Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 27

Subiect: Intrebare directoare !

  1. #11
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    72
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    48
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    72


    Implicit

    Las pe altii sa faca asta.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  2. #12
    Avatarul lui tataraseni
    tataraseni este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    15th July 2005
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.482
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Citat Postat în original de miromulus Vezi Post
    Da, pe tine nu te vede. Asta nu inseamna ca nu vede traficul site-ului tau. Cei care intra pe site si au alexa toolbar instalat sunt contorizati, nu neaparat ownerul site-ului. Daca vrei insa sa-ti cresti artificial valorile, instaleaza-ti toolbarul, fa 100 de refresh-uri pe zi si mai vorbeste cu 4-5 prieteni sa faca asta zilnic. Sa vezi ce repede sari
    Nu sunt de acord cu treaba asta, nu ca metoda de lucru ci ca rezultate... eu sunt gata sa bag mana in foc ca nu prin toolbar se monitorizeaza traficul Alexa... oricum sunt multe chestii pentru care nu am o explicatie dar ma astept ca aici pe forum sa ma lamureasca cumva.

  3. #13
    Avatarul lui Ioan Margineanu
    Ioan Margineanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    16th May 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.098
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Nici eu nu cred ca doar prin toolbar. Alexa are crawler si motor de cautare propriu care pot intra si ele in ecuatie. Asta e insa ce declara ei pe site.

  4. #14
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    72
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    48
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    72


    Implicit

    Fa un test pe un site romanesc si vezi traficul alexa.
    Nu pot sa cred ca toti utilizatorii romani au toolbarul Alexa.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  5. #15
    Avatarul lui Ioan Margineanu
    Ioan Margineanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    16th May 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.098
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Evident ca nu au, tocmai de aia eroarea e mare. Mie alexa imi arata o medie de 3 pageviews per vizitator si google analytics imi ara 9 si ceva

  6. #16
    Avatarul lui Ben Boingeanu
    Ben Boingeanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    47
    Data înscrierii
    12th July 2004
    Locaţie
    Suceava
    Posturi
    1.722
    Putere Rep
    47


    Implicit

    Alexa a plecat de la un principiu statistic. Este destul sa intervievezi un numar insignifiant dintr-un anume colectiv pentru a deduce mai tarziu pe formule matematice structura si preferintele lui.

    Ex. iti este deajuns sa intervievezi 1000 de pers din locuri distincte pentru a-ti da seama cu ce partid voteaza intreaga populatie.

    Cred ca toolbar-ul e una din putinele metode de calcul.
    Boingeanu Ben

  7. #17
    Avatarul lui ibis
    ibis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    4th September 2006
    Locaţie
    Bugibba
    Vârstă
    46
    Posturi
    215
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Citat Postat în original de Ben Boingeanu Vezi Post
    Alexa a plecat de la un principiu statistic. Este destul sa intervievezi un numar insignifiant dintr-un anume colectiv pentru a deduce mai tarziu pe formule matematice structura si preferintele lui.

    Ex. iti este deajuns sa intervievezi 1000 de pers din locuri distincte pentru a-ti da seama cu ce partid voteaza intreaga populatie.

    Cred ca toolbar-ul e una din putinele metode de calcul.
    Sper sa fie cum spui tu, desi inclin sa iti dau dreptate si incep sa am dubii in acelasi timp. totusi, eu, unul, nu mi-am instalat acest toolbar. Teoretic, noi ar fi trebuit sa il instalam primii, pentru diverse informatii (probabil irelevante). Daca ei se bazeaza pe toolbar, atunci eu nu mai am nici o incredere in alexa. In Romania sint putini useri care instaleaza pina si goolge toolbar (facind abstractie de noi, care avem neoie de pr). Cel mai "tare" e yahoo toolbar, care se instaleaza odata cu Ymessenger

  8. #18
    Avatarul lui Ioan Margineanu
    Ioan Margineanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    16th May 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.098
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Eu cred ca alexa se bazeaza pe toolbar si am studiat-o putin. Erorile pe care le da sunt suficient de mari ca sa ma faca sa nu cred ca nu are nici un algoritm inteligent de urmarire a traficului. De exemplu, in cea mai buna zi a mea de cand am dat drumul site-ului din link, alexa ma vede cu zero vizitatori. M-am uitat in GA si am vazut doar 6-7 din America.

    Raspunsul e probabil deja clar. Vreti pozitii ridicate in alexa, faceti un site in engleza.

    p.s. Stiu site cu 10 de vizitatori pe zi cu pozitie comparabila cu a a mea, eu avand de 50 de ori mai multi momentan.

  9. #19
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    72
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    48
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    72


    Implicit

    Alexa.com vs Trafic.ro.
    Pe care tindeti sa le credeti? Pe cele de pe Alexa sau cele de pe Trafic.ro?
    Care sint mai eficiente? Cel cu toolbar sau cel cu script?

    Ambele dpdv al unora e relevant, ptr ca poti estia traficul. Dar care pare apropiat de realitate?
    Cel cu userii care au toolbarul sau scriptul de pe site?
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  10. #20
    Avatarul lui Aurel Dragut
    Aurel Dragut este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    27th August 2006
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    44
    Posturi
    1.077
    Putere Rep
    39


    Implicit

    Eu nu imi pun baza in vreun "trafic"..."statistics" sau mai stiu eu ce.
    Prefer bbclone sau twatch instalate pe server. Astea macar imi dau mult mai multe informatii. Incercati-le si o sa vedeti.
    Promovez Produse și Servicii Auto si detin un Blog personal
    Twitter: @AurelDragut

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. 1500 Directoare Externe Gratis & Top 100 Directoare de Articole
    De poison17 în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 4th January 2011, 18:46
  2. Intrebare despre inscrierea in directoare
    De username în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 22nd January 2009, 16:06
  3. Intrebare pentru cei cu directoare facute cu phpld
    De tataraseni în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 26th July 2008, 15:45
  4. Directoare romanesti
    De Sputz în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 14th November 2007, 18:33
  5. 2 Directoare
    De maxx200x în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 24th July 2006, 17:00

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •