Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: A Universal SEO Strategy Audit in 5 Steps - Whiteboard Friday (video)

  1. #1
    Avatarul lui Olivian Breda
    Olivian Breda este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    14th September 2012
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Vârstă
    41
    Posturi
    216
    Putere Rep
    26


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Post A Universal SEO Strategy Audit in 5 Steps - Whiteboard Friday (video)

    Un clip video extrem de simplu și extrem de fundamental despre SEO.

    Ce întrebări să pui pentru a fundamenta o strategie de SEO?

    Întrebările sunt:
    1. Ce face compania mea pentru a răspunde la întrebările celor ce caută în prezent sau în viitor?

    2. Ce face compania mea și nu face nimeni altcineva în domeniu? Cu ce mă diferențiez?

    3. Cine va transmite mai departe mesajul meu? Cine sunt cei care mă recomandă? Cine ia mesajul nostru și îl transmite altora?

    4. Care este procesul nostru pentru a transforma un vizitator în client? (exemplu - prin diferite canale, de tip rețele sociale, newsletter, blog, site, reclame plătite, apariții în media, un vizitator află de noi, dar, din aceste canale, va fi influențat, probabil, cel mai mult de A și B, și hotărâtor de B) Cum e convertit un vizitator ocazional al site-ului în client, ce pași urmează, în online?

    5. Cum facem ca ceea ce producem noi să aibă următoarele caracteristici pentru motoarele de căutare: să fie ușor de parcurs, de indexat, de înțeles, și, ulterior, să se poată "mândri" cu conținutul nostru, să îl considere de valoare?

    Cel mai bun clip de la Moz văzut de mine în ultima perioadă.

    A Universal SEO Strategy Audit in 5 Steps - Whiteboard Friday - Moz

    Mi-a plăcut foarte mult cum au pus problema.

  2. #2
    Avatarul lui revenco_andrei
    revenco_andrei este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    21st July 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    353
    Putere Rep
    33


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Da, Rand Fishkin este baiat destept, vorbeste frumos, are o mustata simpatica si recita un poem incantator. Insa in spatele acelui discurs minunat (numai bun pentru urechile unui CEO naiv) apar intrebari concrete, tehnice, acele probleme reale si specifice fiecarui proiect, care lipsesc cu desavarsire. Din pacate partea aceea de "concret" lipseste.

    Valoarea tehnic-educativa a materialului este 0(strict din punct de vedere SEO), insa pentru un om care trebuie sa vanda servicii seo sau mai degraba servicii de marketing online da, este un discurs reusit.
    Probleme cu Adwords? Te putem ajuta in depistarea fraudei PPC: Xiona

  3. #3
    Avatarul lui Olivian Breda
    Olivian Breda este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    14th September 2012
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Vârstă
    41
    Posturi
    216
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Fix despre asta era vorba. Mulți SEO-iști se aruncă în tactici și tehnici, și ignoră imaginea de ansamblu, și nu au o strategie coerentă.

    Eu zic că dacă cineva îți zice cum treci de la "Câte linkuri să obțin pe lună?" la "Ce strategie să abordăm în SEO?", e nu doar un discurs, ci un fel de a gândi.

    În opinia mea, SEO e mult mai mult de "tehnici și metode a obține linkuri", contează și cum le pui cap la cap.

  4. #4
    Avatarul lui Marius P.
    Marius P. este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    25th December 2010
    Locaţie
    Hateg
    Posturi
    89
    Putere Rep
    25


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Olivian Breda Vezi Post
    Un clip video extrem de simplu și extrem de fundamental despre SEO.

    Ce întrebări să pui pentru a fundamenta o strategie de SEO?

    Întrebările sunt:
    1. Ce face compania mea pentru a răspunde la întrebările celor ce caută în prezent sau în viitor?

    2. Ce face compania mea și nu face nimeni altcineva în domeniu? Cu ce mă diferențiez?

    3. Cine va transmite mai departe mesajul meu? Cine sunt cei care mă recomandă? Cine ia mesajul nostru și îl transmite altora?

    4. Care este procesul nostru pentru a transforma un vizitator în client? (exemplu - prin diferite canale, de tip rețele sociale, newsletter, blog, site, reclame plătite, apariții în media, un vizitator află de noi, dar, din aceste canale, va fi influențat, probabil, cel mai mult de A și B, și hotărâtor de B) Cum e convertit un vizitator ocazional al site-ului în client, ce pași urmează, în online?

    5. Cum facem ca ceea ce producem noi să aibă următoarele caracteristici pentru motoarele de căutare: să fie ușor de parcurs, de indexat, de înțeles, și, ulterior, să se poată "mândri" cu conținutul nostru, să îl considere de valoare?
    Astea sunt intrebari pe care trebuie sa ti le pui in dezvoltarea unui business...

    SEO inseamna sa influentezi rezultatele unui motor de cautare... astfel incat sa castigi vizitatori (si potentiali clienti) gratis....poti sa oferi tu cea mai buna experienta pe site-ul tau, poti sa ai cele mai bune preturi... poti sa oferi cel mai bun continut... chiar crezi ca astea sunt lucrurile care te pun pe primul loc in google? cred ca nu

    vorbe frumoase si atat
    :)

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Universal SSL de la CloudFlare
    De IulianC în forumul SEO Soft
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 11th November 2016, 19:01
  2. Analytics Universal si Demographics
    De NVR în forumul Google
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 20th April 2014, 22:35
  3. 5 Steps to a Better SEO Strategy
    De No_name în forumul Utile
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 23rd December 2011, 02:12
  4. Ad strategy
    De fadisaaida în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 6th January 2008, 18:41
  5. seo steps...
    De Mascka în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 1st June 2006, 17:12

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •