Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: Studiu de caz: continuare Linkbuilding mai functioneaza?

kestor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th April 2013
    Posturi
    141
    Putere Rep
    0

Question Studiu de caz: continuare Linkbuilding mai functioneaza?

Va salut,

Revin cu un contra-exemplu la topicul acesta. E vorba de vag24.ro

Mentionez:
    - nu este site-ul meu, este un site gasit pe o piata ce am studiat-o putin, fara a avea tangente cu ea in ultimii ani
    - este pe nisa auto in cluj, fiind pe pagina 2 pt toate cuvintele: rent a car cluj, inchirieri auto cluj, inchirieri masini cluj, masini de inciriat cluj
    - profilul de linkuri este unul extrem de puternic: huffingtonpost, ziare.com, realitatea.net, news.ro, business24, romanialibera + ziare locale:gazetadecluj.ro, etc
    - diversitatea ancorelor exista, cele mai puternice linkuri fiind pe ancorele cele mai grele.

Il urmaresc de ceva vreme in incercarea de a mi da seama ce mai functioneaza si ce nu, pare un seo facut ca la carte, iar de cateva luni este tot pe pagina 2.

Ma intereseaza o discutie constructiva, repet, NU este site-ul meu, e doar un studiu pt a intelege mai bine acest fenomen greu de anticipat in care site-uri inferioare sunt deasupra.

razva este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    20th May 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    31
    Posturi
    335
    Putere Rep
    14

Implicit

Din ce am descoperit eu, profilul de linkuri nu mai are o importanta chiar asa de mare. Google s-a prins ca site-urile mari vand advertoriale si cauta sa rankeze site-urile relevante, iar relevanta este data de ideea de " viral". Un site care are 5 backlinkuri de pe pe site-uri whatever, dar care are sute de like-uri, distribuiri, comentarii, etc, este mult mai atractiv.
    Eu cred ca SEO devine mult mai flexibil si in viitor, primele pozitii o sa fie ocupate de site-urile aflate pe val si o sa fie schimbate tot timpul.
    Ofer servicii de content writing !

teocatalin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    5
    Data înscrierii
    27th January 2016
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    28
    Posturi
    90
    Putere Rep
    5

Implicit

Kestor, cred ca ar trebui sa urmaresti si internal linking la ceilalti si la apoi sa faci comparatie. Incearca sa le iei si babeste ... content/imagini/links

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    323
    Putere Rep
    26

Implicit

Are putine linkuri.
    Are linkuri slabe.
    Din primele 10 cele mai importante linkuri de fapt 5 din ele sunt sterse. Adica le-a avut dar nu le mai are.
    N-are cum sa spere ca o sa rankeze pe o nisa asa competitiva cu profilul si calitatea acelor linkuri.

Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    45
    Posturi
    314
    Putere Rep
    11

Implicit

Citat Postat în original de kestor Vezi Post
    - profilul de linkuri este unul extrem de puternic: huffingtonpost, ziare.com, realitatea.net, news.ro, business24, romanialibera + ziare locale:gazetadecluj.ro, etc
    Eu nu vad aceste linkuri asa zis puternice cu SeoSpyGlas. Insa are un semnal social bun ceea ce inseamna ca se promoveaza pe facebook.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    82
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.954
    Putere Rep
    82

Implicit

Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Are putine linkuri.
    Are linkuri slabe.
    Din primele 10 cele mai importante linkuri de fapt 5 din ele sunt sterse. Adica le-a avut dar nu le mai are.
    N-are cum sa spere ca o sa rankeze pe o nisa asa competitiva cu profilul si calitatea acelor linkuri.
    Nu sunt chiar atat de slabe linkurile. Dar da, pe nisa asta posibil sa fie insuficiente.
    @benko zoltan, Seo Spyglass nu e chiar cel mai minunat tool de analiza a backlinkurilor. Incerca ahrefs
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    45
    Posturi
    314
    Putere Rep
    11

Implicit

Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    Seo Spyglass nu e chiar cel mai minunat tool de analiza a backlinkurilor. Incerca ahrefs
    Am observat si eu ca de multe ori nu arata toate linkurile.

kestor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th April 2013
    Posturi
    141
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Are putine linkuri.
    Are linkuri slabe.
    Eu nu le vad ca fiind sterse, are linkuri din: huffingtonpost, ziare.com, realitatea.net, news.ro, business24, romanialibera, auto-bild, gazetadecluj, bzi, masini.ro, rompres, diversitate de ancore/cuvinte cheie, diversitate de tld-uri.

@robert
    E o nisa de inchireri auto in cluj, sunt site-uri pe prima pagina mult mai praf/cu linkuri mult mai putine. Sa fie asta un exemplu de pur ghinion? Repet, nu e site-ul meu, nu vreau consultanta, incerc doar sa inteleg fenomenul si sa avem o discutie constructiva.

@teocatalin
    Nu am inteles la ce te referi, poti da mai multe detalii?

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    323
    Putere Rep
    26

Implicit

Uite pe cele cu eticheta "Deleted" , a avut linkuri din acele site-uri dar nu le mai are.

Cristi Adam este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Link building-ul inca functioneaza si chiar foarte bine dar trebuie facut atent. Nu are nici un rost sa cumperi backlinkuri, google o sa afle pana la urma, nu are nici un rost sa treci site-ul prin directoare web, press release sau mai stiu eu ce site care iti ofera back linkuri sau oportunitati de a posta articole.

Este exact cum ai face o vizita la vecina de la parter si te lauzi cu asta , cu toate ca la vecina a fost in vizita jumate de europa si jumate de africa. Un backlink de calitate trebuie muncit si se face in timp prin mentinerea lui.
    Sa presupunem ca in momentul de fata ca as cumpara site-ul vag 24( nota 10 pt design). Primul lucru care l-as face ar fi sa sterg absolut toate backlinkurile nenaturale sau disavow, care la prima vedere sunt peste 99% si as incepe o noua constructie formata doar din doua backlinkuri catre site, T1, pagina facebook si pagina google plus cont marca.

La profilul de facebook, sub numele meu as trece ca sunt administrator al paginii de facebook sa spunem "Vag 24 Auto Cluj" care reprezinta site-ul pe care tocmai l-am cumparat, nu trec site-ul in profilul meu , doar pagina de facebook pe care o administrez.

Backlinkul catre site il introduc doar in pagina de facebook a firmei. Acelasi lucru este valabil si pentru profilul de google plus.

Pe paginile oficiale ale firmei posteaza diferite foto cu masini si preturi pentru fiecare dar incearca sa fii cat mai organizat in postari si pune totul pe colectii, poti urca si filmulete cu masinile care sunt la inchiriat, in descrierea pozelor si filmuletelor nu pune link catre site-ul tau. De fiecare data cand postezi pe o pagina sociala iti creste autoritatea.

Fiecare postare pe pagina sociala a firmei reprezinta un banklink catre site-ul tau, chiar daca in acea postare este decat o simpla poza, pe care ai urcato din pc si in descriere are " audi a6 2014 de inchiriat, diesel ful option , pret 50 roni /ora. " . Fiecare like sau coment primit la aceasta poza se numeste backlink natural, dar desigur sa nu fie cumparat, il lasi sa apara natural.

Cu cat postezi mai mult cu atat aceste backlinkuri naturale or sa apara mai des si mai multe, poti face abuz de sectiunea notite unde poti introduce si anchor txt ca sa faci trimitere catre postarile interne din pagina de fb, seo intern pentru optimizarea pagini facebook, nu folosii aceasta optiune pt a face trimitere direct catre site si posteaza doar iniformatii ajutatoare, care intr-adevar sa merite like sau share.

In paralel cu aceste doua pagini de sociale as incepe o activitate de cel putin o ora pe zi pe diferite forumuri de auto si turism, tpu (important) , numele de profil sa fie un nume real iar la sectiunea descriere scriu cu ce ma ocup. " Salut, sunt Cristi fan inrait auto, locuiesc in Cluj unde mi-am deschis si un parc de inchirieri autoturisme si masini de capacitate mica". La sectiunea website trec una din paginile de sociale, de preferat google plus cont de marca pt are o valoare foarte mare seo.

Nu m-as inscrie pe forumuri gen Garbo sau de fitness care nu au nici o treaba cu auto. Raspunde la absolut toate intrebarile care le gasesti despre inchirieri auto pe forumuri, max 2 raspunsuri pe zi pe fiecare forum, pastreaza un tipar.

Nu posta nici un link in raspunsul tau, cine vrea sa te gaseasca o sa dea click pe numele tau si va ajunge pe site-ul tau. Fiecare raspuns sa fie ajutator si sa primeasca like, coment( T4). Nu trece un raspuns (T3) doar de dragul ca ai mai facut un backlink catre profilul tau (T2). In felul asta iti creste autoritatea profilului pe fiecare forum sau site de sociale si in acelasi timp iti creste si autoritatea site-ului ta in fata google.

As incepe o activitate asemanatoare si pe site-urile internationale de turism si hotele, sunt foarte multi straini care vin la Cluj si probabil au nevoie de masina. Prima pagina a site-ului ar trebui sa contina si cuvintele: oras, judet, town. Deasemenea daca dai o cautare google a adresei site-ului o sa iti apara numele site-ului Vag24, ar fi fost mult bun ceva de genul "Vag24 Cluj car rental)" as modifica meta descrierea a site-ului.

O varianta in limba engleza a site-ul iar prinde bine. Nu as scrie pe site despre atractiile turistice ale Clujului pentru ca eu sunt un site de inchirieri masini. In schimb as scrie ceva articole de genul: Ce este de facut in cazul unui accident cu o masina inchiriata? ce sa fac daca masina pe care am inchiriat-o m-a lasat in drum? Ce este de facut in cazul in care masina pe care am inchiriato a fost vandalizata? Ce acte imi trebuiesc sa inchiriez o masina? si lista este lunga. Articolele cu locuri de vizitat prin Cluj le postezi pe forumurile de turism si sub forma de raspuns, nu pune link in raspuns dar poti mentiona ca ai firma de inchiriere si in felul asta iti strangii clientii, nu fa focus pe vanzare, fa focus doar pe informatiile care ii sunt necesare celui care a intrebat .

Daca nu ai timp de o astfel de activitate atunci creaza doar paginile si profilurile, optimizeaza-le iar pentru raspunsurile utilizatorilor angajezi un scriitor, ii trimiti linkul cu intrebarea iar el iti trimite raspunsul pe care il postezi. In lock sa cumperi backlinkuri mai bine cumperi content pe care il folosesti pe site sau pe unul din profilurile tale. De fiecare data cand ai platit pentru un link sa te gandesti ca ai muncit pentru a platii un serviciu seo care o sa iti distruga site-ul, poate sa fie acel backlink oferit de google insusi.

E simplu ca google sa te vada o autoritate atata vreme cat nu incepi sa arunci cu linkul site-ului tau in stanga si in dreapta pe fiecare website pe care il intalnesti. De ex discutia asta de aici nu valoreaza nimic din punct de vedere seo pentru site-ul vag 24 chiar daca a fost mentionat de atatea ori, ca webmaster as da disavow la linkul acestei discutii. Chiar daca am mentionat cuvinte cheie precum inchirieri auto cluj aceasta discutie nu are nici o legatura cu inchiriatul masinilor ci este o discutie seo, iar google stie sa faca diferenta asta si va fi catalogata drept irelevanta sau spam. Urmeaza sfaturile de aici si in max 5-6 luni site-ul o sa fie pe primele pozitii in orice motor de cautare plus o sa obtina foarte mult trafic din sociale.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 13th July 2018, 00:08
  2. Domeniu nou sau continuare pe cel vechi
    De JoeBikerul în forumul Google
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 29th January 2014, 12:09
  3. Linkbuilding MNS
    De Popa Flavian în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 26th April 2012, 21:31
  4. Linkbuilding spam?
    De Bogdan Ungureanu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 25th July 2011, 17:42
  5. O zi buna in continuare !
    De romania inedit în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 1st November 2007, 14:44

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •