Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: masuratori google

fanseo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd August 2018
    Locaţie
    cluj
    Posturi
    84
    Putere Rep
    0

Implicit masuratori google

Se spune ca google apreciaza utilizatorul care sta mult pe siteul tau. Care sunt parghiile prin care google poate masura cat sta un utilizator daca tu pe site nu ai nici un script de la google?

enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    8
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    342
    Putere Rep
    8

Implicit

daca nu ai instalat ceva de la ei sau de la 'prieteni' atunci nu au cum

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    82
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    3.359
    Putere Rep
    82

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Google detine browserul Chrome. Impreuna cu datele oferite de motorul de cautare (interactiuni / CTR / back to SERPs) isi poate face usor o parere legata de interactiunea userilor cu siteul.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

cris este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    9th July 2007
    Vârstă
    36
    Posturi
    888
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Google detine browserul Chrome. Impreuna cu datele oferite de motorul de cautare (interactiuni / CTR / back to SERPs) isi poate face usor o parere legata de interactiunea userilor cu siteul.
    si daca intru de pe ie, mozila, opera ? cand intra un user de pe motor stie dar nu stie cat sta , cate pagini navigheaza, si ce face el pe acolo daca nu exista script sau browser chrome.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    82
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    3.359
    Putere Rep
    82

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Chrome detine aprox 62% din piata la acest moment. Motorul de cautare poate masura timpul intre o actiune (click pe un site) si revenirea la cautare.

De exemplu eu intru pe site-ul tau cu cabina foto, stau 10 secunde si dau "back + click pe urmatorul rezultat". Pe baza acestei interactiuni Google poate ghici ca siteul este de calitate slaba, fara a avea nevoie de analytics / search console.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

fanseo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd August 2018
    Locaţie
    cluj
    Posturi
    84
    Putere Rep
    0

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

ce facem daca traficul nu e venit de pe motoarele de cautare ci din alte parti si omul sta mult la vizitare si navigheaza mult in site si in plus nu e pe chrome? eu am 50% vizitatori de pe facebook care nu sunt contorizati de google.

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.370
    Putere Rep
    20

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

@Fanseo - am impresia ca raspunzi numai de dragul de a face rost de postari, fara sa te gandesti ca o sa iei ban la final, deci nu te ajuta cu nimic. Topicul se numeste masuratori google, deci despre el e vorba, ce masoara altii e treaba lor. Asa cum zicea Nichita, are 60% + din cautari, la mine e 80% din trafic, deci baniesc ca stie sa isi dea cu parerea legat de site-urile mele, iar ce e trafic din alte surse, nu e o mare problema in a estima. Daca de pe Google sta mult o sa stea si dupa Opera, daca sta putin de pe google, asa o sa se comporte aproximativ de oriunde ar veni - sau nu-i pasa lui Google de restul.

Ai 50% de pe FB? Nu te-ai prins ca-s mana in mana si-si dau datele? Cauta emag pe Google si intra in FB si o sa ramai mirat cate reclame iti da nea Slutzemberg in nas cu emag, si tot asa! .... Iar ma repet: ideea e ca si daca ai doar 50 % nu 70 sau 60 trafic din cautari, amprenta e aceiasi... ca doar nu aia de pe FB stau cu anii pe site si aia de pe Google 1 secunda!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

niket este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th August 2019
    Vârstă
    28
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Thanks for the explaination.

cristi_s este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    23rd March 2016
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    68
    Putere Rep
    7

Implicit

hai nu faceti pe naivii, de programe spion nu ati auzit? tehnologia asta credeti ca a fost facuta pt voi? nu, a fost facuta pt a colecta date si informatii despre clienti.
    chiar azi am citit o postare pe fb despre ceva asemanator:
    „Magdalena Radu
    13 ore
    Mai devreme am fost la Cel.ro ca sa cumpar un hard nou. La receptie cind sa iau factura ma pun sa semnez cu degetul ( ??? ) pe o tableta. Am refuzat si am spus ca nu doresc sa fiu amprentata. ma gandesc serios sa le fac o reclamatie sau ceva, what the fuck, in baza a ce amprenteaza ei clientii si ce fac cu acele amprente?
    in alta ordine de idei, dupa amiaza am vorbit (la telefon) cu un prieten care cauta o clinica de implantologie iar acum ghici ce reclame imi apar pe facebook, la doua clinici diferite, telefonul meu fiind o prastie de Nokia, nicicum vreo scula inteligenta.
    Usurel cu tehnologia pe scari ca nu stii de unde esti monitorizat.”
    si cateva comentarii de la aceasta postare:
    „Ruxandra Turtoi Am cautat surolan pe net, e un medicament pt catei. De atunci, tot news feed ul de pe fb e plin cu reclame la surolan.”
    „Ionescu Dorina Ruxandra Turtoi
    Cred că așa e la toți
    Cum caut ceva pe google , cum îmi apar reclamele pe fb
    Ba mai văd și ce au căutat alții !!”
    „Dan John Magdalena Radu Au cu toate. FB este gratis. Trebuie să scoată banii. Vand informație.”
    „Ada Sori Adi Oooo, stiu tot , au roboti care recunosc cuvinte si prin urmare te tag-uiesc . Si eu am patit asa, am vb. cu sotul despre anumite produse sau am tetat si ne-au aparut reclame. Daca google ceva ala esti, nu mai scapi de ele in veci. Mai nou si pe FB ma bombardeaza cu "sponsored" la rochii la papuci, la creme... Ieri am vazut un documentar pe Netflix despre Cambridge Analytica,"The Great Hack" , bun ca era totul cu o tenta politica , ca sa te faca sa crezi ca vezi-Doamne datorita manipularii astora o castigat Trump, ) de parca gashca ailalta nu avea tot armele astea si n-ar fi manipulat nimic "saracutii". Ideea era, ca au baze de date imense si le folosesc, 100% din profitul FB vine de acolo... merita vazut , eu recunosc stiind in ce dezastru a fost US inainte de Trump am luat cu multa lamaie dar am bagat la cap unele chestii pe care nu le stiam”
    „Nelson Peter Depanam amintiri cu un prieten zilele trecute si dintr-una intr-alta am vorbit despre cum mancam conserve de peste cu briceagul (furculita mica de la briceag...) in drumetii pe munte si in armata. Dupa cateva minute am inceput sa primesc reclame cu briceaguri...”
    „CB Iulian "in alta ordine de idei, dupa amiaza am vorbit cu un prieten" Mi s-a intamplat acum 2 ani, ambiental, cu telefonul la o ditanta de cca.2-3 m . Ajung acasa POC cu reclama . Am povestit atunci..si "lumea" mi-a zis ca sunt paranoic. .”
    deci ideea este ca: fb, google, companiile de telefonie, browserele, toti fac schimb de informatii intre ei, toti traiesc din tehnologia informatiei. asta e businessul lor. iar noi suntem „marfa”. sau cum zicea un prieten, atunci cand ti se ofera ceva gratis, tu esti pretul.
    Oferta advertoriale publicate in directoare de articole generaliste. Vand linkuri sitewide.

O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    312
    Putere Rep
    16

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Foarte mult trafic vine de pe mobil. Majoritatea telefoanelor folosite in Romania sunt Android cu browser preinstalat. E cat se poate de clar ca Google culege date despre interactiunea cititorilor cu site-urile, chiar daca acestea nu au integrat nici un cod care sa faca posibil acest lucru.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 48
    Ultimul Post: 18th December 2015, 11:34
  2. Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 2nd June 2012, 14:24
  3. google amendat in Franta pentru ca ofera Google Maps gratis
    De alarma în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 6th February 2012, 15:02
  4. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 1st December 2009, 12:24
  5. Google AdWords pentru domenii care au Google AdSense