam de unde. Am crezut initial ca e spam. Nu era spam. Se datora acelor link-uri astfel ca am ajuns pe prima pagina in cautari pe niste cuvinte cheie care apareau pana atunci undeva pe pagina 5 in cel mai bun caz.

    In concluzie, din punctul meu de vedere, SEO conteaza cel putin pana la un punct. Desigur, sunt convins ca tu vorbesti de un cu totul alt nivel si acolo nu stiu eu cum sta treaba.

  6. #6
    Avatarul lui DRG
    DRG
    DRG este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    24th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    29
    Posturi
    442
    Putere Rep
    31


    Implicit

    Citat Postat în original de Twigg Vezi Post
    Pai tocmai de asta vorbeam, ca pina acum aveam site-uri bine optimizate in top 10 si de 2 luni s-au dus dracu jumatate din ele. Vrea google SSL? ia SSL! Vrea google IP dedicat? poftim IP dedicat. Vrea google continut? uite continut! Vrea google viteza? uite 90% viteza. Si totusi s-au dus la vale iar in locul meu stau acum balarii, ca nu pot sa le spun altfel, care n-au cunoscut vreodata seo. wtf..
    Poate chiar asta e problema, site-urile tale cu https au fost reindexate si isi pierd pozitile pana se restabilieaza autoritatea veche pe noul site.
    Zic si eu...
    D R G

  7. #7
    Avatarul lui teocatalin
    teocatalin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    27th January 2016
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    34
    Posturi
    113
    Putere Rep
    16


    Implicit

    Trebuie sa analizam sa vedem despre ce este vorba. Oricum de cand penguinul este in timp real s-a simtit si la mine ( site international ).

  8. #8
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    44
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Confirm. Unele nume de domenii fara continut nou, pe care nu le-am actualizat de 2-3 ani, ajung pe pozitii similare cu siteuri pricipale de care ma ocup zilnic. Site-uri care au 5-6 backlinkuri sunt pe acceasi pagina cu siteuri care au > 200 backlinkuri dofollow. Asa cum au disparut directoarele de siteuri, asa ne putem astepta ca orice artificiu sa fie ignorat de google. Si fiindca suntem in campania electorala fac o analogie oarecum fortata: Votul unui betiv fara adapost, sau al unui om analfabet valoreaza tot atat cat votul unui profesor universitar, avocat sau judecator. Offtopic : cum in Romania sunt mai multi oameni fara studii decat oameni intelectuali, deduceti cine decide. Aceasta tendinta de EGALITATE (indiferent de detalii) o constatam din pacate si pe google.ro in foarte multe domenii.

    Exemplu: la cautarea "agentie matrimoniala", apare un site matrimonial .ro care nu a mai fost actualizat de cca 9-10 ani (conform archive.org) si totusi apare pe locul 1 in Serp.

    Tind sa cred ca, continutul redactat in anumite limbi, printre care si cel redactat in limba romana, nu prezinta aleasi interes pentru Google precum continutul aducator de profit redactat in engleza, franceza, germana, spaniola, etc Sunteti de acord cu mine ?

  9. #9
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Draga colegule Twigg: daca esti asta de convins ca seo nu mai are sens, inainte de a pleca din aceasta haotica lume, ne cedezi resursele tale? Iti vom trimite felicitari de paste si craciun, sarbatori legale si alte evenimente.
    Pe bune acum: astfel de lucruri s-au mai intamplat si se vor mai intampla, vezi tonele de discutii ocazionate de pinguini, panda si alte lighioane. Un lucru e cert: asa de prost cum e acest motor de cautare, populatiunea inca nu discuta de altul mai bun.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  10. #10
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    49


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Ce zici tu denota tocmai ca seo are importanta. Numai ca poate nu tipul de seo care il faci/stii tu. Cum crezi ca ajung in top "siteuri care nu au nici o relevanta cu subiectul" sau "site banal, naspa, care se incarca si foarte greu"? Nu e random, au ei bonusuri pe anumiti factori pe care poate tu nu ii identifici.

    "Site-uri care au 5-6 backlinkuri sunt pe acceasi pagina cu siteuri care au > 200 backlinkuri dofollow." -> Mod de gandire simplistic cand vine vb de seo.

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 38
    Ultimul Post: 14th March 2012, 17:55
  2. A murit Steve Jobs
    De RoManiac în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 46
    Ultimul Post: 14th October 2011, 23:30
  3. A murit lx.ro?
    De slobodan în forumul Hosting
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 12th July 2011, 01:01
  4. CAPTCHA a murit!
    De thefan în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 28th May 2008, 08:29
  5. A Murit Laura Stoica
    De laufer în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 10th March 2006, 01:01

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •