Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 40 din 40

Subiect: Migrare cont Adsense catre firma

  1. #31
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Am sters ultimele postari. Nu discutam despre utilitatea sau inutilitatea taxelor aici. Regula e ca ele trebuie platite si cu asta basta.

    Revenind la topic, daca mai are cineva noutati, as fi bucuros sa mai aud cum procedeaza: emiteti factura catre Google pur si simplu? ce servicii treceti? In baza carui contract?

    Multumesc
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  2. #32
    Avatarul lui r3ticul
    r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Decizie buna

    Eu am primit 2 plati deja pe firma. Facturi stiu ca au fost emise (contabila s-a ocupat de asta, de aceea nu stiu ce servicii au fost trecute. Banuiesc ca "publicitate" sau ceva in genul), dar nu au fost trimise catre Google. De asemenea, cred ca pe factura a fost trecut si numarul de la ROI (sau ce o fi el). S-a listat https://www.google.com/adsense/localized-terms?hl=ro si i se zice contract.

    Sunt interesat sa aflu de la cineva care trece de plafonul de 65.000 euro (care e defapt 220.000 lei) la TVA daca TVA-ul se returneaza cu adevarat. Daca da, in ce procent si cat dureaza returnarea?

    Alin

  3. #33
    Avatarul lui avram
    avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    57
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    57


    Implicit

    Citat Postat în original de r3ticul Vezi Post
    (pt. ca daca devii platitor de tva, adsense oricum nu-ti plateste mai mult...ceea ce inseamna ca dai statului inca 20% din venituri si apoi astepti 6-12 luni sa-ti fie restituiti).
    esti gresit informat, nu platesti tva, e vb de taxare inversa. Eu sunt platitor de TVA si nu platesc tva pe veniturile intracomunitare.

    Citat Postat în original de Cristi U Vezi Post
    emiteti factura catre Google pur si simplu? ce servicii treceti? In baza carui contract?
    da. pui servicii publicitate si aia e, nu trimiti factura nicaieri.

    Citat Postat în original de r3ticul Vezi Post

    Sunt interesat sa aflu de la cineva care trece de plafonul de 65.000 euro (care e defapt 220.000 lei) la TVA daca TVA-ul se returneaza cu adevarat. Daca da, in ce procent si cat dureaza returnarea?
    Nu se intampla nimic, ca nu platesti tu TVA-ul
    Ultima modificare făcută de Cristi U; 19th April 2019 la 17:53.
    ░▒▓█▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀█▓▒░

  4. #34
    Avatarul lui r3ticul
    r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Citat Postat în original de avram Vezi Post
    esti gresit informat, nu platesti tva, e vb de taxare inversa. Eu sunt platitor de TVA si nu platesc tva pe veniturile intracomunitare.

    ....

    Nu se intampla nimic, ca nu platesti tu TVA-ul
    Esti absolut sigur? Ar fi o veste grozava daca este intr-adevar asa. Veniturile acelea intracomunitare pe care le mentionezi sunt de la Adsense?

    Atunci de ce trebuie ca un SRL sa devina platitor de TVA dupa depasirea limitei de 220.000 lei daca tot nu plateste TVA in cazul veniturilor intracomunitare?

    Merci pentru raspunsuri!
    Alin

  5. #35
    Avatarul lui catalinux19
    catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    35
    Posturi
    475
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Folositi cont in lei sau in euro pentru intrarea veniturilor adsense in SRL?
    Am discutat azi cu o contabila pentru o posibila colaborarea si mi-a spus ca trebuie sa fie in euro urmand mai apoi sa transferam in contul de lei, ca sa avem pentru plata salariilor de exemplu.
    Voi cum procedati?

  6. #36
    Avatarul lui evolution
    evolution este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    29th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    997
    Putere Rep
    36


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Cont in euro, apoi ii schimb.

  7. #37
    Avatarul lui r3ticul
    r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Eu in ianuarie am primit in contul in lei. Pierzi ceva bani la conversia facuta de banca. Recomand sa primesti in Euro, insa depinde de necesitatile fiecaruia pentru ca daca ai de platit salarii si taxe, daca e sa primesti in Euro, retragi la ghiseu, schimb la casa de schimb, apoi depui in contul de lei pentru a putea vira bani pentru taxe si salarii, e posibil sa iesi mai in pierdere decat daca ai fi primit banii in contul de lei in the first place.

  8. #38
    Avatarul lui John
    John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    935
    Putere Rep
    33


    Implicit

    1. Pentru cei care aveti microintreprinderi/PFA-uri:

    Voi sunteti inregistrati ca platitori de TVA? Am inteles ca trebuie sa te inregistrezi in scop de TVA (indiferent de sumele rulate) in cazul in care efectuezi prestari de servicii intracomunitare (cazul de fata, adsense)?

    Am vorbit cu contabilul, mi-a comunicat ca se poate sa ramai neplatitor tva in tara, dar neaparat platitor in comunitate. Link cu info aici, pct. 4. Edit: la mine nu mai vrea sa functioneze link-ul, am adaugat aici un mic screenshot cu pasajul respectiv din acel articol.

    2. De altfel, pentru cei cu micro, e adevarat ca banii se pot scoate cel mai devreme anul viitor, platind acel impozit pe dividende? Ma gandesc ca nu e o varianta tocmai buna pentru cei care au nevoie de cash.

    3. Ce coduri caen ati adaugat pt adsense? Ma intereseaza daca exista ceva la care nu se cer studii de specialitate.
    Ultima modificare făcută de John; 29th March 2016 la 23:22. Motiv: link

  9. #39
    Avatarul lui r3ticul
    r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    30


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    1. Neplatitor in tara, inregistrat in ROI. Devii platitor si in tara daca treci de 65.000 euro (la cursul din 2007 parca).
    La mine a durat 1-2 sapt. intemeierea microintreprinderii si inregistrarea in ROI. Important sa primesti bani numai DUPA ce esti in ROI!
    2. Poti sa te angajezi la micro macar pentru a beneficia de asigurarea de sanatate si, eventual, un salariu minim care sa te tina pe linia de plutire pana ce iei dividende anul viitor. Pentru dividende, se plateste nu numai impozitul (scazut de la 16%) de 5%, dar mai bagi si un 5.5% (exista si un plafon anul maxim insa) cass.

    Probabil, nelegal si "la risc", poti sa retragi bani si sa pretinzi ca-i pastrezi cash si, defapt, sa ii cheltui, insa, in caz de control, trebuie sa poti pune la loc banii (altfel e caz penal).
    3. pentru micro nu conteaza studiile. Pentru PFA da si asta ar fi unul dintre dezavantajele PFA-ului in comparatie cu micro, pe langa impozitarea mai mare.

    L.E. Pentru impozitarea dividendelor: http://www.avocatnet.ro/content/foru...arie-2017.html

    "2017: impozit + cass = 10,5% pt cei ce au venituri de maxim 12500 lei/luna.
    2017: impozit + cass = intre 5-10% pt cei ce au venituri mai mari de 12500lei/luna."

    Zic de 2017 pentru ca banii castigati in 2016 de la adsense se pot scoate drept dividende abia in 2017.

  10. #40
    Avatarul lui catalinux19
    catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    35
    Posturi
    475
    Putere Rep
    23


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de John Vezi Post
    1. ... Am inteles ca trebuie sa te inregistrezi in scop de TVA ...

    3. Ce coduri caen ati adaugat pt adsense? Ma intereseaza daca exista ceva la care nu se cer studii de specialitate.
    1. Da, trebuie sa te inregistrezi pentru tva special (in tara ramai tot neplatitor) si sa te inregistrezi in ROI

    3. Pentru venituri din adsense si afiliere cel mai bun cod caen este 7312.
    Alte coduri pe care le mai poti folosi (eu le folosesc ca secundare): 7311, 6311, 6312, 6201,6202, 6203, etc

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Vanzare domeniu/website/continut catre o firma
    De attempt în forumul Utile
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 1st February 2016, 12:10
  2. Aplicare adsense pentru cont de firma
    De catalinux19 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 30th November 2015, 17:29
  3. Transformare cont PP din personal=>firma
    De hl2u în forumul PayPal
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 30th March 2014, 14:17
  4. Cont adsense pe firma si PIN-ul
    De w00x în forumul Adsense
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 10th March 2007, 12:18

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •