Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Domeniu nou sau continuare pe cel vechi

  1. #1
    Avatarul lui JoeBikerul
    JoeBikerul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    25th November 2013
    Posturi
    226
    Putere Rep
    20


    Implicit Domeniu nou sau continuare pe cel vechi

    Salutare,
    Am un domeniu vechi, care a mers bine undeva până în 2011 spre final. Am fost penalizat cu un update și veniturile au scăzut cu 90% și am renunțat.
    Din experiența voastră se merită să continui pe cel vechi? Sau fac redirect către un domeniu nou, pe aceeași nișă?

  2. #2
    Avatarul lui indiscutabil34
    indiscutabil34 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    12th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    377
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Redirectul aduce cu el si penalizarile. Conteaza foarte mult si tipul penalizarii si natura site-ului. Daca site-ul se poate schimba, atunci un inceput fresh este cel mai indicat, dar daca ai continut foarte mult si nu vrei sa renunti la el (si bineinteles, nu acesta este motivul penalizarii) poti incerca sa il aduci la viata.

    Analizeaza ce tip de penalizare te-a lovit, si de acolo tragi concluziile, daca se merita sau nu sa o iei de la capat, care sunt costurile si asa mai departe.

  3. #3
    Avatarul lui Ionut D
    Ionut D este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    30th November 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    32
    Posturi
    348
    Putere Rep
    31


    Implicit

    Domeniu nou clar, mai ales daca a fost penalizat, fara niciun redirect il lasi in pacea lui.

    Un domeniu nou, daca se poate fara vreo istorie ( archive.org ).
    Site-ul care ofera zilnic o portie de divertisment si jocuri de fete .

  4. #4
    Avatarul lui matei
    matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    35
    Posturi
    888
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Voiam si eu sa intreb o chestie oarecum similara, dar ca sa nu mai deschid alt thread: dar daca site-ul nu a fost penalizat, ci doar a stat fara sa aiba continut nou vreme de aproape un an? Am tot citit pe forumuri cum ca ar fi oarecum inutil sa ma reapuc sa bag continut, intrucat Google deja considera respectivul proiect drept un site parasit. Pe undeva, vad o oarecare logica... totusi, voi ce ziceti?
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

  5. #5
    Avatarul lui indiscutabil34
    indiscutabil34 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    12th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    377
    Putere Rep
    30


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de matei Vezi Post
    Voiam si eu sa intreb o chestie oarecum similara, dar ca sa nu mai deschid alt thread: dar daca site-ul nu a fost penalizat, ci doar a stat fara sa aiba continut nou vreme de aproape un an? Am tot citit pe forumuri cum ca ar fi oarecum inutil sa ma reapuc sa bag continut, intrucat Google deja considera respectivul proiect drept un site parasit. Pe undeva, vad o oarecare logica... totusi, voi ce ziceti?
    Eu sunt convins ca se poate aduce la viata, daca adaugi continut nou in fiecare zi, si ai continuitate, incet, incet se ridica.

  6. #6
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de indiscutabil34 Vezi Post
    Eu sunt convins ca se poate aduce la viata, daca adaugi continut nou in fiecare zi, si ai continuitate, incet, incet se ridica.
    Se ridica mai usor ca si cand l-ai lansat? mai greu sau cam acelasi lucru? (in aceleasi conditii de link building etc.)
    Fara semnatura.

  7. #7
    Avatarul lui JoeBikerul
    JoeBikerul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    25th November 2013
    Posturi
    226
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Nu-mi dau seama de la ce poate să fie penalizarea, nu am făcut link building deloc, doar am scris articole și am promovat pe rețelele de socializare. Scăderea a fost bruscă (vezi imaginea). Mi-ar părea rău să pierd cele 1500 de articole..., dar la fel de rău mi-ar părea să continui pe domeniu nou cu articolele vechi și să fiu penalizat iar.

    De menționat că nișa este telefonie mobilă și foarte ușor se poate considera duplicat content pentru articolele scrise..

    graph.png

  8. #8
    Avatarul lui indiscutabil34
    indiscutabil34 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    12th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    377
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Ca sa afli ce penalizare te-a lovit, incearca acest tool: Panguin Tool | Technology by Barracuda Digital

    Dupa analiza, vezi exact ce update s-a facut la momentul respectiv si tragi concluzia finala.

  9. #9
    Avatarul lui vertedi
    vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    4th January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Am avut si eu ceva neplaceri in Februarie 2011, cand Google, a facut primul update la Panda, cred ca prin 11-13, Februarie. Un website picat, l-am redirectat pe un nume de domeniu nou (nu aveam cum sa renunt la continut) si in cateva zile am fost la loc cu domeniul nou. Am primit pana si PR-ul de la cel vechi. La un alt website penalizat dupa Octombrie 2011, am primit chiar si click-urile de pe Google+.

    Nu cred ca exista o regula, nimic nu este o regula in Google, dupa parerea mea. Un website penalizat de orice animalutz Google, cred ca poate fi recuperat daca vezi de unde vine problema, este mai greu sa descoperi cauza penalizarii insa, daca ai ceva experienta, se poate.

  10. #10
    Avatarul lui JoeBikerul
    JoeBikerul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    25th November 2013
    Posturi
    226
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Citat Postat în original de indiscutabil34 Vezi Post
    Ca sa afli ce penalizare te-a lovit, incearca acest tool: Panguin Tool | Technology by Barracuda Digital

    Dupa analiza, vezi exact ce update s-a facut la momentul respectiv si tragi concluzia finala.
    Super util! Merci. Ca să vă faceți o idee am atașat și imaginea capturată de tool-ul Panguin.

    google-updates-2.png

    Citat Postat în original de vertedi Vezi Post
    Am avut si eu ceva neplaceri in Februarie 2011, cand Google, a facut primul update la Panda, cred ca prin 11-13, Februarie. Un website picat, l-am redirectat pe un nume de domeniu nou (nu aveam cum sa renunt la continut) si in cateva zile am fost la loc cu domeniul nou. Am primit pana si PR-ul de la cel vechi. La un alt website penalizat dupa Octombrie 2011, am primit chiar si click-urile de pe Google+.

    Nu cred ca exista o regula, nimic nu este o regula in Google, dupa parerea mea. Un website penalizat de orice animalutz Google, cred ca poate fi recuperat daca vezi de unde vine problema, este mai greu sa descoperi cauza penalizarii insa, daca ai ceva experienta, se poate.
    Mi-ar fi de foarte mare ajutor dacă îmi poți spune nișa și dacă următoarele update-uri au mai penalizat site-ul după ce a fost schimbat domeniul. Dacă nu au urmat penalizări înseamnă că problema venea de la link-urile către site.

    App de asta pe site am foarte multe link-uri către site despre care nu am habar de unde pot proveni. Mă sfătuiți să fac folosesc tool-ul Disavow links? Sincer nu cred că am ce pierde dacă-l aplic. Măcar încerc până să trec la pasul de a încerca cu un domeniu nou.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Website pe domeniu vechi
    De AlexMar în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th August 2013, 13:15
  2. Lucrare noua, domeniu vechi
    De Ionut D în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 12th June 2013, 00:42
  3. Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 27th January 2012, 16:14
  4. domeniu vechi neoptimizat sau domeniu nou
    De gyf_025 în forumul Google
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 2nd May 2008, 22:06
  5. O zi buna in continuare !
    De romania inedit în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 1st November 2007, 15:44

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •