Pagina 430 din 577 PrimulPrimul ... 330380420428429430431432440480530 ... UltimulUltimul
Rezultate 4.291 la 4.300 din 5770

Subiect: 2parale, afiliatii si marketingul afiliat

Octav este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th March 2013
    Posturi
    324
    Putere Rep
    30

Implicit

Nu prea inteleg eu cum vine traba asta cu "calitatea"...

Pana la urma advertiserul este cel care plateste si el este cel in masura sa decida ce e bine si calitativ pentru afacerea sa si ce nu... si plateste pentru asta. El este cel care poate accepta sau nu un afiliat si tot el este cel care impune anumiti termeni si conditii.

Ma insel oare?

Stefania Trandafir este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    18th June 2012
    Posturi
    550
    Putere Rep
    26

Implicit

@Octav cati afiliati activi crezi ca sunt in 2p? din 27,050 .
    If you don’t build your dream, someone will hire you to help build theirs ✔

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th March 2013
    Posturi
    324
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Stefania Trandafir Vezi Post
    @Octav cati afiliati activi crezi ca sunt in 2p? din 27,050 .
    Ce conteaza?

Pe tine ce te intereseaza cand te inscrii intr-o retea de afiliere?

Pe mine ma intereseaza sa fac bani, nu ma intereseaza absolut deloc cati afiliati fac bani in acea retea.... ma intereseaza in primul rand seriozitatea retelei si ma mai intereseaza ca advertiserii sa fie seriosi si sa converteasca.

Cand m-am inscris prima data in 2parale am facut-o din curiozitate.... mi-a luat aproape un an pana m-am apucat serios de treaba....

Sa presupunem ca 2p nu-mi accepta inscrierea pentru ca nu eram "de calitate", mai ajungeam sa fiu oare peste un an/doi/trei un afiliat "de calitate" ?

Deci, care-i legatura cu "calitatea" ?

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    18th June 2012
    Posturi
    550
    Putere Rep
    26

Implicit

Cand am vrut sa ma inscriu in cj.com acum 5 ani, m-au respins pe motiv ca site-ul meu nu are numarul minim de vizitatori lunar ca sa ma calific drept un afiliat care promite ca va avea succes. Ei nu aveau nevoie de scolari in afiliere. Pt ca scolarii costa multe resurse pe de o parte si in plus isi stricau fata sa bage la inaintare un afiliat ca mine in fata a sute de advertiseri, care oricum ma luau si ei la puricat, fiecare in parte.
    Asa ca m-am apucat si am invatat afiliere, pentru ca scopul meu era sa ajung in CJ. Poate daca ei nu ma refuzau, nu ajungeam asa de repede sa fac performanta.

Un alt exemplu este pachetul 99 din 2p. El este bine gandit, dar daca aplica la el 50% din afiliatii care nu fac performanta, se dovedeste ca advertiserul respectiv nu face vanzari si dispare din afiliere...pentru ca nu a avut o sansa buna. De ex eu am ratat niste advertiseri din 99 pentru ca m-am trezit tarziu sa aplic la ei.

...si exemplele pot continua cu cazuri din afilierea de afara.

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th March 2013
    Posturi
    324
    Putere Rep
    30

Implicit

Problema pachetului 99 este proastul management al advertiserului, la 99 de lei pe luna nici 2parale nu poate oferi consultanta si servicii asa cum o face pentru un advertiser cu pachet superior.

Am mai spus-o, exista campanie in 2parale care cu pachet 99 a strans in 3 luni sub 300 de afiliati pentru simplu fapt ca au pus "ceva... orice" la termenii si conditiile proprii. (iti recomand acest articol: Un mic sfat pentru advertiserii care au pachetul 99 de la 2Parale|Marius Morariu.biz)

Cat priveste "calitatea" afiliatului la inscrierea in retea..... raman la aceeasi parere.
    Ma intreb unde ai fi invatat tu afiliere daca nu reuseasi sa intri intr-o retea pentru ca la inceputuri nu aveai destula "calitate"....
    Probabil intrai intr-o retea cu advertiseri de mana a 2-a, te chinuiai un timp dupa care renuntai, pentru ca nu reuseai sa scoti prea multi bani din activitatea asta...

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    18th June 2012
    Posturi
    550
    Putere Rep
    26

Implicit

Citat Postat în original de Octav Vezi Post
    Ma intreb unde ai fi invatat tu afiliere daca nu reuseasi sa intri intr-o retea pentru ca la inceputuri nu aveai destula "calitate"....
    Probabil intrai intr-o retea cu advertiseri de mana a 2-a, te chinuiai un timp dupa care renuntai, pentru ca nu reuseai sa scoti prea multi bani din activitatea asta...
    Ai dreptate de doua ori am renuntat si m-am apucat din nou.
    Daca ai fi inceput sa faci afiliere afara, ai fi inteles. Am investit in cursuri de afiliere destul de multi banuti, unele foate bune si unele foarte proaste. Am incercat de zeci de ori tot felul de variante, eram afiliat in alte retele de afiliere care nu aveau cerintele respective:clickbank si amazon. M-am inscris pe un forum foarte cunoscut warriorforum.com unde daca vrei inveti si ajungi foarte repede sus.
    Primul meu mentor adevarat si foarte scump a fost Mike Filsaime, dupa care a urmat Chris Farrell.
    Cauta pe net materiale de ale lor si te vei convinge.

Si apropo de calitate, daca vrei de ex sa aplici la Groupon.ro prin Zanox, la fel...se cere calitate... pana m-au aprobat am avut si discutii telefonice, a fost ca la examen.

Stii cum e cu fructul oprit?
    La unii functioneaza, la altii nu.

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th March 2013
    Posturi
    324
    Putere Rep
    30

Implicit

Felicitari!

Poti sa-mi spui unde ai incercat prima data afilierea?

Sau din start ai investit in cursuri, etc,etc.

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    18th June 2012
    Posturi
    550
    Putere Rep
    26

Implicit

Pai tocmai ti-am spus:clickbank si amazon pe niste siteuri blogspot.com . De la clickbank mi-am cumparat primele cursuri de afiliere cu 15-30 dolari bucata pe care le descarcam si le aveam intr-un minut. Pe clickbank am facut primii bani cu vreo 100 de conturi pe twitter...pe vremea aia se putea asta...Dar adevaratii guru in afiliere costau scump. Un curs adevarat era de la 1000 de dolari in sus.

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th March 2013
    Posturi
    324
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Stefania Trandafir Vezi Post
    Pai tocmai ti-am spus:clickbank si amazon pe niste siteuri blogspot.com . De la clickbank mi-am cumparat primele cursuri de afiliere cu 15-30 dolari bucata pe care le descarcam si le aveam intr-un minut. Pe clickbank am facut primii bani cu vreo 100 de conturi pe twitter...pe vremea aia se putea asta...Dar adevaratii guru in afiliere costau scump. Un curs adevarat era de la 1000 de dolari in sus.
    Din start pe .com?

OK, se pare ca unora le place sa apuce taurul direct de coarne...

Eu prefer sa studiez/testez problema inainte de a investi timp/bani/resurse intr-un proict...

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    18th June 2012
    Posturi
    550
    Putere Rep
    26

Implicit

Citat Postat în original de Octav Vezi Post
    Din start pe .com?

OK, se pare ca unora le place sa apuce taurul direct de coarne...

Eu prefer sa studiez/testez problema inainte de a investi timp/bani/resurse intrun proicet...
    Pe vremea aia nu exista afiliere in Romania.
    La mine a fost o chestie interesanta si haioasa:fiul meu isi facuse un site sa castige bani cu agloco (o nebunie la vrema aia 2004) si pentru ca nu a avut timp sa ma ajute sa-mi fac si eu unul pe imobiliare, asa m-am ambitionat si am invatat sa fac singura site-uri in blogspot si apoi in wordpress. De aici a inceput si nebunia cu afiliarea ptr ca primeam email-uri cu ''uite ce usor este sa faci bani pe net.'' Si am avut un noroc chior pentru ca am castigat bani din prima zi, vreo 170$...si chestia asta m-a prins tare de tot. In comparatie cu imobiliarele, in afiliere vindeam cuiva pe care nu-l cunosteam: din Australia, India sau America. Si chestia asta mi s-a parut ca este extraordinara, sa nu fiu fata in fata cu cineva sa-l conving sa-i vand ceva. Stresul mult mai mic

...si cu asta am incalecat pe o sa....
    [scuze de ce a fost offtopic]
    Ultima modificare făcută de Stefania Trandafir; 17th October 2013 la 02:40.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •