Pagina 11 din 13 PrimulPrimul ... 910111213 UltimulUltimul
Rezultate 101 la 110 din 125

Subiect: Modificare MAJORA de algoritm - Vineri 28 sept 2012 - "Exact match" - GONE

  1. #101
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Citat Postat în original de djgabor Vezi Post
    am client pe Anglia ... era locul 3 acum nu il mai gasesc in Serp...
    ciudat e ca nu era nici exact mach , nici nu avea decat articole unice si linkuri sociale .... nu mai inteleg nimic..
    A fost si un pinguin 3
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  2. #102
    Avatarul lui djgabor
    djgabor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    11th February 2011
    Vârstă
    34
    Posturi
    87
    Putere Rep
    0


    Implicit

    stiu ... incerc sa inteleg si eu ce s-a intamplat pentru ca din ce citesc la Google, aici, warrior si digital asta nu ar fi trebuit lovit ... nu inteleg logica...

    Citat Postat în original de lovelife Vezi Post
    A fost si un pinguin 3

  3. #103
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Nu uita ca au fost trei updateuri, s-au succedat atat de repede incat ar trebui sa faci o analiza temeinica pentru a realiza ce te-a lovit. Nefiind emd, probabil acest update iese din calcul. Ar ramane panda si Penguinul, sau, de ce nu, un cumul al acestora doua.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  4. #104
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Eu cred ca Pinguinul e mai mult un fenomen continuu, decat un update.

    Cei de la G s-au exprimat destul de clar pentru urechile mele: Pinguinul nu e un update fix, e un nou set de reguli inglobate in algoritm, destinat filtrarii rezultatelor artificial manipulate prin link-uri, "and it's here to stay". Cred ca e vorba doar de un finetuning permanent, de "ajustarea" butonului care se va face periodic, lunar, saptamanal, cine stie. Cu cat se "strange" mai mult surubul, mai multe situri vor trece peste treshold, moment in care pica din rezultate.

    Cineva facea mai demult o gluma, cum ca un update se produce in felul urmator: Cand cei de la Google au party sambata, la un moment dat unul din angajati iese din petrecere cu un pahar in mana, coboara in basement si invarte un buton cat considera el, dupa care se intoarce la party. Si a doua zi 100.000 de proprietari de situri se vad loviti in soarta.

  5. #105
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Se fac in acelasi timp, tocmai pentru ca seo-istii sa nu poata trage concluzii. Acum e greu sa stii exact motivul. Plus ca dureaza cateva saptamani pana se propaga complet. Iar daca ruleaza pinguin si oanda la 2 sapt, nu mai ai sanse sa tragi conluzii!

    Stie google ce face
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  6. #106
    Avatarul lui djgabor
    djgabor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    11th February 2011
    Vârstă
    34
    Posturi
    87
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Nu e mare drama oricum pentru cei ce au multe siteuri ... pica unele urca altele ..

    eu imi invat clientii sa cumpere dommenii vechi expirate , de obicei generice ... pichu.com... si sa faca siteuri pe ele sa aibe rezerve ... cel putin 5-10 siteuri strategii diferite de promovare... unele black altele white 100% .

    nu avem cum sa pierdem tot...

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Se fac in acelasi timp, tocmai pentru ca seo-istii sa nu poata trage concluzii. Acum e greu sa stii exact motivul. Plus ca dureaza cateva saptamani pana se propaga complet. Iar daca ruleaza pinguin si oanda la 2 sapt, nu mai ai sanse sa tragi conluzii!

    Stie google ce face

  7. #107
    Avatarul lui chibi77
    chibi77 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    14th March 2008
    Vârstă
    37
    Posturi
    28
    Putere Rep
    30


    Question si totusi ce a realizat update-ul asta?

    Nu prea inteleg update-ul acesta, intre site-urile a caror trafic a picat cu aprox 80% am 2 domenii pe care sunt adaugate articole in fiecare zi, nici unul dintre ele nu este exact match. Unul are aprox 5 ani iar celalalt doar 4 luni.
    Din cautare au disparut complet toate articolele, am ramas pe pozitie doar cu main page-ul.
    Nu prea imi explic de ce. Sunt penalizat pentru ca scriu articole unice in fiecare zi? sau care e treaba, site-urile sunt facute pentru vizitatori ca o resursa gratuita, ce e reclama pe ele e delimitat clar, nici unul nu zbarnaie de bannere sau are in titlu ceva diferit de continut.

  8. #108
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de chibi77 Vezi Post
    Nu prea inteleg update-ul acesta, intre site-urile a caror trafic a picat cu aprox 80% am 2 domenii pe care sunt adaugate articole in fiecare zi, nici unul dintre ele nu este exact match. Unul are aprox 5 ani iar celalalt doar 4 luni.
    Din cautare au disparut complet toate articolele, am ramas pe pozitie doar cu main page-ul.
    Nu prea imi explic de ce. Sunt penalizat pentru ca scriu articole unice in fiecare zi? sau care e treaba, site-urile sunt facute pentru vizitatori ca o resursa gratuita, ce e reclama pe ele e delimitat clar, nici unul nu zbarnaie de bannere sau are in titlu ceva diferit de continut.
    Tocmai asta zicea Tom mai devreme, e un mix de schimbari, actionand simultan.
    Si cred ca e poate cel mai tare lucru pe care il poate face Google, in lupta cu spam-ul (si cu seo-istii seriosi deopotriva). Mai analizeaza ceva, daca poti.

    In felul asta, seo-istii vor ceda nervos si se vor apuca de Adwords, facand bucuros pe nenea Google. (nu ma bagati in seama, e copiat din teoria conspiratiei)

  9. #109
    Avatarul lui Ciprian.Olaru
    Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de chibi77 Vezi Post
    Nu prea inteleg update-ul acesta
    una din primele concluzii la care am ajuns cand am inceput sa ma ocup de seo a fost ca daca faci lucrurile cat mai utile pt vizitatori.. e cel mai bun seo pe care il poti face (evident, construind totul tehnic cat mai bine: un site care se misca bine, cu titluri, alturi, bolduri, etc folosite corect si relevant, care primeste anchoruri la obiect, etc);
    nu am prea avut treaba cu piata en in ultima perioada, deci nu pot spune nimic despre emd update, dar la fiecare update de pana acum mi-am intarit concluzia de mai sus si ma astept ca nici de data asta sa nu o schimb;

  10. #110
    Avatarul lui Cristian D
    Cristian D este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    18th May 2012
    Locaţie
    Pitesti
    Vârstă
    32
    Posturi
    293
    Putere Rep
    0


    Implicit Re: Modificare MAJORA de algoritm - Vineri 28 sept 2012 - "Exact match" - GONE

    @gabriel, sa inteleg ca site-urile tale merg bine dupa update? da.ne si noua formula exacta :d

Pagina 11 din 13 PrimulPrimul ... 910111213 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 20th September 2011, 12:29
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 11:54
  3. Adwords campaign - Broad match vs Exact match
    De dany24ro în forumul Adwords
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 27th October 2010, 11:58
  4. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 20:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •