Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 40

Subiect: Migrare cont Adsense catre firma

  1. #21
    Avatarul lui r3ticul
    r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Hurrah! Mi-au modificat contul vechi din Individual in Business. (asta dupa ce m-au respins de 7 ori cu un cont nou, deschis direct pe business) Problema e ca aveam o plata WU emisa in noiembrie si neincasata pe care o vad modificata cu datele firmei. Desigur, o sa ignor acea plata pana se intorc banii la Adsense. Intre timp am pus si hold pe plati pana e bagata firma in ROI.

    Am o curiozitate: Firmele pot primi bani prin WU? Mi-ar conveni asa, in defavoarea platilor in contul bancar.

    Alin

  2. #22
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    E o eroare de interfata a lor. Asa am avut si eu, dar m-am dus la banca si am ridicat-o in nume personal. Ea a fost deja emisa avand datele tale de persoana fizica
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  3. #23
    Avatarul lui catalinux19
    catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    35
    Posturi
    475
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Dar, de exemplu, daca iti modifica astazi contul din individual in business, banii de pe luna trecuta se vor trimite pe persoana fizica sau pe juridica???

  4. #24
    Avatarul lui r3ticul
    r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    30


    Implicit

    La mine, plata wu emisa si neincasata in noiembrie a fost modificata automat cu datele pentru firma. Oricum, imi este mai avantajos sa ii primes pe firma

  5. #25
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Repet. Au modificat doar datele de afisare din interfata. Datele care au fost deja trimise catre WU sunt tot date de persoana fizica.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  6. #26
    Avatarul lui r3ticul
    r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Mnop, insist si eu ... Am verificat la Raiffeisen acum 2 ore: cu MTCN-ul si numele firmei au gasit plata. Desigur, nu am ridicat-o. E adevarat ca apare si numele meu acolo, dar din moment ce e inclus numele firmei, alaturi de al meu, prefer sa astept pana e in ROI firma si apoi iau banii pe firma.

    De asemenea, am aflat ca o firma nu poate primi bani prin WU, cel putin nu in RO. Modalitatea de interpretare a celor de la Raiffeisen a documentului de plata a fost ceva in genul: scot banii pe persoana fizica(cash) si apoi ii depun in contul firmei urmand ca in contabilitate sa se rezolve detaliile (gen: de ce am primit bani pe PF cand defapt banii erau ai firmei?). Pentru firme, din cate pot intelege acum, exista doar 2 modalitati de plata: cec (dureaza) sau transfer bancar (pierzi o suma modica). O sa merg pe varianta 2, cu un cont in EURO deja deschis pe firma.

  7. #27
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.696
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de r3ticul Vezi Post
    Mnop, insist si eu ... Am verificat la Raiffeisen acum 2 ore: cu MTCN-ul si numele firmei au gasit plata. Desigur, nu am ridicat-o. E adevarat ca apare si numele meu acolo, dar din moment ce e inclus numele firmei, alaturi de al meu, prefer sa astept pana e in ROI firma si apoi iau banii pe firma.

    De asemenea, am aflat ca o firma nu poate primi bani prin WU, cel putin nu in RO. Modalitatea de interpretare a celor de la Raiffeisen a documentului de plata a fost ceva in genul: scot banii pe persoana fizica(cash) si apoi ii depun in contul firmei urmand ca in contabilitate sa se rezolve detaliile (gen: de ce am primit bani pe PF cand defapt banii erau ai firmei?). Pentru firme, din cate pot intelege acum, exista doar 2 modalitati de plata: cec (dureaza) sau transfer bancar (pierzi o suma modica). O sa merg pe varianta 2, cu un cont in EURO deja deschis pe firma.
    Stai linistit, e ok cum ti-au zis la banca, in contabilitate la explicatii ( cand introduci un document exista aceasta rubrica ), firma a primit banii de la tine, pentru o activitate prstata. Nu e deloc complicat! Stie contabila!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  8. #28
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Stai linistit, e ok cum ti-au zis la banca, in contabilitate la explicatii ( cand introduci un document exista aceasta rubrica ), firma a primit banii de la tine, pentru o activitate prstata. Nu e deloc complicat! Stie contabila!
    Pai da, dar cum o introduci? In baza carei facturi pentru care serviciu? Serviciu prestat in baza carui contract?

    Sau nu te referi la plata asta care a fost initial emisa pe numele unei pers juridice?
    Ultima modificare făcută de Cristi U; 11th December 2015 la 15:38.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  9. #29
    Avatarul lui dary5ro
    dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    49
    Posturi
    364
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de Cristi U Vezi Post
    Pai da, dar cum o introduci? In baza carei facturi pentru care serviciu? Serviciu prestat in baza carui contract?

    Sau nu te referi la plata asta care a fost initial emisa pe numele unei pers juridice?
    Cel mai bine este sa se incaseze banii de la Google direct in contul firmei.
    Banuiesc ca daca nu sunteti platitori de tva aveti un IMM care plateste 3% pe cifra de afaceri deci nu e un impozit mare de plata.
    Spre exemplu la o incasare de 1000 de euro echivalent in lei, impozitul e doar 30 de euro si oricum se plateste doar trimestrial.

    Nu e sanatos sa implici o persoana fizica in aceasta tranzactie cu firma, daca se putea asa, se facea astfel de ani de zile si nimeni nu mai migra de pe cont individual pe business.
    Ultima modificare făcută de Cristi U; 19th April 2019 la 17:52.

  10. #30
    Avatarul lui r3ticul
    r3ticul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    27th January 2008
    Posturi
    84
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Salut,

    Defapt pierzi cam 15-17% cu micro, daca pui la calcul si 5% pentru dividende + 5.5% tot pe dividende+contabil, costuri salariale (de obicei patronul e si salariat ca sa plateasca doar 2% pe venit si sa fie si asigurat sanatate/pensii), comisioane bancare. De asemenea, daca sari capra si incasezi peste 65k euro/an, devii si platitor de tva ...ceea ce inteleg ca inseamna "un imprumut" dat statului pana are el chef sa returneze tva-ul.

    Eu mi-am facut un calcul pentru cazul meu si totalul pierderilor cu taxe/impozite/comisioane etc. este de 17% daca nu trec de 65k/an si de 13% daca ajung aproape de 100k/an, insa pentru cazul asta nu am mai calculat si impactul avut de tva (pt. ca daca devii platitor de tva, adsense oricum nu-ti plateste mai mult...ceea ce inseamna ca dai statului inca 20% din venituri si apoi astepti 6-12 luni sa-ti fie restituiti).

    Oricum, ambele variante sunt mai avantajoase decat pe PF simplu si clar mult mai avantajos decat pe PFA. CEL PUTIN IN TEORIE...astept sa termin un an de activitate pe Micro si sa vad daca si in practica e asa

    Alin

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Vanzare domeniu/website/continut catre o firma
    De attempt în forumul Utile
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 1st February 2016, 12:10
  2. Aplicare adsense pentru cont de firma
    De catalinux19 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 30th November 2015, 17:29
  3. Transformare cont PP din personal=>firma
    De hl2u în forumul PayPal
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 30th March 2014, 14:17
  4. Cont adsense pe firma si PIN-ul
    De w00x în forumul Adsense
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 10th March 2007, 12:18

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •